G.m.s.i.beyannlarında İstisna Tutarları Hakkında

merhaba arkadaşlar. G.M.S.İ. beyannamesi verilirken istisna tutarının indirilmesi ile ilgili bir sorum olacak.

mükellef 2006 yılı 8.nci aydan itibaren kira geliri elde etmeye başlamış. 5 aylık kira geliri 3.000,00 ytl istisna tutarını kıst dönem mi uygulayacağım (2.200,00/12=183,33, 183,33x5 ay=916,65) yoksa direkt 2.200,00 ytl yi mi indireceğim.

Ynt: G.m.s.i.beyannlarında İstisna Tutarları Hakkında

istisnanın tamamını indirebilirsin.

Sayın Genç bilindiği üzere GMSİ iraatları tahsil esasına dayalıdır. Siz söz konusu meskeni bir yıllığına kiraya vererek parasını peşin tahsil etti iseniz 2006 yılında tamamını beyan etmeniz gerekir tahsilatlarınızı aylık olarak yapıyorsanız tahsil ettiğiniz tutarı beyan edeceksiniz istisna kısmı sn.nane tarafından yanıtlanmış.

turk_bey ' Alıntı:
Sayın Genç bilindiği üzere GMSİ iraatları tahsil esasına dayalıdır. Siz söz konusu meskeni bir yıllığına kiraya vererek parasını peşin tahsil etti iseniz 2006 yılında tamamını beyan etmeniz gerekir tahsilatlarınızı aylık olarak yapıyorsanız tahsil ettiğiniz tutarı beyan edeceksiniz istisna kısmı sn.nane tarafından yanıtlanmış.

Merhaba,
Arkadaşımızın sorusuyla ilgili değil ama;
Gayrisafi hasılat
Madde 72 - Gayrimenkul sermaye iratlarında, gayrisâfi hasılat, 70 inci maddede yazılı mal ve hakların kiraya verilmesinden bir takvim yılı içinde o yıla veya geçmiş yıllara ait olarak nakten veya aynen tahsil edilen kira bedellerinin tutarıdır.
....
....
Gelecek yıllara ait olup peşin tahsil olunan kiralar, ilgili bulundukları yılların hasılâtı sayılır. Şu kadar ki, ölüm ve memleketi terk hallerinde mükellefiyetin kalktığı tarihi takibeden zamanlara ait olmak üzere peşin tahsil olunan kiralar, mükellefiyetin kalktığı dönemin hasılatı addolunur.
Birinci fıkra gereği, beyan dönemine ait olupta henüz tahsil edilmemiş kira bedeli tahsil edildiği dönemde beyan edilecektir.
Dördüncü fıkra gereğince ise, kiranın yılı aşacak şekilde peşin tahsil edilmesi halinde tahsil edilen toplam kira bedeli değil sadece beyanname dönemine düşen payı beyan edilir. Tahsil edilip beyan edilmeyen kalan kısım ilgili beyan döneminde beyannameye eklenir.

şu konuda bir açıklama getiriyim. mesken yılın 8.nci ayına kadar boş duruyordu kiral geliri elde edilmedi. kontrat 01.08.2006 tarihinde yapıldı. yani 5 aylık bir kira geliri elde ediliyor. buna göre benim merak ettiğim 2200 ytl lik istisna tutarını kızt dönem uygulayarak mı indireceğim.

murat genç ' Alıntı:
şu konuda bir açıklama getiriyim. mesken yılın 8.nci ayına kadar boş duruyordu kiral geliri elde edilmedi. kontrat 01.08.2006 tarihinde yapıldı. yani 5 aylık bir kira geliri elde ediliyor. buna göre benim merak ettiğim 2200 ytl lik istisna tutarını kızt dönem uygulayarak mı indireceğim.
Merhaba,
Arkadaşlar yukarıda yazmışlardı bu nedenle tekrar yazmadım. Gelir Vergisi Kanununda bulunan istisna bir yıl içinde elde edilen kira gelirine uygulanacaktır. Kira gelirinin elde edildiği ay sayısı önemli değildir. İster bir aylık gelir olsun, ister on iki ay 2.200,00 YTL istisna uygulanacaktır.
5 ay süreyle elde edilen toplam gelir örnek 3.000,00 YTL ise 2.200,00 YTL istisna uygulanacak ve 800,00 YTL gelirin vergisi hesaplanacaktır.

merhabalar, bu konu bugün benim de kafama takıldı.Birde sizlere danışmak için konu açacaktım ki sayın genç'in sorusunu gördüm. bİzde de durum aynı sayın Genç gibi.Mükellef 8. ayın başında meskeni yeni alıyor ve 15/08/2006'da kiraya veriyor.2750 YTL 5 aylık kira tahsil ediyor 2006 yılında. Ben beyanname yaparken 2750-2200=550 şeklinde istisnayı düştüm ve vergisini buna göre hesapladım.Yalnız istisnanın 5 aya tekabul eden kısmını aynı murat genç'in söylediği gibi yapmam gerektiği konusunda duyum aldım. Kafam karıştı , ben de bu görüşe katılmıyorum benim bildiğim kadarıyla daolması gereken sayın nane ve sayın Tamer Başkanın söylediği gibi... Yine de beyannameyi 2200 istisna düşerek vereceğim ama işin doğrusu nasıl merak ediyorum

Merhaba,
GMSİ uygulanavak istisnayı düzenleyen 21. maddede herhangi bir kısıtlama yok. Maddede geçen ibare "bir takvim yılında elde edilen" şeklinde. Yani kanun koyucu eğer kıst uygulanmasını isteseydi maddeyi buna göre düzenlerdi. Ayrıca GV Kanununda GMSİ açısından dönem yıllık olduğu için gelirin dönem içerisinde ne kadar sürede elde edildiği önemli değil.

GMSİ takvim yılını esas alır. Hiç bir yerde istisnaın kıst olacağına dair bir söylem geçmemektedir. 35 yıllık meslek hayatımda ben hiç duymadım :'( (eyvah yaşım ortaya çıktı)
Ayrıca bu istisna veraset veya müşterek mülkiyet durumlarında her kişi için ayrı ayrı uygulanmaktadır.

üstad elbette ben de sizler gibi düşünüyorum, bunu yukarıda belirttim zaten.Kıst uygulaması zaten çok saçma... Yalnız bunu bana söyleyen meslekte önemli konumda bir kişi olunca kafam karıştı. Cevaplarınız için teşekkürler.

mantıken kıst olmaz.
örn; iki meskeniniz var ve biri 5 ay diğeri tam yıl kirada olsa idi neye göre nasıl kıst dönem hesaplaması yapacaktık.