fonradar

Fazla yazılan ind.kdv nin düzeltilmesi

günaydın üstatlar geçen ay bir faturanın ind.kdv sini fatura tutarından daha fazla yazmışım ve beyanı verdikten sonra hatayı buldum bu beyandaki kdv yi nasıl düzelticem bana yardım eder misiniz?
şimdiden teşekkürler

Ynt: Fazla yazılan ind.kdv nin düzeltilmesi

Günaydın, fazla bildirdiğin kdv tutarı ne kadar? O dönem kdv ni doğru bildirmen durumunda devreden kdv çıkıyorsa problem yok, bir sonraki kdv beyannamesinde fazla gösterdiğin tutar kadar eksik gösterirsin problem olmaz. Ancak kdv ödemen çıkıyorsa o zaman düzeltme beyannamesi vermen daha doğru olur bence...

Düzeltme verilmesi taraftarıyım

üstadlar yanlış kdv tutarı 1.181,32 tl devreden yanlış ay 7.000 küsür.
ben düzeltme beyannamesi verirsem ne kadar ceza gelir.

Kdv ödemen çıkmadığı için sadece damga vergisi ödersiniz. Siz en iyisi düzeltme verin içiniz rahat olsun.İyi Çalışmalar

10 günlük süre geçmediği için düzeltme yapılması kanaatimce uygundur
ceza yemezsin

arkadaşların dediği gibi sadece damga vergisi tahakkuk eder!

İlk 10 günlük süre BA BS düzeltmelerinin cezasız onaylanması içindir.

diğer beyannameler girmiyormu?

daha önce bu şekilde düzeltme beyannamesi verdim ve sadece damga vergisini ödedim...

Eğer düzeltme yaptığında yine ödeme çıkmayıp sonraki aya devir varsa,düzeltme verin sadece damga vergisi ödersiniz.

smmm fatih çavuş, daha önce hiç düzeltme vermediniz mi ?

bir parentezde ben açayım kesin mizan bildirimlerinde de 10 günlük süre olayı var diye biliyorum doğrumudur

smmmstajeri ' Alıntı:
bir parentezde ben açayım kesin mizan bildirimlerinde de 10 günlük süre olayı var diye biliyorum doğrumudur

Doğrudur; kesin mizan düzeltme bildirimi normal sürenin sonundan itibaren 10 gün içinde verilirse özel usulsüzlük cezası kesilmez, bu süreyi takip eden 15 gün içinde verilmesi durumunda da 1/5 oranında özel usulsüzlük cezası kesilir...

Selamlar
Yapacağınız düzeltme indirilecek kdv'de ve dolayısıyla devreden kdv'de azalma meydana getirdiği sürece mali idarenin lehine bir işlemdir,dolayısıyla inceleme veya cezai müeyyidesi olmadığı gibi yeni çıkacak tahakkuktan dolayı sadece tekrar damga vergisi ödenecektir.
Saygılar.