fonradar

Fazla ödenen Geçici Vergi

Mükellefimizin 2007 yılı gelir vergisi beyannamesini verirken dönem içinde tahakkuk etmiş olup ödemiş olduğu geçici vergileri yıllık gelir vergisinden mahsup ettik ve dönem içinde tahakkuk etmiş geçici vergilerin tamamı ödendiği için vergi dilimini de aşmadığı için ödeme çıkmamıştır.ancak geçenlerde vergi dairesinden mükellefin fazla ödeme yaptığını; toplamda 789,64 ytl tahakkuk ettirildiğini ancak mükellefin toplamda 963,90 ytl ödeme yaptığını ve aradaki fazla yapılan ödeme için düzeltme beyannamesi verilmesini söylediler.Ancak ben bu konuyla ilgili ne tür bir düzeltme beyannamesi verebileceğimi anlayamadım.sadece bir dilekçeyle başvurup fazla yapılan ödemeyi daha sonra doğacak olan vergi borcuna mahsup edemezmiyiz acaba?

Ynt: Fazla ödenen Geçici Vergi

2007 yılı için geç.v oranıda gv en alt oranıda %15'dir. Geçici v. fazla ödemesi neden kaynaklanmaktadır?

Mükellef sanırım mükerrer ödeme yapmış.dönem içinde vergi dairesine ödemeyi yapmış ama vergi dairesi tahsilatı nasıl almış onu bilmiyorum.

Nedeni hakkında kesin bilgi vermezseniz buradan net bir cevap almanız imkansız. Ancak ya tutarsa deyip birşeyler yazılırda oda tutarsa ne ala.

sevgili nane nedenini bilmiyorum ama neticede vergi dairesine yatmış fazladan bir rakam var.vergi daireside fazla yatırmışınız bunu düzeltin diyor.sadece bir dilekçeyle gidip düzeltme yapabilirmiyim bunu öğrenmek istiyorum.çünkü bu durumda nasıl bir düzeltme beyannamesi verilir bilmiyorum.

şöyle durumlar oluyor,başka bir ildeki kamu idaresi diyelimki orman işletme müdürlüğü ,belli bir ücreti muhtelif vergi adı altında alıyor bu arada, diğer ildeki mükellefin vergi dairesine geçici vergi ödeniyor sonra vergi mükerrer ödenmiş oluyor bu çok defa oldu ödeme dekontlarını ibraz edip mükerrer ödemede olan vergiyi diğer borçlarına mahsup ettiriliyor v.s ama bu durmda vergi dairesinin kendisi düzeltme yapıyor mükerrer ödemeden dolayı diğer ödenmemiş vergilerre mahsup ediyor.