Finlandiyalı şirketin izmirde işyeri açması

MELEK

Katkı Sunan Üye
Finlandiyalı şirket izmirde şube işyeri olarak restaurant açmak istiyor, neler yapılmalı izlenecek yol nedir?

sayın melek,
bunu herhalde iş olsun diye yazmadınız bu konu gaziantep forumda tartışılmıştı. eksik ve anlaşılmayan birşey mi kaldı.
selamlar

İbrahim Bey iş olsun diye yazmadım herhalde, orada eksik ve anlaşılmayan şeyler var olduğu için yazdım.öğrenmek istediklerim Finlandıyalı firma bu işi şube işyeri açarak yapabilirmi? yoksa bir şirket kurması gerekirmi? her iki durumdada kuruluş, tescil vb. konularda ayrıntılı bilgi edinebilirim diye yazdım çünkü alomaliye forumuna katılım oldukça fazla.

Sayın Melek,

burada ki şubeniz dar mükellef olacaktır.Bu şube açılışı için önce sanayi bakanlığı iç ticaret genel müdürlüğünden izin yazısı almanız gerekir.Daha sonra bu izin yazısıyla birlikte aynen tam mükelleflerin tescil işlemi gibi şubenin bağlı olacağı ticaret sicil müdürlüğüne şubeyi tescil ettirmeniz gerekli.Tescilden sonra ki aşamalarda şubenin işlemleri vergi mevzuatları açısından dar mükelleflerin tabi olduğu kanun maddelerine göre işleyecek.Hepsi bu kadar.Sanayi bakanlığı izin yazısı için gerekli evrakları aşağıda ki linkte bulabilirsiniz.

http://www.sanayi.gov.tr/webedit/gozlem.aspx?sayfaNo=2480

SMMM ŞÜKRÜ ZEYBEKCİ

Sayın Melek, Sizi Gaziantep forumunda da yazım kuralları hakkında uyarmıştım ve "acele yazdığınız için hata yaptığınızı" söylemiştiniz.
Ama ne yazık ki; burada da aynı hata devam ediyor. "fillandiya " diye bir ülke yok Sayın Melek, "Finlandiya" var.
Saygılarımla.
Ergun Gözet-SM

Değerli arkadaşlar, affınıza sığınarak bir soru sormak istiyorum. Mesajlarınızın içinde "Gaziantep forumu" diye bir ibare geçiyor. İlgili forumun adresini mümkünse yazar mısınız? İlginize şimdiden teşekkür ederim.