Fazla Mesai Ücreti Ve Yasal Haklar

Merhaba Arkadaşlar

Ben bir kargo firmasında görev yapıyorum. Malumuzun olduğu üzere çalışma saatlerimiz bir hayli uzun. Sabah 8 işbaşı akşam 19 iş bitimi olarak ortalama cumartesi günleride 4 e kadar çalışıyoruz. Haftalık ortalama 63 saat çalışıyoruz 18 saat haftalık fazla çalışmamız var buda yıllık 900 saatin üzerine çıkıyor. Birde yıllık 270 saatin üzerinde fazla mesai yaptırılmaz diye bir madde varmış galiba bu konuda görev yaptığım şirketten istifa etmeyi düşünüyorum istifa ettiğim zaman fazla mesai ücretlerini alabilirmiyiz. Fazla çalışma muvakatnamesi imzalamış olsak bile....

Aylık maaş bordlarında fazla mesai ücreti olarak belirtiliyor fakat aldığımız maaşda herhangi bir değişiklik yok örnek taban maaşımız .... fazla mesai dahil aldığımız yine aynı nedenini sorguladığımızda brüt ücret sisteminden dolayı bazı kalemlerde vergi avantajları var bunları kullanıyoruz şeklinde cevaplar alıyoruz. Örnek olarak kumanya yardımı aile yardımı vb gibi.

Normal Gün 26,00 195,00 1093,27 günlük 7,5 saata göre hesaplanmış ücreti
Hafta Tatili 4,00 30,00 168,20 cumartesi günleri çalışmasına göre hesaplanmış ücret
Yıllık İzin 0,00 0,00 0,00
Genel Tatili 0,00 0,00 0,00
ÖZEL KAZANÇLAR x
Kasa Tazminatı x x 180,00
İkramiye 0,00 0,00 14,59
Kumanya 0,00 0,00 94,65
Fazla Mesai 0,00 30,00 252,29 birde bu kalem var fazla mesai ücreti olarak ama ele geçen nete baktığımızda hesaplanan rakamların çok çok altında.

İlk mesajınızdaki sorunuz, sözleşmemi feshetsem tazminatımı alabilirmiyim idi,
bordornuzda görülen o ki fazla çalışma ücretleriniz ödeniyor, bu durumda kıdem tazminatına hak kazandıracak bir sebebiniz görülmüyor.

Verilen cevapları sonradan gördüğüm için bu iletimin manası kalmamıştır(yani bu nedenle silme gereği duydum)

Son düzenleme:
Şeref bey bordroda görülen fazla çalışma ücreti olarak 252 tl ödenmiş gibi.??

Merhaba Arkadaşlar

Ben bir kargo firmasında görev yapıyorum. Malumuzun olduğu üzere çalışma saatlerimiz bir hayli uzun. Sabah 8 işbaşı akşam 19 iş bitimi olarak ortalama cumartesi günleride 4 e kadar çalışıyoruz. Haftalık ortalama 63 saat çalışıyoruz 18 saat haftalık fazla çalışmamız var buda yıllık 900 saatin üzerine çıkıyor. Birde yıllık 270 saatin üzerinde fazla mesai yaptırılmaz diye bir madde varmış galiba bu konuda görev yaptığım şirketten istifa etmeyi düşünüyorum istifa ettiğim zaman fazla mesai ücretlerini alabilirmiyiz. Fazla çalışma muvakatnamesi imzalamış olsak bile....

Bordroyu yazmışsınız ancak eksik bilgileri tamamlayalım. Sizin anlaşmış olduğunuz aylık net veya brüt ücret nedir?

Zaten hafta içi 8-19 ve hafta sonu 8-16 arası çalışma süresi de 63 saat yapmaz,
günlük ortalama 1,5 saat ara dinlenme süreniz olsa haftalık 9 saat ara dinlenme süresini düştüğünüzde fazla çalışma olarak haftalık 9 saat gibi bir rakam yapıyor, kaldı ki bordronuzda aylık 30 saat fazla çalışma karşılığında ücret aldığınız belirtiliyor.

Zaten hafta içi 8-19 ve hafta sonu 8-16 arası çalışma süresi de 63 saat yapmaz,
günlük ortalama 1,5 saat ara dinlenme süreniz olsa haftalık 9 saat ara dinlenme süresini düştüğünüzde fazla çalışma olarak haftalık 9 saat gibi bir rakam yapıyor, kaldı ki bordronuzda aylık 30 saat fazla çalışma karşılığında ücret aldığınız belirtiliyor.

