fonradar

Freelance Tercüman Vergi Mükellefliği

Arkadaşlar merhaba,

Yeni tercümanlık mezunuyum ve birkaç aydır freelance çalışıyorum ancak bana bu işin vergisini vermem gerektiği aksi takdirde ceza alacağım söylendi. Bununla ilgili biraz araştırma yaptım. Kazandığımın sanırım %20 sini vergi olarak vermem gerekiyormuş. Bu miktar bana çok geldi. Zaten şunun şurasında aylık 1000-2000 lira arası ancak kazanabiliyorum. 100-150 lira civarı aylık muhasebeci parası varmış. Bu muhasebeciye git gel ayda 15-20 lira verdim diyelim. Üstüne bir de kazandığımın 300-400 lirasını vergi olarak verdiğim vakit cebime hiçbir şey kalmıyorki. Bir de sgk ödemem gerekiyor mecburen. O da 150-200 civarı galiba. Kazandığım 2000 liranın 600-700 lirasını ben devlete hibe mi etmek zorundayım? Birisi giderlerini işletebilirsin dedi bana ama bu da çok sıkıntılı zira ailemle yaşıyorum. Sonuçta giderler benim adıma değil. Marketten alacağım herhangi bir şey ya da şahsi harcamalarım da gider olarak gösterilemiyormuş. E işin sonunda devletin bir canımı almadığı kalıyor. Ben kafa patlatıp her ay saatlerimi harcıyorum ve bu şekilde tüm kazancım elimden alınacak mı yani? Yeni mezun olmuş birisi bu şekilde nasıl bir birikim elde edebilirki? Bu konularda deneyimli olan biri beni bilgilendirebilir mi acaba? Anlayacağım dilden anlatırsanız çok sevinirim. Nereye yazsam karşıma anlamadığım dilde yazılmış yasaları yapıştırıyorlar. İnternette de saatlerce araştırmama rağmen şu işi basit bir dille anlatan 1 tek yer bulamadım.

1. Kaçak çalıştığınız tespit edilirse kazandığınızın çok üzerinde cezalar ile karşılaşabilirsiniz. Risk sizin.
2. 29 yaş vergi teşviği de araştırın.

29 yaş vergisine baktım hocam ama gördüğüm kadarıyla her türlü minimum bağkur primini yatırmam gerekiyor. Serbest çalışanlar için değil, illa şirket açanlar için bu 29 yaş vergi teşviği veriliyor anladığım kadarıyla. Yani önce bir ofis açmam, o ofisi döşemem, vergi levhasını asmam vs. vs. gerekiyor. Hadi bunları geçtik diyelim. Yine bağkur primine geri dönüyoruz. Ben 1500 lira kazanıp bağkur alt limiti olan 613,23TL'yi ödemek mi zorundayım? Buna 120 lira muhasebeci parası. E hadi bir ton gider gösterip (bu da zor bir ihtimal yani) 29 yaş teşviğinden de yararlanıp her ayda 20-30 lira vergi ödesem elimde yaşamaya yetecek kadar para dahi kalmıyor. Boş oturup ölmeyi beklemek daha iyi.

Kazancım 3500-4000 civarına dahi çıksa bu sefer 29 yaşını geçince yine aynı sıkıntıya düşeceğim. Muhasebeci+bağkur+vergilerle beraber 1500-2000 lirasına devlet el koymuş oluyor. Ben gerçekten çıkamadım bu işin içinden. İlla gidip ameleleik yapıp kayıtlı mı çalışmamız gerekiyor. Mesleğini icra edene bu ülkede gerçekten göz açtırılmıyor mu yani böyle?

Son düzenleme:
Yukarıda yazdım; risk altında devam etme yada çalışmama kararı size kalıyor.

Arkadaşlar merhaba,

Yeni tercümanlık mezunuyum ve birkaç aydır freelance çalışıyorum ancak bana bu işin vergisini vermem gerektiği aksi takdirde ceza alacağım söylendi. Bununla ilgili biraz araştırma yaptım. Kazandığımın sanırım %20 sini vergi olarak vermem gerekiyormuş. Bu miktar bana çok geldi. Zaten şunun şurasında aylık 1000-2000 lira arası ancak kazanabiliyorum. 100-150 lira civarı aylık muhasebeci parası varmış. Bu muhasebeciye git gel ayda 15-20 lira verdim diyelim. Üstüne bir de kazandığımın 300-400 lirasını vergi olarak verdiğim vakit cebime hiçbir şey kalmıyorki. Bir de sgk ödemem gerekiyor mecburen. O da 150-200 civarı galiba. Kazandığım 2000 liranın 600-700 lirasını ben devlete hibe mi etmek zorundayım? Birisi giderlerini işletebilirsin dedi bana ama bu da çok sıkıntılı zira ailemle yaşıyorum. Sonuçta giderler benim adıma değil. Marketten alacağım herhangi bir şey ya da şahsi harcamalarım da gider olarak gösterilemiyormuş. E işin sonunda devletin bir canımı almadığı kalıyor. Ben kafa patlatıp her ay saatlerimi harcıyorum ve bu şekilde tüm kazancım elimden alınacak mı yani? Yeni mezun olmuş birisi bu şekilde nasıl bir birikim elde edebilirki? Bu konularda deneyimli olan biri beni bilgilendirebilir mi acaba? Anlayacağım dilden anlatırsanız çok sevinirim. Nereye yazsam karşıma anlamadığım dilde yazılmış yasaları yapıştırıyorlar. İnternette de saatlerce araştırmama rağmen şu işi basit bir dille anlatan 1 tek yer bulamadım.
Merhaba
Ayda saatlerce kafa patlatıp birde neden bu kadar çok vergi veriyorum diyerek zerzenişte bulunuyorsunuz ama emin olun sizin durumunuzda olan gerek bu forumda gerek ülkede milyonlarca insan var.
Dolayısıyla Ülkenin kalkınması için vergi şart, bu verginin verilmesi ve ödenmesi içinde sizin ne yazık ki biraz daha fazla çalışmanız gerekecek.
Sgk konusuna gelecek olursak burada aslında kendinize yatırım yapıyorsunuz. Sgk yatırırsanız sağlık hizmetlerinden yararlanırsınız, SGK yatırırsanız emeklilik hakkı kazanıp aylık maaş alırsınız, SGK yatırırsanız ailenizi güvence altına alırsınız.
İyi Günler.