fonradar

Fazla Mesai Hesabı

İşyerinde çalışan işçiler zaman zaman fazla mesai yapmaktadırlar. Bordro yapan bilgisayar programlarındaki tanımlamalar tereddüt oluşturdu. Şöyle ki ör. aylık brüt 1800 TL maaş alan işçi bir ayda 28 saat fazla mesai yaptığında fazla mesaiye esas alınacak saat ücretini programda nasıl tanımlamak gerekir veya bu işçinin brüt fazla mesai ücreti ne kadar olmalı ve nasıl hesaplanmalıdır.

Asgari geçim indirimini hesaba katmaz isek;

30 gün x günlük 7,5 saat çalışma = 225 saat

1800 TL / 225 saat = 8 TL saatlik ücret

Fazla çalışmada %50 arttırımlı verildiğini düşünürsek;

8 TL X 1,5 = 12 TL (1 saatlik fazla çalışma ücreti)

12 TL x 28 saat = 336 TL brüt fazla çalışma ücreti

Sayın Ferruh

Cevap için teşekkür ederim. Günlük çalışma süresini neden 7,5 saat olarak alıyorsunuz veya neden aylık 225 saat bunun mevzuattaki yeri nedir söyleyebilir misiniz.

Çünkü haftalık çalışma 45 saatı aşamıyor. Bu da aylık yaklaşık 205 saat yapıyor. 1800/205= 8,78 olmayacak mı.

Ayrıca bu işyerinde günlük 9 saatten 5 gün çalışıyor bunun önemi var mı. Netice ben neden 225 saate böldüğünüz sorabilir miyim.

İş Kanununa göre 6 gün çalışılıp 1 gün hafta tatili yapılır. 45/6 =7,5 saat günde. Her ay 30 gün üzerinden gidiyoruz kanuna göre. 30 x 7,5 = 225 saat aylık. Ücreti 225'e bölersek 1 saatlik ücreti buluruz. Çıkan rakamın %50'sini de eklersek 1 saatlik fazla çalışma ücretini bulmuş oluruz.

İş Kanununa göre 6 gün çalışılıp 1 gün hafta tatili yapılır. 45/6 =7,5 saat günde. Her ay 30 gün üzerinden gidiyoruz kanuna göre. 30 x 7,5 = 225 saat aylık. Ücreti 225'e bölersek 1 saatlik ücreti buluruz. Çıkan rakamın %50'sini de eklersek 1 saatlik fazla çalışma ücretini bulmuş oluruz.

Sayın jamiryu öncelikle teşekkür ederim.

İş kanunun 6 gün çalışma ve bir gün tatil zorunluluğunu biliyorum.

Bu işyerinde haftada 5 gün 45 saat 45*4=180 + 2*7,5 = 198 saat çalışma oldu ( nisan ayında mayısta daha fazla olabilir )

Bu durumda 1800/198=9,09 ( nisan ayı ) saat ücreti olmaz mı
Neden her ay sabit olarak 225 e bölersiniz ki burasını anlayamadım. Çünkü günde 7,5 saat çalışılsa bile niçin otuz gün üzerinden hesap yapılır neticede çalışılan toplam saat 1800 e bölünmez mi burada fiilen 225 saat çalışma olmuyor.

Olaya şöyle bakmak lazım;
Siz isterseniz 5 gün isterseniz 6 gün çalışın. Sonuçta 1 haftada 45 saat çalışıyoruz. Bunun üzerindeki çalışmalar ise fazla çalışma oluyor. Sizi burada şaşırtan sanırım hafta tatili oluyor. 24 saat kesintisiz çalışan işçi dinlenmeli ve hafta tatili ücretini sanki çalışmış gibi almalı. 45*4=180 + 2*7,5 = 198 dediğinizde 2*7,5 kısım fazla çalışma olur. Çünkü siz 45 saati hafta içi doldurdunuz ve 15 saat fazla çalışma yapmış oldunuz (eğer aynı hafta içindeyse).
225 saat konusuna dönersek. Kanuna göre hafta tatili çalışılmış gibi sayılıp o günün ücreti tam olarak ödenir. Sizin gibi düşünürsek sadece 5 hafta içi günü ücretini ödememiz ve 1 hafta tatili ücretini yani 6 günlük ücret ödememiz lazım 1 haftada. Siz haftalık 45 saatlik çalışma süresini, haftanın çalışılan beş gününe eşit şekilde bölerek (45/5= 9 saat esasına göre) uyguluyorsunuz. Ücretin aylık olarak belirlenmesi halinde günlük ücret, aylık ücretin 30’a bölünmesi; saat ücreti ise günlük ücretin 7,5’a bölünmesi suretiyle hesaplanır. Buradan hareketle aylık ücretin 225’e bölünmesi suretiyle de saat ücretine ulaşılabilir. 1 günde 9 saat çalışıyoruz neden 9'a değil 7,5'a bölüyoruz diye sorarsanız aradaki 1,5 saatlik farkı Cumartesi çalışmayarak kapatmış oluyorsunuz.

Merhabalar ben de başka konu açmadan buradan bir soru sorarak beni aydınlatmanızı rica edeceğim. Günlük 9 saat çalışıyoruz. gün boyunca çalışınca haftalık çalışma süresini (45 saat) dolduruyoruz. Peki Cumartesi günü çalıştığımızda Cumartesiyi hafta tatili gibi mi düşüneceğiz ? Atıyorum günlük ücreti 30 TL olsun çalışanın. Hafta tatilinde çalışmasa bile 30 TL si ödeniyor. Çalışırsa da ek olarak 1,5 kat fazlası ödeniyor. Yani 45 TL daha ödüyoruz. böylece Hafta Tatilinde çalışırsa 75 TL alıyor. Peki Cumartesi günü de çalıştığında 75 TL mi alır yoksa mesai ücreti olan 45 TL mi alır?
Teşekkürler

Calistigi saat kadar fazla calisma ucreti alir. Saat ucreti 10 tl ise, c.tesi 5 saat calismissa, 10 tl x 5 saat x 1,5 = 75 tl fazla calisma ucreti alir.

Calistigi saat kadar fazla calisma ucreti alir. Saat ucreti 10 tl ise, c.tesi 5 saat calismissa, 10 tl x 5 saat x 1,5 = 75 tl fazla calisma ucreti alir.

Tam anlayamadım. Günlük 30 TL olsa ve buna ek olarak cumartesi 9 saat çalışsa. 9 saat mesainin karşılığı olarak 45 TL daha alıp 75 TL mi alacak yoksa hafta tatili olarak değerlendirilmeyip sadece tüm gün çalışması 1,5 kat hesaplanarak 45 TL mi ödenecek ?

hafta içi günde 9 saat çalışıyoruz ve cuma günü akşamı haftalık 45 saati dolduruyoruz. Bu durumda Cumartesi ve pazar hafta tatili mi oluyor yoksa sadece pazar mı hafta tatili oluyor ? Eğer Cumartesi de hafta tatili oluyorsa zaten günlüğü olan 30 TL yi her halukarda alıyor. Üstüne bir de 9 saatlik mesai karşılığı olan 45 TL alıyor ve 75 TL ye gelmiş oluyor Cumartesi çalışması. Değil mi ?