fonradar

Fazla ve Yersiz Ödenen Kira Stopajı

• Konbuyu başlatan kamil04
  • Başlangıç tarihi
K

kamil04

Ziyaretçi
kolay gelsin arkadaşlar,

kira stopajı için vermiş olduğum muhtasar beyannamede fazla vergi hesapladım tahakkukunu kestirip ödemesinide yaptım. yapmış olduğum hesaplamada kira kontratımdaki kira miktarı yıllık 600.-ytl ben bu rakamı net olarak değerlendirip 600.-ytl üzerinden brüte ulaşarak 750.-ytl üzerinden stopaj beyan ettim böylelikle de 30 ytl fazla ödemiş oldum. bu konuda ne yapabilirim maliye ye vermiş olduğum bildirimde 600.-ytl kira tutarı beyanname de ise 750.-ytl bildirildi maliye bu konuda herhangi bir sorgulama yaparmı neticesi ned olabilir

yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler

Ynt: fazla ve yersiz ödenen kira stopajı

Sorunuzu anlayamadım. Biraz daha açıklayıcı olurmusunuz?

Ynt: fazla ve yersiz ödenen kira stopajı

Sayın kamil04,
1-Kira ödemeleriniz muteber bir evrağa dayanıyorsa veya bankadan ödüyorsanız problem olmaz. Söz konusu döneme ait muhtasar beyannamesini düzeltebilirsiniz.

2-Yok eğer giden bizim 30 YTL olsun derseniz o da problem olmaz.

3-Sonraki dönemlere ait beyanlarınızıda 600 YTL brüt üzerinden yapabilirsiniz. Tabi ileride ispat edebilmeniz şartı ile. (banka havale veya posta havale makbuzları olabilir)

4-Ödemelerinizi elden makbuzsuz (malum %90 ı bu şekilde ödenir) yapmanız veya nakit makbuzu karşılığında yapmanız problem yaratabilir. 750 brütten bildirmeye devam... :(

Ynt: Fazla ve Yersiz Ödenen Kira Stopajı

sn.erdem bey
yanıtınız için teşekkür ederim. artık giden gitti ben 30 ytl nin iadesini zaten düşünmüyorum ancak dosya memurunun elindeki kira kontratındaki tutar ile tahakkuktaki tutar farklı bu açıdan maliye herhangi bir inceleme istermi diye düşünüyorum isterse de nasıl bir savunma yapabilirim ödemeyi nakit olarak elden yaptık ve herhangi bir makbuz da almadık kira kontratına istinaden ödeme yapıldı.

İncelenme riski her zaman olmakla beraber,sonraki dönem muhtasarında o kadar eksik tahakkuk edersiniz..Gerektiğinde açıklamayı yaparsınız...

Fiilen ödenen miktar 600,00 YTL ise brüt rakam olan 750,00 YTL üzerinden gelir vergisi hesaplamanız gerekir.

Yaptığınız işlem doğrudur.

evet net olarak 600 ytl ödedim aslında hesaplamam doğru ama kira kontratı yanlış düzenlenmiş, düzenlemiş olduğumuz kontrat yanıltıcı evrak durumunda mı oldu şimdi bu konuda ceza olur mu kira kontratı illaki brüt üzerinden mi düzenlenmeli net tutardan düzenlemiş olmamız ceza kesilmesini gerektiren bir durummudur

Yapılması gereken işlem, fazla tahakkuk ettirilen 30 ytlye katlanıp, diğer ay için eksik tahakkuk ettirmemektir. Birdahaki ay normal tahakkuk işleminizi yapın, bu konuya ilişkin herhangi bir incelemeye de girmezsiniz. İnceleme, ödenmesi gerekenden daha az ödenen şeylerle ilgilidir genelde, fazla ödeme yapmanız, bir sorun teşkil etmeyecektir.

İbagdes
SMMM Stajyer