Fazla Maaş İadesi

stajer611

Katkı Sunan Üye
Merhaba
işçinin 7 günlük raporu unutularak maaşı bankadan fazla yatmıştır. Bildirge henüz verilmemiştir. Maaş iadesi için neler yapılmalıdır. Teşekkürler.

Olması gereken bordro yapılır. İşçi fazla yatan maaşı yine banka aracılığı ile geri yatırır.

İade olabilir. Dilerseniz iade yerine fazla yatan tutarı avans olarak bordroda gösterip, aralık maaşını o kadar eksikte yatırırabilirsiniz.

İade olabilir. Dilerseniz iade yerine fazla yatan tutarı avans olarak bordroda gösterip, aralık maaşını o kadar eksikte yatırırabilirsiniz.

İşçiden avans kesilebilmesi için zaten para yatırmanız gerekir. Yatırılmayan bir parayı avans olarak kesemezsiniz.

İşçiden avans kesilebilmesi için zaten para yatırmanız gerekir. Yatırılmayan bir parayı avans olarak kesemezsiniz.

Sayın Rietveld,
İlk mesajda soruyu soran kişi "maaşı bankadan fazla yatmıştır" yazıyor. Yani ortada fazla yatan bir para var anladığım kadarıyla.

Sayın deptor,
İşçi ile işveren anlaşsalar, önümüzdeki ay eksik alırsın, bordronda avans olarak gösterilm deseler bunun uygun olmayan kısmı tam olarak nedir? (Yanlış anlamayın öğrenmek için soruyorum)

Daha önce bende böyle bir durumla karşılaştım ve bir sonraki maaşı fazla yatırdığım tutar kadar eksik yatırdım. İşçi ile işveren anlaşırsa eğer bir problem olmaz diye düşünüyorum? Yoksa benimde atladığım bir yer mi vardı?

Daha önce bende böyle bir durumla karşılaştım ve bir sonraki maaşı fazla yatırdığım tutar kadar eksik yatırdım. İşçi ile işveren anlaşırsa eğer bir problem olmaz diye düşünüyorum? Yoksa benimde atladığım bir yer mi vardı?
Sizin yaptığınız durumda fazla yatan aya avans işlemi yapmanız gerekir.

Sizin yaptığınız uygulama bence gayet mantıklı.

1-Personelin bankaya gitme durumu varsa ya da mobil bankacılıktan parayı yollayabiliyorsa tabi ki iade etmesi istenebilir. Fakat ağırlıklı olarak personeller bankaların mesai saatleriyle aynı saatlerde çalışıyor. İşi bırakıp gitse belki bankaya ulaşması zor, belki maaşından kesinti olacak, iş aksayacak vs vs.
Bunun yerine;
2-Sayın stajer611 in dediği gibi bir durum varsa yani para fazla yatmış ama bildirge verilmemiş, muhtemelen bordro kolay yoldan güncellenebilir. Yani personele ver bordronu deyip avans hanesine x miktar yazıp önümüzdeki ay maaşın bu kadar eksik yatacak, sebebide resmi olarak yazıyorsa ben bunda bir sorun görmüyorum.
Hatta personeli memnun bile edebilecek bir durumdur.

Tabi ki benim bilmediğim yasal anlamda sorun oluşturacak bir durum varsa bilgi sahibi olanlardan doğrusunu öğrenmek isterim.