fonradar

Fazla Mesaide Kesinti

Merhabalar
Ben hafta içi 8.30 -18.00 cumartesi 08.30-14.15 çalışıyorum 45 saat e tamamlamak için.
İş verenim günlük 1.5 saat yemek ve çay molasını mesai olarak tanımıyor. Ve cumartesi günü 14.15 den 18.00 a kadar kalmamı gerektirecek her hangi bir durumda bana fazla mesai ödemeyip karşılığında 1 cumartesi tam gün izin veriyor bunda bir usülsüz varmıdır ?
Ikıncı olarak benim aldığım maaş 1530 tl fazla mesai de saatini 9 tl den hesaplıyorlar bunda bir yanlışlık var mıdır?

Ve son olarak bu gün saat 18.00 dan sonra yaptığım mesailerde 2 saat mesai kalıyor isem 1 saat yatırdıklarını 1 saatlik kesintinin yediğim yemek suresi olduğunu söylüyor bu 4 saat mesai yapsam dahi 3 saat almam anlamına geliyor fazla mesai de yediğim yemeğin kesilmesi normal mi ?
Yardımcı olan herkese şimdiden teşekkür ederim :)

Merhaba,
Çay+yemek molaları mesaiden sayılmaz. (Detaylarına girmiyorum)

Cumartesileri 14.15-18:00 arası kaldığınızda yaptığınız fazla mesailerin ödenmesi gerekir. Eğer serbest zaman olarak kullanma rızanız varsa o zaman 4 saat çalıştıysanız min 6 saat serbest zaman kullanırsınız.

Muhtemelen maaşınız 1.400+133,33 agi şeklindedir. Eğer böyleyse; saatlik ücretiniz 1.400/225=6,22 tldir.
1 saat f.mesai yaptığınızda ya saati %50 arttıracaksınız ya da saatlik ücretinizi %50 arttıracaksınız.
Yani 1 saati %50 arttırınca 1.5 saatx6,22 yapabilirsiniz yada 1 saat sabit kalır, saatlik ücretinizi %50 arttırırsınız. Böyle yaparsanız 1 saatx9,33 saatlik ücretiniz olur.
Matematiksel olarak ikiside aynı sonucu verir.

Saat 18 den sonra 1 saat mola veriyorsanız doğal olarak mesaiden sayılmayacaktır.