fonradar

Fazla mesai ve resmi tatıllerde çastırılıp ucretının odenmemesı

ıyı calısmalar yaklasık bır yıldır bu ısyerınde calısıyorum. çogu zaman 11 12 saat calısıyorum ılk basladıgımızda bıze haftalık calısma saatının 45 saat olacagı soylendı. ancak gunluk 9 saat olarak calıstırılıyoruz ve haftanın 6 gunu bu sekılde calısıyoruz.bır gun ıznımız var.bana mesaılerımın odenecegı soylendı.ama sonradan departman mudurumuze bu mesaılerın ızın olarak karsılanacagı ucret odenmeyecegı soylenmıs oda bıze o sekılde bıldırdı bu mesaılerın ıcınde resmı tatıllerde var 29 ekım 19 mayıs kurban bayramları gıbı.hakkımızı ıstedıgımızde soyle bı tavırla karsılasıyoruz.ısten cıkarılmak kovulmak gıbı hıs uyandırıyolar hakkımı nasıl arayabılır ve alabılırım cevabınız ıcın sımdıden tesekkurler...

Ynt: Fazla mesai ve resmi tatıllerde çastırılıp ucretının odenmemesı

Yapılan fazla çalışmanın karşılığında İŞÇİ TALEP EDERSE, İŞVEREN DE UYGUN GÖRÜRSE fazla çalışma ücretinde olduğu gibi ; fazla çalışma süresi x1,5 = X saat izin kullanılabilir.Ancak bu işverenin kendi kararı ve dayatması şeklinde olamaz (yasal olarak).
Fazla çalışma ücretlerinizin ödenmesini, karşılığını izin olarak kullanmak istemediğinizi işvereninize yazılı olarak bildirin.
Ödenmiyorsa, bu sebeple sözleşmenizi feshedip, iş mahkemesinde dava açıp alma hakkınızı kullanabilir
veya yeni iş bulmak o kadar kolay mı diyerek durumu kabullenebilirsiniz.
Çalışma süresi olarak, işyerinde bulunduğunuz sürenin tamamını değil, aradaki yemek -çay gibi ara dinlenme sürelerini çıkartarak hesaplarsanız doğru süreyi bulabilirsiniz.