O nedenle zaten anlaştığı ücreti sordum. İşverenler ileri de açılacak davaları engellemek adına anlaşılan ücreti bordroda gösterirken bu tür hilelere başvuruyorlar.

işçimiz 9 gün çalıştı ve 10 saat fazla mesai yaptı ancak ücreti bordro programında netden hesaplanıyor bu durumda hesaplama yapınca net ücreti brüt ücretinden fazla hesaplıyor program fazla mesai neti yükseltiyor brütü etkilemiyor mu anlamadım ben nasıl hesaplama yapacağım

özel bir şirkette3,5 senedir şöför olarak çalışmaktaydım ancak bi takım nedenlerden anlaşmazlık çıkmış ve ayrılmak istedim şirket sahibi işten çıkarken aracı tamir ettirerek bu masrafı benim ödememi istedi buna karşın bende çıkışımı onaylamadım ve bu şirkette 3,5 senedir 12 saat çalışmaktayım ayrıca beni işten atmak için hırsızlık yaftası vurarak numara çevirmeye çalışıyolar ve bunun için diğer personellerin imzasınıda almışlar ancak buna karşılık mahkemede bu şirketten somut dedlil yani kullanılan günlük hsp formlarını istediğimde hiç bir şekilde bir çok nakit tahsilat olmasına karşın bunların kasa fişleri olmadığı için çıkardıkları bu somut kanıt kanıt yerine geçer mi en son olarakda işden ayrılmadan önce işe giren bir stajeri denetmen olarak beni kayıt ettirdiler ve ben yokken sahte yoklama imzası attılar kusura bakmayın biraz uzun ama son olarak ben bunlardan ağustos maaşımı ve 2013 yıllık izin paramıda almadım acaba ben bu mesai,ağustos maaşı,yıllık izin paramı ve kıdem tazminatımı alabilirmiyim bunun karşısında bu şirket neyi alır? tekrar kusura bakmayın çok uzunn :(

özel bir şirkette3,5 senedir şöför olarak çalışmaktaydım ancak bi takım nedenlerden anlaşmazlık çıkmış ve ayrılmak istedim şirket sahibi işten çıkarken aracı tamir ettirerek bu masrafı benim ödememi istedi buna karşın bende çıkışımı onaylamadım ve bu şirkette 3,5 senedir 12 saat çalışmaktayım ayrıca beni işten atmak için hırsızlık yaftası vurarak numara çevirmeye çalışıyolar ve bunun için diğer personellerin imzasınıda almışlar ancak buna karşılık mahkemede bu şirketten somut dedlil yani kullanılan günlük hsp formlarını istediğimde hiç bir şekilde bir çok nakit tahsilat olmasına karşın bunların kasa fişleri olmadığı için çıkardıkları bu somut kanıt kanıt yerine geçer mi en son olarakda işden ayrılmadan önce işe giren bir stajeri denetmen olarak beni kayıt ettirdiler ve ben yokken sahte yoklama imzası attılar kusura bakmayın biraz uzun ama son olarak ben bunlardan ağustos maaşımı ve 2013 yıllık izin paramıda almadım acaba ben bu mesai,ağustos maaşı,yıllık izin paramı ve kıdem tazminatımı alabilirmiyim bunun karşısında bu şirket neyi alır? tekrar kusura bakmayın çok uzunn :(

Turgay Bey çok karışık yazmışsınız bu bilgilerle size yardımcı olabilmek çok zor.

Ancak şu kadarını belirteyim iş sözleşmeniz de ne yazılı mesleğiniz "şoför" ancak nasıl şoför? Makam, servis, plasiyer veya malzeme nakli mi?

Ayrıca araçta hasar mı var? Kaza mı yaptınız ki tamiratını sizden istiyor?

Hırsızlık suçlaması ne ile ilgili?

Bir şoför nasıl stajer denetmeni oluyor hele bunu hiç anlamadım?

Tüm bunlar bir yana siz kendiniz ayrılmak istiyorsanız zaten Kıdem veya İhbar Tazminatı hakkınız doğmaz ve ayrıca 3,5 yıllık çalışan olduğunuz için istifanızı yazılı olarak sunduktan itibaren 56 gün ihbar sürenizi çalışmak zorunluluğunuz var.

Ve Maaş, fazla mesai (ispat edebiliyorsanız), varsa da Prim, İkramiye, yıllık izin haklarınızı iş vereniniz ödemek zorunda.

Siz sorularıma karşılık gelecek şekilde daha net yazarsanız bizde elimizden geldiğince yorumlarız.