fonradar

Fazla Mesai Ücreti

Çalışan tüm personelden çalışmaya başladıkları günden itibaren fazla mesai alacağı,hafta tatili mesai ücreti, yıllık izin alacağı kalmadığına dair bir yazı almak istiyorum.
-Bu yazıyı almam işime yarar mı?(İlerleyen zamanlardaki davalık durumlarda)
-Sizce doğru bir uygulama olur mu ?

Bu konudaki fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Cevabını sizlerde çok iyi biliyorsunuz ki,işçiler bu beyanı kendi istek ve iradeleri ile mi verirler:)yoksa işverenin örtülü baskısıyla mı,:)bu ayrı konu.
İşcinin davacı olması halinde işverenin sunacağı bu A4 kağıdı dava dosyasına girer,neymiş diye bakılır,sonra dosyadaki sırasına konulur,kaldı ki bunun adı iş sonunda alınan ibraname dahi olsa, esas olan işyeri kayıtları ve tarafların ispat larıdır.
(Sakın yanlış anlamayınız,Sözüm size değil, işverenler Zaman'ında olması/yapılması gerekenleri usülünce yapmayıp,şimdi de böyle bir yazı alarak kendilerini rahat hissetmek isterlerse ,çalışanlarını rahatsız etmekle kalmazlar,karşılıklı güven ve çalışma Barış'ını zedeledikleri gibi,kaliteden de ödün verirler de farkına varamayabilirler!..)

Son düzenleme:
Yanlış bir uygulama olduğu kadar, ileride mahkemelik durumlarda da işinize yaramayacaktır.
İşe başlarken bu belgeleri de imzalamamız istenmişti, işe başlayabilmek için de mecburen imzaladık diyecek 2-3 eski çalışanla bile kolaylıkla çürütlebilecek bir tedbir çabasıdır sadece.

Aslında fazla mesailerinden hafta tatillerinden yıllık izinlerini kullandılar ise ki kullandılar bu beyanı verebilirler diye düşüyorum.Fazla mesailerini aldıkları halde almadık diye ihtarname gönderenlere, iş den ayrılmak istediklerinde tazminat için bu sebepleri kullanmaları azaltabilir bir önlem olabilir mi diye fikirlerinizi almak istedim.(Gerçekten alacağı kalanlara değil sözüm).Bir güvence olabilir mi diye düşündüm işin açıkçası.Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Fazla mesailerini alıyorlarsa eğer aylık bordrolarında göstermeniz ve puantaj tutmanız ileride gönderecekleri ihtarnamelerin geçerliliğini ortadan kaldırmak için yeterli olur. Siz yasal olarak yapılması gerekenleri yapın , gönderilen ihtarnamelere en iyi verilecek cevap budur. Yıllık izinler ile ilgili yıllık izin defteri tutunuz.

Son düzenleme:
Fazla çalışmaların karşılığında hak ettikleri tutar kadar bir ödeme yapılmış olmasına rağmen , yapılan bu ödemeler fazla çalışma ücreti olarak gösterilmemiş, prim olarak gösterilmiş.
Dolayısıyla fazla çalışma ücretleri bordrolarda gösterilmediğine göre, geçmiş dönem bordroların tamamında fazla çalışma süresi sıfır olarak girilmiş olsa gerek. Hal böyleyken nasıl bir zarar görmemeyi garantileme yolu bulunabilir merak ettim doğrusu.

Bunu yapan kişi bile bile lades olmuştur zaten. Fazla çalışma ücretinin karşılığını neden prim olarak gösterirler merak edilen konunun bu olması gerekir bence.