fonradar

Full Time dan Part Time a Geçiş

Merhaba.. tam olarak 10 yıl 6 aydır özel bir şirkette tam zamanlı olarak çalışıyorum. Kriz nedeni ile şirket geçici olarak tüm çalışanları tam zamanlıdan yarı zamanlıya geçirecek.. yani 45 saat den 30 saat e geçmiş olacağız. 6 ay sonra tekrar tam zamanlıya geçiş yapacakmışız.. fakat endişem şu part time olduktan 3 ay sonra işten çıkarılırsam kıdem tazminatım nasıl hesaplanacak? Part time aldığım bürüt ücretten mi yoksa ful time çalıştığım bürüt ücretten mi? Yoksa ayrı ayrı mı? Aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler..

Kıdem tazminatı konusunda kanun der ki: her bir yıl için son alınan 30 günlük giydirilmiş ücret.
Yani siz part time da çalışsanız full time da çalışsanız hesap aynı hesap.
Yada 1 gün çalışsanız 1 günlük çalışma karşılığında aldığınız aylık ücret , o ay çalışma gün sayınıza bölünerek günlük ücretiniz bulunur, hesaplama da günlük ücret üzerinden yapılır.
Örnek full time iken 6.000tl alıyordunuz diyelim 30 gün için. Part time de 4.000 tl alıyorunuz 20 gün için.
Günlük ücret te bir değişiklik olur mu?

Teşekkürler ama şöyle bi durum var. Çalıştığım iş yerinde şu an mevcut part-time çalışan arkadaşlar var. Onlar haftalık 30 saat çalıştığı için aylık bürüt ücretleri benim bürüt ücretimin 3/2 si kadar.. yani benim ki 6 bin onlarınki 4 bin. Aylık çalışma günümüz aynı onlarda hafta da 1 gün izinli bende. Kıdem tazminatı hesaplanırken 5x6=30 bin diye hesaplanmıyormu.. onlarınki de 5x4=20 bin oluyor.. ben part a geçersem eski haklarım kayıpmı olacak