Firma adına hususi araç alınıp aktifte gösterilmemesi..

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Selamlar Arkadaşlar.
Şöyle bir soru geldi,pek içinden çıkamadım.
Bilanço usulüne tabi bir firma adına hususi araç alınması düşünülüyor fakat bu araç ne firmanın aktifine alınacak ne de giderleri kaydedilecek.Firma kayıtlarında böyle bir araç görünmeyecek.Ve ruhsatta firma unvanı yazacak.Örneğin Kurt Boncuk-Tahsin Kurt yazacak. Sadece Tahsin Kurt yazsa sorun değil,şahsıma aldım firmamda kullanmıyorum derim.Fakat araç firma unvanına alınacak.Yani alınırken firma evrakları sunulacak.Ama araç aktife alınmayacak,giderleride düşülmeyecek.
Bu durumda ne gibi bir sorun veya sorunlarla karşılaşılabilir.Mesela aktife alınmadığından satış anında fatura düzenlemek gerekecek mi?Bu konularda yorumlarınız ne olabilir.
Şimdiden teşekkürler,
Saygılar

Ynt: Firma adına hususi araç alınıp aktifte gösterilmemesi..

Ruhsatta zaten ünvan yer almaz. Gerçek kişilerde ünvanın bir önemi bulunmamaktadır. Ancak tüzel kişilerin ruhsatlarında ünvan olur.

Fakat sayın Bulent şöyle bir durum varmış..
Araç plakasındaki harflere göre ilgili trafik şubesi herhalde belirleniyormuş. Yani müşterim diyor ki eğer kendi adıma alırsam ikametgah Güngören'de olduğu için işlem yeri Güngören çıkıyor,ama Kurt Boncuk-Tahsin kurt diye alırsam firma eminönünde olduğu için işlemleri eminönünden yapabiliyorum.Bu kişide işlemi kendi işyeri mıntıkasında bitirmek için unvanla almak istiyor.Demekki böyle bir uygulama var.O da diyor ki hiç güngören'i karıştırmayalım,eminönünden işi bitirmem için unvanla alayım.Asıl mesele bu yani :)

Evet doğru araç plakasının ilk harfine göre trafik tescil şubesi belirleniyor.