Fazla Mesai,Genel Tatil ve Hafta Tatilindeki Çalışmaların Ücret Hesaplaması

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Fazla Mesai,Genel Tatil ve Hafta Tatilindeki Çalışmaların Ücret Hesaplamasındaki Muamması.

4857 sayılı iş kanununda net olarak açıklanmasına rağmen piyasadaki şirketlerde fazla mesai, genel tatil ve hafta tatili hesaplanırken hesaplama tekniklerinde farklılıklar gözlenmektedir. Kanunda hesaplama tekniği tekdir bir firma hangi sektörde olursa olsun hesaplama tekniği aynıdır.
Kısacası hesaplama tekniği ne sektöre nede meslek mensubuna göre değişir.
4857 sayılı kanun çerçevesinde personelin çalışması gereken zamanlar hafta tatili,Genel Tatil günleri dışındaki çalışma saatleridir.
Haftalık çalışma süresi 45 saat tir. Bu çalışma süresini aşan kısımlarda,hafta tatilinde ve Genel Tatil günlerinde işçinin nasıl ve ne şekilde çalışılacağı,hadleri,ne kadar ücret ödeneceği ilgili yasada mevcuttur.
Fazla çalışma ücreti 4857 sayılı iş kanununun 41 maddesi gereğince;
Kanunda yazılı koşullar çerçevesinde haftalık kırk beş saati aşan çalışmalardır.
Fazla sürelerle çalışma ise;Eğer haftalık çalışma süresi 45 saatin altında ise(bu iş sözleşmesi ile belirlenmiş olmak şartıyla)haftalık çalışma süresini aşan kırk beş saate kadar yapılan çalışmalardır. Fazla çalışmalarda her bir saat başına verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde yirmi beş (%25)yükseltilmesi suretiyle ödenir.
Hafta tatilinde çalışma ise; 394 sayılı Hafta Tatili Kanunu,hafta içindeki çalışma süresini 6 gün olarak belirlemiş ve her altı günlük çalışma sonucunda işçinin 24 saatten az olmamak üzere dinlendirilmesini hükmetmiştir. Yani,394 sayılı kanun gereğince haftanın altı günü çalışan işçiye bir gün hafta tatili verilmesi gerektiği açıktır.
Hafta Tatili ve çalışması hakkındaki bir düzenlemede 4857 sayılı kanunun 46 maddesinde yapılmıştır. ilgili kanun;belirlenmiş iş günlerinde çalışmış olmaları şartıyla yedi günlük zaman dilimi içinde kesintisiz en az 24 saat dinlenme verileceği belirtilmiştir. Hemen akabinde ise,çalışılmayan hafta tatili günü için ,işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücreti tam olarak ödenir denilmiştir.
Hafta Tatilinde çalışan işçiye ,kırk beş saati tamamlayan süre için çalışmaksızın hak ettiği normal ücretine ilaveten fazla sürelerle çalışma ücreti olarak %25 zamlı ücret ve bunu aşan bunu aşan çalışma süreleri için ise fazla çalışma ücreti olarak %50 zamlı ücret ödenir.
Yani;hafta tatilinde çalışan işçi normal maaşına ilaveten ,bir günlük normal ücretinin 1,25 katı kadar ücrete hak kazanır.
işçinin hafta tatilinden önceki 6 iş gününde çalışmaması halinde hafta tatiline hak kazanamaz.
Bir işçi kazanmadığı hafta sonunda çalıştığını var sayarsak işçiye sadece hafta tatilinde çalışmış olmasından dolayı normal günlük ücreti ödenebilir.
Fiiliyatta bazı iş yerlerinde Ulusal Bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışılması halinde fazla mesai ücretinin %100 zamlı ödendiği gözükmektedir. Halbuki; bahse konu alınan günlerde işçi çalışırsa normal günlük ücretinin yanında çalıştığı her gün için bir günlük maaşı ödenir.
Fazla saatlerle çalışmak için işçinin onayı gerekli olup,fazla çalışma süresinin toplamı yılda 270 saati geçemez.
Meslektaşlarımız bordroları yaparken yukarıdaki hususlara dikkat etmeli ve çalışanlarda çalıştıkları günlerde mesai hesaplamalarının nasıl olduğunu bilmelerinde fayda vardır.

Fatih Ruhi KARAKUŞ
S.M.M.M.

