fonradar

Gayrimenkul Satışı Ekspertiz Bedelinin Altında

butterfly effect

Tanınmış Üye
Gayrimenkul Maliyeti: 500.000.-YTL
SAtış Bedeli :250.000.-YTL
Ekspertiz Bedeli : 400.000.-YTL
Satış Zararı :250.000.-YTL
KKEG :150.000.-YTL
İki yılın altında sürede aktifte.

Gayrimenkulu eski ve bakımsız olduğu için ucuz satmak zorunda kaldık. Patronlarda artık istemedikleri için bu fiyata razı oldular.

Ekspertiz bedeli ile ekspertiz bedli arasındaki zararı (150.000 YTL) KKEG olarak matraha ilave ettim. Her zaman olduğu gibi itirazlar büyük oldu.

Görüş ve eleştirileriniz bekliyorum.

Ynt: Gayrimenkul Satışı Ekspertiz Bedelinin Altında

150.-YTL'ye telefon aldım, hangi hesap koduna almalıyım. Küçük demirbaş mıdır? Büyük demirbaş mıdır?

Sevgili Üstadlar ve moderatörler

Çok seviyeli ve düzgün bir soru gelmiş ve yanıtlanıp belkide günler boyunca tartışmaları sürecek bu konuya daha cevap bile verilmemiş ve görüyorum ki sevgili Butterfly Effeckte son zamanlarda ki forum üyelerinin tarzına uygun başka bir soru yazarak ince bir mizah yoluylada olsa üzgünlüğünü belirtmiştir.

Sevgili Butterfly Effect son zamanlarda nasıl tvdeki jürili yarışmalarda sansasyon yapan veya akresif jüri üyesi tutuluyor ve program izleniyorsa bizde artık soru değeri taşıyan sorulardada böyle sansasyon yapma yoluna gideceğiz bunu anlıyorum senin soruna cevabı bir kaç cevap geldikten sonra yazacam. Teşekkürler 2-3 konuyu içinde barındıran bir soru ile karşımıza geldiğin için.

Sayın butterfly effect,

Gayrimenkulün rayiç bedeli hakkında bilginiz varmı?

butterfly effect ' Alıntı:
Gayrimenkul Maliyeti: 500.000.-YTL
SAtış Bedeli :250.000.-YTL
Ekspertiz Bedeli : 400.000.-YTL
Satış Zararı :250.000.-YTL
KKEG :150.000.-YTL
İki yılın altında sürede aktifte.

Gayrimenkulu eski ve bakımsız olduğu için ucuz satmak zorunda kaldık. Patronlarda artık istemedikleri için bu fiyata razı oldular.

Ekspertiz bedeli ile ekspertiz bedli arasındaki zararı (150.000 YTL) KKEG olarak matraha ilave ettim. Her zaman olduğu gibi itirazlar büyük oldu.

Görüş ve eleştirileriniz bekliyorum.

Sevgili üstadlar

VUK. 269 maddaye göre gayrimenkulü maliyet bedeliyle kayıtlarımıza alırız. Satıştada bu maliyet bedelinden çıkarak aradaki kar zararı bırakma taraftarıyım.

Bu konuyu kontrol ederken tapu harcını kendimize örnek alırsak daha yararlı olacağı kanısındayım. Çünkü özel ekspertiz firmalarına yaptırılan ekspertiz raporlarında bu rakamların değişik çıkabileceği düşüncesindeyim.

Bir firma 250 diğeri 300 ve sonuncusu 400 olarak çıkarsa ne kadar KKEG yazacağız?

Sayın butterfly effect

Düşüncelerime itibar etmediğinizi biliyorum ama yine de yazayım dedim.

Bildiğiniz gibi rayiç bedelinin altında yapılan satışlar eleştri konusu edilmektedir. Rayiç bedelin altında satılmasının geçerli gerekçeleri olmalıdır. Satışın eleştri konusu olması halinde mahkemece bilirkişi tayin edilip bedel tespiti istenmektedir. Yaptırmış olduğunuz tespit anladığım kadarıyla mahkemece kabul görecek bir rapordur.

Uygulamanızda rayiç bedelin altında satış yapmanız dolayısıyla Vergi ziyaını engellemek için aradaki farkı KKEG yapmışsınız. Ancak KDV açısından konu değerlendirildiğinde emsal bedelin altında satış yapılması sebebiyle kdv konusunda ne yaptınız?

Bildiğiniz gibi

Bedelin emsal bedeline veya emsal ücretine göre açık bir şekilde düşük olduğu ve bu düşüklüğün mükellefçe haklı bir sebeple açıklanamadığı hallerde de, matrah olarak emsal bedeli veya emsal ücreti esas alınır.

GMANCE ' Alıntı:
Sayın butterfly effect

Düşüncelerime itibar etmediğinizi biliyorum ama yine de yazayım dedim.

Lütfen böyle düşünmeyin.

Mesleki konularda çok sert tartışmalar yaşayabiliriz ama akşam iki kadeh de atarız. İş işte kalır. İnanın ki neden böyle düşündüğünüzü bile hatırlamıyorum.

KDV risk olarak sırtımızda.
Tapu harcı risk olarak sırtımızda.

Sayın butterfly effect

Şaşırtmadınız beni, böyle düşüneceğinizden emindim.

satış nekadar eleştiri konusu olursa olsun geçerli olan Vergilendirmede vergiyi doğuran olay ve bu olaya ilişkin muamelelerin gerçek mahiyeti esaslığıdır...(vuk3.mad.)

gerçekten satış zararı var ise bunu matrah ilave etmeniz gereksizdir.ispat yükümlülüğü size ait olmak koşuluyla rayiç bedelin altındaki satışda muvaza yok is şatışı zarar olarak dikkate almanız gereklidir.

diğer taraftan emsal bedel kdv uygulanması esasında önemli nokta şudur.Bedelin emsal bedeline göre açık bir şekilde düşük olduğu ve bu düşüklüğün mükellefçe haklı bir sebeple açıklanamadığı hallerde uygulanmasıdır. satışın gercek olması halinde matrah emsal bedel uygulanmaz.

aksi takdirde hiç bir gayrimenkul satışını zarar edilmemesi gibi garip bir durum ortaya cıkarki bu da gercek hayatla örtüşmez.

riske gelince vergi risklerle doludur.aksi takdirde mükellefin mali müşavire ihtiyacı olmazdı.

celal elibüyük
smmm-ist