Firmaya Dışarıdan Gönderilen para

Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Merhaba


Firmaya ortak dışarıdan yüklü miktarda para koydu bu paraları şu an için ortaklara borçlar hesabına koydum fakat

1. Ortaklara borçlara konulan yüksek tl ve dövizli bedeller kurumlar vergisi zamanında ( Transfer fiyarlaması açısından sorun olur mu ? Olmaması için ne yapmam gerekli ?

2. Firmanın sermayesinin hepsi ödenmiş bu nedenle ben bu bedeli sermaye artırımı olarak düşünüp sermaye artırımına mı gitmeliyim ? Sermaye artırımı sırasında ödenen döviz bedelleri o günün kuru ile mi hesaplamam gerekli ?

Teşekkür ederim

Saygılarımla
 
Üyelik
6 Eyl 2007
Mesajlar
666
Konum
İSTANBUL
Ynt: Firmaya Dışarıdan Gönderilen para

1. madde ile ilgili sorun olmayacağını düşünüyorum; ancak 2. madde de ise sermaye arttırımına giderseniz diğer ortakların pay adedinde düşüklük olacaktır. diğer ortak veye ortakların aynı nispette sermaye arttırımına gitmeleri gerekecektir.

Saygılarımla;
 
Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Ynt: Firmaya Dışarıdan Gönderilen para

Sayın deeper blue sadece tek bir ortak sermayesini artıyor olsa olmaz mı ? yani diğer ortağın payının azalması sorun teşkil eder mi ?

sermayesi 150.000 tl olan bir ltd de

331 de hesapta yaklaşık bu kadar lık bir tutar olması dikkat çekmez mi ?

Teşekkür ederim

Saygılarımla
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Firmaya Dışarıdan Gönderilen para

Karar alınırsa artan sermaye tek ortak tarafından karşılanır.
 
Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Ynt: Firmaya Dışarıdan Gönderilen para

Sanırım sağlıklı olan yol sermayeyi artırmaktır değil mi Nizam bey ?

Saygılarımla
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Firmaya Dışarıdan Gönderilen para

Elbette. sermaye arrtırmak en az riskli olan yoldur bencede
 
Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Ynt: Firmaya Dışarıdan Gönderilen para

Teşekkür ederim
Saygılarımla
 
Üst