Ynt: Fazla Mesai,Genel Tatil ve Hafta Tatilindeki Çalışmaların Ücret Hesaplaması

Fatih bey,
açıklamalarınız için teşekkürler..
Konuya binaen bir soru sormak istiyorum.
3000 TL net maaşı olan bir çalışanın,
bir hafta tatilinde alacağı mesai ücreti ve
bir genel tatilde alacağı mesai ücreti ne kadardır?

Ynt: Fazla Mesai,Genel Tatil ve Hafta Tatilindeki Çalışmaların Ücret Hesaplaması

1 resmi tatil veya hafta tatili çalıştı ise:
3000+(3000/30) olur.
2 resmi tatil veya hafta tatili çalıştı ise:
3000+ ((3000/30)x2) olur.
3 resmi tatil veya hafta tatili çalıştı ise:
3000+ ((3000/30)x3) olur.
.....
Resmi tatillerde çalışmaya veya fazla çalışmaya , işçinin onayı yoksa, şikayeti durumunda işverenin hali sakat OLUR.

Şu hesaplama doğru mu arkadaşlar ?

Normal hafta içi çalışma gününde bir personel 8 saat fazla mesaiye kalıyor.

İşyerinde haftalık çalışma süresi 45 saat .

Personelin Brüt ücreti : 697,83 TL

buna göre fazla mesai yaptığı gün alacağı para , normal günlük ücretine ilaveten : 37,20 TL midir ?
Hesaplama aşağıda

697,83/225 *1,5 = 4,65 TL (1 saatlik mesai ücreti) * 8 saat = 37,20 TL

saviola arkadaşım hesaplaman doğrudur.resmi tatillerde hesaplaması farklıdır.

hocam anladığım kadari ile işçi günlük 7,5 saatten sonra bir haftada 45 saati doldurana kadar yaptıgı mesai %25 zamlı 45 saati geçtiğinde ise %50 zamlı bir şekilde ücretini almaya hak kazanmıs oluyor...dogrumudur acaba...

ya birde hocam....bildigniz gibi cogu işyeri personelin hak etmiş oldugu mesai hakkını ödemiyor.personel bunun için ne yapmalı bilgi alabilirmiyim...

900 TL brut ücreti olan bir işçinin o ay içinde 5 saat mesaisi olsun 1 pazar günü çalışmış olsun. Şimdi buna göre;
a)bu işçinin yeni brut ücreti ne olur?
b) bu kişinin günlük ücreti hesaplanırken 900/30 mu yapılır?
c) işyerlerinde mesai hesaplanırken günlük ücret veya saat ücreti nasıl hesaplanır? Yani brütten saat mi bulunur yoksa saatten brüt mü?
Not: işçi veya çalışan biri değilim, öğrenciyim ve ders amacıyla soruyorum.

Merhaba;

"Belirsiz süreli hizmet akdi" adı altında bir evrak imzaladık bu maddelerin arasında özellikle yazılan bir maddeyi tamamıyla yazıyorum

Son düzenleme:

Sözleşmeyi size okutuyorlar ve onayınıza sunuyorlar.sizde kabul ediyorum diye sözleşmeyi imzalıyorsunuz.Sözleşmeyi okuduktan sonra işverene bu maddeyi kabul etmiyorum diye not düşebilirdiniz ve sözleşmeden çıkartma şansınız vardı ama bunu okuyup imzaladıktan sonra da kabul etmiş olursunuz.

Belki işveren sizi bu şarttan dolayı çalıştırmayı kabul etmiyecekti ve yerinize başka birini ve bunu kabul eden personel istihdam edecekti.

Kabul edilir bir mazeret değil bence.

ErmanUSTA ' Alıntı:
Merhaba;

Ben yeni bir işe girdim bize beyaz yaka adını veriyorlar ve aldığım maaş sabit herhangi bir mesai ücreti almadan günde 2 saat fazla mesai yaptırıyorlar ama dediğim gibi bize extra bi ücret ödemiyorlar.

"Belirsiz süreli hizmet akdi" adı altında bir evrak imzaladık bu maddelerin arasında özellikle yazılan bir maddeyi tamamıyla yazıyorum

- İŞGÖREN, İŞVEREN veya vekillerini ya da hizmet verilen müşterilerinin, yöneticilerinin uygun göreceği zaman ve sürelerde fazla çalışma yapmayı kabul ettiği gibi kendini görev verilmesi halinde resmi tatil ya da bayram günlerinde çalışmayı ve bu sürelere ilişkin fazla mesai istememeyi kabul ve taahhüt eder.

