fonradar

Freelance Çalışma

Merhaba çok acil yardımınıza ihtiyacım var. Bir şahıs şirketi ile 4 senedir farklı projeler üzerine geliştirme yapıyorum. Ödemeleri resmi hesap üzerinden alıyorum fakat defalarca istememe rağmen gider pusulası alamadım ve bunun sebebi firmanın şimdi paranın tamamını benden iş teslim edilmedi bahanesini sunarak geri istemesiymis. Bugün bana resmi antetli kağıt üzerine kaşeli imzali hesap ekstresi gönderdi alacağının olduğunu iddia ediyor. Sözleşmemiz yok ve bütün yazismalarimiz mail üzerinden. Çok acil fikirlerinize ihtiyacım var lütfen yardım edin.

O firma size ödeme yaparak bir iş yaptırmış olduğunu kabul ediyor. tek seferlik değil devamlı ve düzenli. Tabiki sizin içinde sakıncalı gelir elde edip vergisini beyan etmemiş oluyorsunuz. Dava konusu yapamaz.

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Bu kişiden sürekli gider makbuzu istiyorum ama vermiyor ve geceleri sürekli kod yazıyordum ama gündüz mesai saatimde ona hizmet verdiğimi iftirasını atarak patronuma söyleme ile tehdit ediyordu bende mecburen bir kere başladığım için yazmaya devam ettim. Son proje de bitti en son parasını da ödedi ve aradan bir kaç hafta geçtikten sonra talepler oldu ben yapmayacağımı belirttim ve hesap ekstresi göndermiş 4 senede yaptığı tüm ödemeleri için alacaklı göstermiş.Benim burada hesap ekstresine mutabık değiliz yazısını cevap olarak attıktan sonra başka yapmam gereken bir şey var mıdır ? Saygılar.

Nasıl değilsin . sana bu kadar para ödedim diyor. Banka yolu ile veya makbuzla ödenmiştir. Almadım bu parayı diyemezsin. Sadece şu hizmet karşlığı aldım hizmeti de verdim diyebilirsin.

Tamam parayı aldım ama adam ekstrede borçlusun diyor, ben borçlu değilim diye cevap yazmayı düşünüyordum. Hizmetimin resmi bir belgesi yok ama kimse 4 sene boyunca kimseye belli aralıklarla para göndermez.

İki kavramı karıştırmamak lazım. Bunlar kamu hukuku ve özel hukuk. Sizin bir firmayla anlaşarak bir hizmet vermeniz ve karşılığında bir ücret almanız . Özel hukuk konusudur.
Bunun üzerinden vergi verilmesi ve usule uygun evrak düzenlenmesi ise tamamen farklı bir kamu hukuku sorunudur.İkisi birbiri ile kıyaslanamaz

Nizam bey teşekkür ederim bu iş galiba hukuki bir boyuta taşınacak gibi görünüyor. Atmam gereken adımlar nedir nasıl bir yol izlemem gerekiyor.
Teşekkürler

Size verdikleri paraları istyerlerse dava açmak zorundalar. Bu durumda tabiki bir avukata ihtiyacınız var.
Kamu hukuku açısından ise dava açarlar ise aldığınız bedelleri beyan edip vergisini ödemenizi öneririm.