zirve

Finasman değerlemeleri

Ynt: Finasman değerlemeleri

Finansman değerlemesinden kast ettiğiniz banka kredisi veya satıcılara olan döviz cinsinden borçların kur değerlemesi mi?

780. Finansman Giderleri Hesabının açıklaması;

İşletme faaliyetlerinin aksamadan yürütülebilmesi amacıyla borçlanılan tutarlarla ilgili faiz, kur farkları, komisyon ve benzeri giderler bu hesaba borç kaydedilir.

656. KAMBİYO ZARARLARI hesabın açıklaması;

"Kambiyo zararlarının izlendiği hesaptır. (Borçlanma ile ilgili kur farkları bu hesaba alınmaz, finansman gideri olarak muhasebeleştirilir.)"

Görüldüğü üzere borçlanmalarda aleyhe oluşan kura farklarının 780 FİNANSMAN GİDERLERİ hesabına kaydedilmesi gerekir.

Verdiğiniz cevap için Teşekkür Ederim.
Yeminli Mali Müşavirimiz 780 hesap demekte Muhasebe Müdürü 656 hesap, kurumlar beyannamesini hazırladım fakat onaylayamıyorum.

Yeminli mali müşavir doğru olanı söylüyor, müdürünüzü ikna etmek için benim yazdığım mesajın çıktısını alıp gösterin.

Sonuçta 780 ve 656 hesapların kullanımı ile ilgili 1 ve 2 Seri Nolu MSGUT'de yapılan açıklamaları aldım ben de, şahsi yorumum değil, tebliğ hükmü. Hatta gördüğünüz gibi sizi ilgilendiren yerleri de bold olarak belirttim.