Ben işe girmek için bu hizmet akdini imzalamak zorundaydım malüm iş bulmak büyük bi dert çalışmak para kazanmak apayrı bi dert. Bu bağlamda benim imzaladığım bu sözleşme benim için ilerde haklarımı aramak mesai ücreti talebinde bulunmak yada mesaiye kalmak istememem halinde bana engel olurmu acaba ?

Teşekkür ederim.

merhabalar.
anlatabilirsem bir sorum olacak. haftalık maaşım 250 tl aya vurduğumuz zaman 1000 tl alıyorum yalnız sorunum şu! hftalığımı c.tesiden c.tesiye alıyorum örneklendirelim; ağustosun ilk c.tesisi 6 sına geliyor diğer c.tesi 13 üne diğer c.tesi 20 sine diğer c.tesi 27sine geliyor, aylık 1000 liram cepte ama ay bitmiyor ve diğer ayın 3ünde yeni haftalığım başlıyor 3,10,17,24 üne kadar 1000liramı tekrar alıyorum ve 24ünden sonra 2 hafta bekliyorum çünkü 1000lira maaşımı alıyorum. bu sorunu anlayamıyorum ve çözemedim. ben haftalığım 250 tl ama her ay 2 hafta maaş alamıyorum.iş verenin bir oyunumu yoksa herşey yolundamı gidiyor. sanki fazla çalışıp az maaş alıyorum gibiyim. bi açıklama bekliyorum teşekkürler. kafanız karışmış olabilir çünkü 6 aydır benimde kafam karışık.

merhabaa bn cengizz bnım konumdaa bn 5 yıldır aynı sırkette calısıyor ve haftada 45 saat calısmam gerekırken15 saate yakın fazla mesaı yapıyorumm bayramlarda ıse kurban veya ramazannn bayramındaaa bayramdan 1 hafta boyuncaaa sıfht proramındaa 10.00 22.00 yazıyor fakar bızım cıkmamızz 01 ıı buluyor bır hafta boyuncaa boleee sıhftlı oldugumuz ıcın ızınlerı vardıyalı kullanıyoruzz arkadaslar ızınlıyken bıle ful calısyozzz mıllı bayramlarda ulusal bayramlardada calısyoruzz hıç bır sekılde mesaı ucretı vermıyorlarr maas bodrosunda aldıgım pırımı fazla mesaı olarak gosterıyorlarr sıhft programım var 5 yıldır saklıyorum maas bodromdaa var bana yardım edrmısınıızz bn bu haklarımı nasıl alırımmmmm yardımlarınızı beklıyorummmm sımdıden tesekkur edrımmm saygılarımlaaa
cengiz...

FAZLA ÇALIŞMA KONUSUNDA; işcinin onayı,iş sağlığı ve güvenliği önlemleri alınmış, işten ve işciden kaynaklanan fazla çalışma yapılmasına engel-mani bir durumda yok, işcinin şahsına ilişkin olan Fazla çalışma süresi toplamı yılda 270 saati geçiyor,(fiili uygulamada nitekim yılda 500 saat olabiliyor)işverende işcinin haklarını ödüyor-ödemiş,hepsi kayıt altında ,nihayetinde işcininde bir şikayeti yok-olmamış,olmuyor ise böylesi durumda(olası iş kazası,meslek hastalığı riski ve idari para cezası dışında) mevzuat açısından başkaca sorun olabilir-doğabilirmi?

