Fazla Mesai Ücret ve Hesaplama Hk.

Üyelik
7 Haz 2010
Mesajlar
30
Konum
sakarya
Arkdaşlar merhaba, son bir kaç gündür işveren tarafından enteresan sorularla karşılaşıyorum sizden yardımlarınızı bekliyorum.

Fazla mesai hesaplamalarını %50 arttırılmış şekilde ödüyorum çalışanlara.
Memurlara saat başına 1 TL mesai veriliyormuş die öğrenmiş bizim patron. biz yanlış yapıyoruz diyor.
kanunu izah ettim, hesaplama şekillerini gösterdim inanmadı. yaw aklı selim olan bilir 1 TL ye kimsenin mesaiye kalmayacağını. neden o zaman devlet 1 tl veriyor diyor. ayrıca zaten haftalık çalışma saatimiz 54 saati buluyor. Sürekli işçiden nasıl keseriz die hesap yapıyorlar.

Ben artık anlatamıyorum. ve sizden yardımlarınızı bekliyorum.
 
Üyelik
13 Tem 2010
Mesajlar
640
Konum
İstanbul
Ynt: Fazla Mesai Ücret ve Hesaplama Hk.

Anlatamıyorsanız şayet.. okutmayı deneyin..:)

4857 sayılı İş kanunu md. 41..
 
Üyelik
11 Ara 2009
Mesajlar
726
Konum
İstanbul
Ynt: Fazla Mesai Ücret ve Hesaplama Hk.

Fazla çalışma veya bilinen adıyla fazla mesai işçi-işveren arasındaki en önemli anlaşmazlıklardan birisidir. Özellikle işten ayrılan işçilerin 5 yıla ilişkin fazla çalışma ücretlerini istemelerine ilişkin davalarla karşılaşılmaktadır. Bu nedenle fazla çalışma konusunu ayrıntılı olarak ele almak istedik.

İş Kanunu'nda yazılı koşullar çerçevesinde, haftalık kırk beş saati aşan çalışmalar fazla çalışma ve haftalık çalışma süresinin sözleşmelerle kırk beş saatin altında belirlendiği durumlarda ortalama haftalık çalışma süresini aşan ve kırk beş saate kadar yapılan çalışmalar fazla sürelerle çalışma olarak adlandırılmaktadır.

Fazla çalışmanın ispatı konusunda işyeri kayıtları, özellikle işyerine giriş-çıkışları gösteren belgeler, fazla mesai yapıldığına ilişkin işyeri iç yazışmaları delil niteliğindedir. Ancak, belge bulunmaması halinde mahkemeler tanık beyanlarıyla da karar vermektedirler. Yargıtay, işyerinde mesaisini kendisi belirleyen üst düzey yönetici çalışanın fazla çalışma alacağına hak kazanmadığı kabul edilmektedir.

Bazı iş sözleşmelerinde, fazla çalışma ücretinin ödenen ücretin içinde olduğuna ilişkin hükümler yer almaktadır. Yargıtay, bu tür hükümlere itibar etmektedir. İşçinin, yıllık 270 saatin üzerinde bir çalışmayı kanıtlaması gerekmektedir. Ancak, asgari ücret üzerinden düzenlenmiş bir ücret bordrosunda fazla çalışma ücretinin ödenen ücretin içinde olduğuna ilişkin hüküm hayatın gerçekleriyle bağdaşmayacağı açıktır.

***
Yıllık üst sınır 270 saat ( Fazla Mesai Ücreti Hesaplama )
Fazla çalışma süresinin toplamı bir yılda 270 saatten fazla olamayacaktır. Bu süre sınırı, işyerlerine veya yürütülen işlere değil, işçilerin şahıslarına ilişkindir.

Fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma sürelerinin hesabında yarım saatten az olan süreler yarım saat, yarım saati aşan süreler ise bir saat sayılır.

İşçilerin fazla çalışmaya muvafakat etmeleri gereklidir. Fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma yaptırmak için işçinin yazılı onayının alınması gerekir. Zorunlu nedenlerle veya olağanüstü durumlarda yapılan fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma için bu onay aranmaz.
Fazla çalışma ihtiyacı olan işverence bu onay her yıl başında işçilerden yazılı olarak alınır ve işçi özlük dosyasında saklanır. İşveren, fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma yaptırdığı işçilerin bu çalışma saatlerini gösteren bir belge düzenlemek, imzalı bir nüshasını işçinin özlük dosyasında saklamak zorundadır. İşçilerin işlemiş olan fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma ücretleri normal çalışmalarına ait ücretlerle birlikte, İş Kanunu uyarınca ödenir. Bu ödemeler, ücret bordrolarında ve ücret hesap pusulalarında açıkça gösterilir.

