Fazla ve Yersiz Hesaplanan Vergi (Muhtasar Beyanname)

OmErKuLu

Katkı Sunan Üye
İyi günler,

Muhtasar beyannamede 56.05 TL bildirmem gereken "Tevkifata İliskin Damga Vergisi" ni, sehven 486,33 TL bildirmişim. Bununla ilgili vergiyi azaltan düzeltme beyannamesi verdim. Ayrıca vergi tarhı yapılabilmesi için dilekçe vermemiz gerekir mi?

İyi günler,

Muhtasar beyannamede 56.05 TL bildirmem gereken "Tevkifata İliskin Damga Vergisi" ni, sehven 486,33 TL bildirmişim. Bununla ilgili vergiyi azaltan düzeltme beyannamesi verdim. Ayrıca vergi tarhı yapılabilmesi için dilekçe vermemiz gerekir mi?

Kendi soruma kendim cevap vereyim :rolleyes: Evet gerekiyormuş, dilekçe verdim.

Son düzenleme:
vergiyi azaltan düzeltme beyanlarında inceleme isteyebilirler (defter ve belgeleri isteyebilirler). Veya sadece konu ile ilgili ispat edici birtakım evraklar istenebilir, iyi izah ederseniz dilekçe ile gerekli işlemi yaparlar.

vergiyi azaltan düzeltme beyanlarında inceleme isteyebilirler (defter ve belgeleri isteyebilirler). Veya sadece konu ile ilgili ispat edici birtakım evraklar istenebilir, iyi izah ederseniz dilekçe ile gerekli işlemi yaparlar.

Sehven ve düzeltme şeklinde verilen muhtasar beyannameler ile tahakkuk fişleri, kaşelenmiş ve imzalanmış "icmal bordro" larını istiyorlar.

Bizden de kira stopajını azaltan düzeltme beyanında dilekçe ekinde beyanname çıktıları ile kira kontratlarını istemişlerdi, düzeltmenin yapılması biraz zaman alabiliyor, bir kaç ay sürebilir, arada hatırlatmanızda fayda var.

Şu anda ödemeniz gereken rakamı ödersiniz, düzeltme yapılana kadar vergi dairesinde borçlu gibi gözükeceksiniz, düzeltme yapılınca normale döner, firmanın internet şifresi varsa internetten borç sorgulama yaparak düzeltmenin yapılıp yapılmadığını takip edebilirsiniz.