fonradar

Finansal muhasebeyi ezberliyoruz

foruma baktığım kadarı ile hocanın bulduğumuz herşeyini ezberliyoruz

yanlış iş yapıyoruz farklı bisey sorduğunda yine hüsran

hocanın mantığını almalıyız

nasıl yani

satışla ilgili sevk giderleri , zorunlu iskonto ve satış vergileri 612 diğer indirimler hesabında izlenir.

demişiz

zorunlu iskonto satış vergileri sadece bunlardamı 612 kullanılır hayır

bu soruda ne öğrenmeliyiz 612 neden kullanıyor

612 hesabını gerçek satış bedelini belirlemek için kullanıyor yani sadece bir satıştaki giderleri düşüyor

ne demek oluyor satışla ilgili yapılan giderler sadece bir satışla ilişiklendirebildiği giderleri 612 hesabında izleyerek sadece o satışın gerçek gelirini belirlemektedir

örnek işletme adanadaki müsterine x ürününü göndermek için 100 tl nakliye gideri ödemiştir

bu gideri sadece tek bir satışla ilişiklendirdiğimiz için 612 kullanılır

örnek işletme iç anadolu bölgesinde bulunan farklı müşterilerine ürününü göndermek için 2000 lira naklıyi gideri ödemiştir

burda 2000 lira hangi satışla ilgili olduğunu bulamayız farklı ürünleri farklı müşterilerine göndermiştir bu nedenle

760 hesabı kullanılır

dersi bu şekilde çalısmalıyız

bunun mantığını aldıktan sonra ne sorusu gelirse gelsin farketmez sigorta desin nakliye desin vergi desin gümrük desin mal hasar görmüş desin

haksızmıyım okuyup geçmeyiniz yorum yapınız sömürücü olmayınız lütfen

Ynt: Finansal muhasebeyi ezberliyoruz

İlk sınavda 40 aldım, askerdeydim itiraz edemedim. Hocanın kitabıymış, soru tarzıymış beni hiç alakadar etmez. Bu muhasebeyi sadece bu adam mı biliyor. Örneğin 100 TL (%18 KDV hariç ) mal alınmış karşılığında yarısı nakit, yarısına da çek verilmiştir.

Bizden istenen kayıt
153 100,00
191 18,00
103 59,00
100 59,00
bu basit kayıt. Ben alışkanlık gereği önce cari hesabı çalıştırırım. Daha sonra ödemelerini yaparım. Sözkonusu mali olayı 2 bileşik yevmiye maddesi şeklinde yaparım. Mart sınavında bunlardan puan kırıldığını düşünüyorum. Sonra iz değeri ile ilgili soruda amaç iktisadi kıymetin değeri, birikmiş amortismanın değerinden 1 kuruş veya 1 TL gibi büyük olması lazım ki bilançoda sözkonusu iktisadi kıymetin kullanılmakta olduğu (iz değeri) görülebilirsin. İlk hali nasıldı

254-B 1000,00 TL , 257-A 1000,00 TL

cevap olarak tesmer

257 B 999
254 A 999

İlk halinde bilançoda nasıldı?

Maddi Duran Varlıklar 0,00
-254 Taşıtlar 1000,00
-257 Bir Am. (1000,00)

Tesmerin cevabına göre bir kayıt yapılması durumunda bilanço nasıl olur?

Maddi Duran Varlıklar 0,00
-254 Taşıtlar 1,00
-257 Bir Am. (1,00)

Maddi duran varlıklar yine 0,00 TL olur. İz değerine ne oldu. Biz de bişey bilmiyoruz. Sadece o palabıyık biliyor di mi? Ben inanmıyorum oturup tek tek sınav kağıtlarını kendisi okuduğuna. Alınan notların düşüklüğü onu gösteriyor. Vermiştir sekreterinin eline cevap anahtarını, al kızım şu veletlerin sınavını şu şablona göre bi oku sana zahmet demiştir. Yoksa işi bilen biri okusa; mesela ilk yevmiye maddesinde kirada hem KDV hem de Stopaj belirtmişiz. Bu çocuklar fiiliyatta ikisi aynı anda sözkonusu olamaz şeklinde yorumlayıp, yevmiye maddesinde KDV yi esas almamışlar şeklinde yorumlayıp doğru kabul edecekti veya Tüh görüyon mu bak çocukcağız KDV dahil ibaresini görememiş, benim için biraz zor olacak ama işin mantığını biliyor şeklinde kabul edip değerlendirirdi.

Ynt: Finansal muhasebeyi ezberliyoruzedenle amorti olmuş varlığın bilonçoda taki

iz değerine ne oldudemişsiniz. Sıfır olan bir kalem bilonçoda yer alamaz.varlığın bilançoda görülmesi için 0.01 gibi ufak bir rakamla göstermek iz takibi denilen olaydır.tesmerin yanıtı olması gerektiği gibidir.

sserpil ' Alıntı:
iz değerine ne oldudemişsiniz. Sıfır olan bir kalem bilonçoda yer alamaz.varlığın bilançoda görülmesi için 0.01 gibi ufak bir rakamla göstermek iz takibi denilen olaydır.tesmerin yanıtı olması gerektiği gibidir.

Tesmerin cevabı

257 B 999
255 A 999

bu şekilde bi kayıt yapılması durumunda 0,01 TL bakiye veriyor mu bilançoda? Bir daha bakın soru ve cevaba.

0.01 değil 1tl kalıyor soruya göre.. yanlışmı peki sizce bu cevap.

Neyse üstadem 0.01 veya 1 TL farketmez. İlk halinde Demirbaşın aktif değeri (1000 -1000)=0 iken, Tesmere göre bi yevmiye maddesi yapılması sonucunda sonuç yine değişmeyecek (1-1)=0 olacak. İz değeri oluşabilmesi için sizinde belirttiğiniz gibi 255, 257 den 1 TL fazla olacak. Bence olması gereken

257 B 1000
255 A 999
679 A 1 şeklinde diye düşünüyorum.