Kamu niteliği taşıyan,(Kit-BİT gibi)işyeri,işletmelerin de işciye ,yıllık 270 saat den fazla çalışma yaptırılmamasını Sayıştay mevzuatı yönünden tavsiye ederim.Çünkü,burada kanun(270 saat)hükmü sınırlaycıdır,bu sınırlı durum kamu niteliği olan işyerinde sorun ( kanun hükmüne aykırılık oluşturabileceği düşüncesiyle)olabilir!..

kısmi çalışma sözleşmesi gereğince haftada 5 gün(pazartesi-cuma), günde 4 saat çalışan bir işçiye hafta tatili ücreti ödenmesi gerekir mi?

ssk.ya danıştık, süreklilik arz eden bir çalışma olmadığından , arada 2 gün (cumartesi, pazar) çalışma olmadığından gerekmeyeceğini söyledi.

smmm-ankara ' Alıntı:
kısmi çalışma sözleşmesi gereğince haftada 5 gün(pazartesi-cuma), günde 4 saat çalışan bir işçiye hafta tatili ücreti ödenmesi gerekir mi?

ssk.ya danıştık, süreklilik arz eden bir çalışma olmadığından , arada 2 gün (cumartesi, pazar) çalışma olmadığından gerekmeyeceğini söyledi.
Kısmi süreli çalışanların çalışmalarındada o işyerindeki haftalık çalışma süresi dikkate alınır.Sgk görüşüne katılmakla birlikte arızi de olsa ,işin esasından bakacak olursak kanaatim odur ki ,işyerinde günlük çalışma süresi 7.5 saat ise 1/3 oranında 2.5 saatlik ücreti hafta tatili ücreti olarak ödenmelidir diye düşünüyorum.(görüşü olan var ise lütfen paylaşalım)

İşyeri çalışma günleri pazartesi-cuma arası ise, c.tesi pazar günleri çalışılmıyorsa;
o çalışanın da hafta tatili ücretine hak kazanır diye düşünüyorum.
şeref aydemir ' Alıntı:
smmm-ankara ' Alıntı:

Kısmi süreli çalışanların çalışmalarındada o işyerindeki haftalık çalışma süresi dikkate alınır.Sgk görüşüne katılmakla birlikte arızi de olsa ,işin esasından bakacak olursak kanaatim odur ki ,işyerinde günlük çalışma süresi 7.5 saat ise 1/3 oranında 2.5 saatlik ücreti hafta tatili ücreti olarak ödenmelidir diye düşünüyorum.(görüşü olan var ise lütfen paylaşalım)

keremcem ' Alıntı:
1 resmi tatil veya hafta tatili çalıştı ise:
3000+(3000/30) olur.
2 resmi tatil veya hafta tatili çalıştı ise:
3000+ ((3000/30)x2) olur.
3 resmi tatil veya hafta tatili çalıştı ise:
3000+ ((3000/30)x3) olur.
.....
Resmi tatillerde çalışmaya veya fazla çalışmaya , işçinin onayı yoksa, şikayeti durumunda işverenin hali sakat OLUR.

bu hesaplamaya göre işçi hafta tatilinde 8 saat çalıştığı için maaşına 90 tl ilave ediliyor. normalde mesai ücreti %50 zamlı ise ve zaten hafta tatilini çalışmasada maaş alacağı için 90x%50= 135 tl mesai ücreti alması gerekmiyormu

iyi günler yaklaşık 1 ay önce işyerimize müfettişler geldi denetlemek için orda müfettiş resmi tatillerinizi ister fazla mesai ücreti olarak alabilirsiniz yada ücret alamayarak izin olarak kullanabilirniz dendi ancak 1 mayısta çalıştım işletme izin olarak kullanamazsın ücret yatırılır dendi araştırdım bi bilgi edinemedim yardımcı olursanız sevinirim

ahanda ' Alıntı:
iyi günler yaklaşık 1 ay önce işyerimize müfettişler geldi denetlemek için orda müfettiş resmi tatillerinizi ister fazla mesai ücreti olarak alabilirsiniz yada ücret alamayarak izin olarak kullanabilirniz dendi ancak 1 mayısta çalıştım işletme izin olarak kullanamazsın ücret yatırılır dendi araştırdım bi bilgi edinemedim yardımcı olursanız sevinirim
- "Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışma"başlığı altında düzenlenen 44.maddenin son fıkrası gereği"Bu günlere ait ücretler 47ci maddeye göre ödenir."
-47.maddeye göre de".....tatil yapmayarak çalışırlarsaayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir"denilmektedir.
Sonuç:Ücret ödenmemesi mümkün değil,bu günlerde yapılan çalışmalar karşılığında,ücret yerine "sebest zaman izni"kullandırılmasına müsaade edilmemiştir.Ayrıca bu çalışmalar"denkleştirme"hesbında da dikkate alınmaz.
Bu nedenle işveren doğru işlem yapmaktadır.