resim

Firma Sicil KDV

Üyelik
11 May 2009
Mesajlar
283
Konum
istanbul
ek çok firma bize fatura kesiyor özellikle de nakliye şirketleri ama duyduğumuz kadarıyla özelikle fatura kesen nakliyecileri çoğunun sahtekar olduğu söylentisi piyasada hakim biz ise bu kdvleri hep işliyoruz yarın birgün sıkıntı olursa neler gelir başımıza çaktırmadan karşı firmaların koda girip girmediklerini ya da kdv leri ödeyip ödemediklerini nasıl araştırabiliriz?
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,693
Konum
İSTANBUL
Sayın Formdaşım

Maalesef bunun kontrol yolu yok.Fakat bazen insanlar iyi ilişkilerini kullanarak bağlı olduğu vergi dairesinden firmaların kodda olup olmadığını sorduyorlar.Fakat bu bile çözüm olmuyor.Sordurulan dönemde olmasa bile 3,6,9 ay hatta 1,2,3 sene sonra bile firma koda düsebiliyor.

Bunu önlemenin en iyi yolu 84 nolu Kdv tebliğinin III.bölümünde açıklandığı şekilde hareket etmek.Ödemeler çok küçük olsa bile Banka veya Finans yoluyla ödemeleri yapmak
 

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,191
Konum
İstanbul
Selamlar
Gelin görün ki bankadan vs.ödemek bile kurtarıcı bir uygulama olamayabiliyor bazen...Ödeme hesaptan mı çıkmış,karşı firmanın kendi hesabına mı gitmiş,yoksa x bir şahsın adına mı? bu x şahsın şirketle ilişkisi nedir? vs.vs..Çek'le ödemekte çözüm olamayabiliyor.Kimin çekidir?her iki firmanın kayıtlarına da intikal etmiş midir? her iki firma da resmi kayıtlar anlamında ispat sunabilmekte midir? Ayrıca en önemli hususlardan biri de SMİYB konusudur..Firma sağlam hatta ödemede sağlam biel olsa faturanın SMİYB sayılma ihtimali bile vardır.
Velhasıl,aslolan yapılan iş ve alınan belgenin ticari faaliyetle ilgili olmasının yanısıra, kanunda belirtilen ödeme araçlarıyla ve mevzuatlarda öngörülen (her iki firmanında) kayıt nizamına uygun kaydedilmiş olması şarttır. Diğer türlü risk her zaman devam edecektir.
Saygılar
 
Üst