fonradar

Fire oranlarının muhasebeleştirilmesi..

NEŞE79

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar Mrh...Şirket için fire hesaplaması yapacağız fakat şöyle bir durum var.Resmi stok ile gerçek stok karşılaştırılmıyor.Ve geçici vergi dönemlerinde minumum stok bırakılıp tamamı maliyete atılıyor.Böyle bir şirkette nasıl fire hesaplayacağız..Yani dönem sonunda depo sayıldı 100 kg var ama kayıtlarda 150 kg var diyelim.Aradaki de fire olarak değerlendirip onuda ticaret odasının belirlediği oranda fire tespit edip gidere atabiliriz ama burada zaten stoğun tamamı hemen hemen gidere atılıyor.Bu durumda fire hesaplaması nasıl mümkün.Firma sahibide depoda bir dünya fire var onu gidere atın kar çıkarmak marifet değil diyor.Bu durumu nasıl anlatsam.Yazdıklarımda yanlış mı düşünüyorum.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim...

Ynt: Fire oranlarının muhasebeleştirilmesi..

olağan kabul edilebilir firelerinizi satılan malın maliyetine, olağandışı kabul edilmeyen fireleride olağandışı gider zarar hesabında takip edin..
aradaki farkı direk gidere atmayın.

Tamam anladım.Olağan fire smm atacağım ama karşı hesabı hammadde hs.olmayacak mı?Yani dönem sonlarında gerçek stok kadar stok bırakmıyoruz hepsini smm atıyoruz.Bu durumda smm borç ise alacak hs.ne olacak..Hammaddeye alacak versem olmayan stoğa nasıl alacak vereceğim.Burada karışıklık yaşıyorum..

olağan firede, (kabul edilebilir fire)
-------/--------
620
150
-------/--------

olağandışı firede ( kabul edilmeyen firede)
-------/--------
689

150
-------/--------
gerçek stoğu tespit etmeniz gerekiyor. Ticaret odasının verdiği fire oranlarını uygulayıp kayıtlarınızı bu şekilde yapmalısınız.

Cevabınız için çok teşekkürler.Muhasebe kayıtını anladım.Fakat benim vergi dönemlerimde zaten gerçekte stok olsa dahi, eğer hesaplarda 150 bakiye veriyorsa onu çıkacak vergiyi ayarlamada kullanıyoruz.Biliyorsunuz bunu hemen hemen kurumsal olmayan bütün işletmeler kullanıyor.Sonuçta stoğun tamamını smm atıyorum.Fire kaydını olmayan 150 ile nasıl yapacağım.Burada bir tezatlık yok mu?Ben mi yanlış düşünüyorum..

Sayın NEŞE79;
Birincisi fire kaydı yapabilmeniz için stoğunuz olması gerekiyor.Stok yoksa fire kaydı da olamaz. Firma firem var demekle firesi olmuyor.Uygulamada bu kurnazlıktır. Fire bir hakmış gibi algılanıyor. Fire varsa hesaplarsınız yoksa devletin kabul ettiği oranda fire hakkımı kullanırım mantığı yanlıştır.
Örneğin firma stoklu çalışmıyor.Aldığı miktar kadar malı satıyor sonra gelip diyorki ee fire hakkım var onu kullan.Nasıl kullanalım.Aldığın kadarını satmışsın.
Kısaca NEŞE79 ;Yukarıda ki açıklamamalarım haricinde diyeceksinizki zaten hepsini maliyete atıyorum.Ha 90+10 ha 100 ne fark ederki. Bunu izah etmeniz lazım bence.
Son bir not fireler için aslında en doğru olan hesap satılan malın maliyeti hesabı değil 659 nolu diğer gider ve zararlar hesabıdır.

Cevabınız için teşekkürler...İzah etmeniz gerekir derken....Şimdi patron depoda üretim sonucu çıkan bir depo dolusu fire görüyor...Ben bunlara para veriyorum alırken diye düşünüyor..Ama hesapsal bazda da geçici vergi yapılırken stoğa bakılmadan minumum stok bırakılıyor..Tamamını smm atalım..Ne kadar az g.v çıkarsa o kadar iyi mantığı var.Bunu da biliyor ama malesef işine gelmiyor...

İzahtan kastım.Anladığım kadarıyla siz zaten SMM ye atarak bir nevi tüm fireyi kullanıyorsunuz.Bunu zaten yaptığınızı belirtmeniz gerekiyor diye düşünüyorum.

Patronunuzun bunu bile bile söylemesi işinizi çok zorlaştırıyor.Bir deveden iki post çıkarmaya çalışıyor. Allah size kolaylık versin