***
Brüt ücretten hesaplanır ( Fazla Mesai Hesaplama )
Her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma brüt ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde elli yükseltilmesi suretiyle ödenmesi gereklidir. Örneğin, brüt saat ücreti 10 TL olan bir işçinin ay içinde 5 saat fazla çalışma yapması halinde normal ücretine ilave olarak 5 x 15 TL üzerinden 75 TL fazla çalışma ücreti alması gereklidir.

Fazla sürelerle çalışmalarda, her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına miktarının yüzde yirmi beş yükseltilmesi ile ödenecektir. Örneğin, iş sözleşmesinde haftalık çalışma süresi 40 saat olarak belirlenen işçinin o hafta 45 saat çalışma yapması halinde fazla sürelerle çalışma söz konusu olacaktır. Bu durumda brüt saat ücreti 10 TL olan bu işçinin ay içinde 5 saat fazla sürelerle çalışma yapması halinde normal ücretine ilave olarak 5 x 12.5 TL üzerinden 62.5 TL fazla çalışma sürelerle çalışma ücreti alması gereklidir.

***
İşçi serbest zaman kullanabilir
Fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma yapan işçi, isterse işverene yazılı olarak başvurmak koşuluyla, bu çalışmalar karşılığı zamlı ücret yerine, fazla çalıştığı her saat karşılığında bir saat otuz dakikayı, fazla sürelerle çalıştığı her saat karşılığında bir saat on beş dakikayı serbest zaman olarak kullanabileceği belirtilmiştir.
İşçi hak ettiği serbest zamanı, 6 ay zarfında işverene önceden yazılı olarak bildirmesi koşuluyla ve işverenin, işin veya işyerinin gereklerine uygun olarak belirlediği tarihten itibaren iş günleri içerisinde aralıksız ve ücretinde bir kesinti olmadan kullanır.

İşçinin bu kanundan ve sözleşmelerden kaynaklanan tatil ve izin günlerinde serbest zaman kullandırılamaz. Bu durumda işçi isterse yaptığı günlük çalışma süreleri üzerindeki çalışması için zamlı ücret alabilecek, isterse çalıştığı sürelerin karşılığını serbest zaman olarak kullanabilecektir.


Alıntıdır.
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,804
Konum
izmir
Ynt: Fazla Mesai Ücret ve Hesaplama Hk.

FAzla çalışma ücretinin brüt ücret üzerinden hesaplanması demek,ücretin bu kısmının da sgk primlerine, vergilere tabi olması yani kayıtlı çalışma demektir.
Brüt ücret üzerinden yapılan hesaplamaların tamamında, brüte uygulanan kesintiler yapıldıktan sonra net ödenen miktar olacağından brüt saat ücreti 10TL olan birinin 1 saatlik fazla çalışması karşılığında alacak olduğu net ( eline geçen) ücret 15 TL olamaz.
 
Üyelik
28 May 2011
Mesajlar
2
Ynt: Fazla Mesai Ücret ve Hesaplama Hk.

sevgili keremcem;

benzer bir hususta başka bir topic te de mesaj attım.eğer firma personeline brüt ücret(değişken) üzerinden maaş ödemesi yapıyorsa sizinle aynı fikirdeyim.ancak net maaş üzerinden ödeme yapan bir firmada fazla mesai ücretinin brüt ücret hesaplanması konusunda tereddütelrim var.
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,804
Konum
izmir
Ynt: Fazla Mesai Ücret ve Hesaplama Hk.

Fazla çalışma sürelerinin de sgk primlerinin ödenmesi gerekiyor mu? Gerekiyor
SGK primleri net ücret üzerinden mi hesaplanıyor? Hayır
Çalışana ödenecek fazla çalışma ücreti , net ücret üzerinden hesaplanıp bulunacak ücret kadardır elbette her zaman.
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Fazla Mesai Ücret ve Hesaplama Hk.

Ya arkadaşlar bunu niye pratik düşünmüyorsunuz. net ücret diye bir kavram yoktur.
sadece çalışanın işverenle "net üzeinden "anlaşamsı söz konusudur.
fazla mesai de hesaplarken aylik net ücretten günlük ve saatlik ücrete gidilir. Daha sonra toplam net mesai tutarı bulunur. Bu net olarak bordroya eklenip brüte tamamlanır ve kesintiler yapılır.
 
Üst