Fazla Amortisman Ayrılması Hk.

Herkese Merhaba,

2007 Yılında bir demirbaş için fazla amortisman ayırdığımı farkettim.Ancak kurumlar vergisini verdiğimden dolayı düzeltme yapamadım.Acaba 257 hesabı fazla amortisman kadar azaltıp gelir kaydı yapsam ilerde sorun yaşarmıyım.Bu arada 2007 yılı içinde ödemiş oldğumu peşin vergi yıl sonunda ödeyeceğim kurumlar vergisinden fazla olduğu için kurumlar vergisi ödemedim. (fazla ayrılan amortisman 2.000,00-ytl civarında) Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Saygılarımla,

Ynt: Fazla amortisman ayrılması hk.

Vergi kanunlarının önemli ilkelerinden biri de dönemsellik ilkesidir. Zamanında tahakkuk ettirilmeyen verginin sonradan tahakkuk ettirilmesi bu ilkenin sonuçlarını ortadan kaldırmaz. 2007 yılında yapılan hatalı işlemin 2008 yılında yapılacak düzeltme kayıtları ile telafisi mümkün değildir. Tespiti halinde vergi zıyaı fiili esaslarına göre işlem yapılır.

Sizin yapacağınız gereken VUK?nun 371. maddesi uyarınca pişmanlık ve ıslah dilekçesi vererek zıyaa uğratılan verginin ödenmesi olmalıdır. Bu durumda cezai işlemden kurtulursunuz

Ynt: Fazla Amortisman Ayrılması Hk.

Bence şirketin diğer demirbaş kalemlerine bakın, 2007 yılında aldığı demirbaş, taşıt makine vs. varsa bunların amortismanını yeniden azalan bakiyeler yönetmine göre hesaplayın, belkide bu 2.000 YTL'den fazla gider bile elde edebilirsiniz. Ayrıca diğer kalemlerde unutulan-eksik yazılan giderler vs. olabilir bunları dikkate alın.