fonradar

Gayrimenkul Satışı Muhasebe İşl

Arkadaşlar gayri menkul alım satımı yapan şahıs işletmesi ne şekildebi vergi ödeyecek. Örnek 1=Alınan arsa 4000 tl satış degeri 6000 tl Alırkene sahıstan alıyor kdv açısından durumu. Nasıl bir kayıt izlemeliyim. Örnek 2= Birinci örnektekinin aynısı sadece 150 m2 üzerinde daire alımı ve 150 m2 altında daire alımı şeklinde teşekkür ederim

Ynt: Gayrimenkul Satışı Muhasebe İşl

________________/_________________
250 ARAZİ ve ARSALAR 4.000
100 KASA 4.000
679 DİĞ.OL.GEL.KAR 2.000

Arsayı satan gerçek usulde KDV mükellefi olmadığı için yüklenilen KDV yok,ama satarken ticari işletmeye dahil olan bir taşınmaz satıldığı için %18 KDV hesaplanacak,eğer kurumlar vergisi mükellefi olsa ve 2 tam yıl aktifte tutulsaydı satış işlemi KDV'den istisna olacaktı KDV Kanunu md.17/4-g'ye göre.

Daire satışı da birinci örneğin aynısı olacak,yalnızca satış sırasında 150 m2'den büyükse KDV oranı %18,150 m2!'den küçükse KDV oranı %1 olacak

koraykarakaya ' Alıntı:
eğer kurumlar vergisi mükellefi olsa ve 2 tam yıl aktifte tutulsaydı satış işlemi KDV'den istisna olacaktı KDV Kanunu md.17/4-g'ye göre.

küçük bir hatırlatma;

Kurumlar vergisi mükellefi olupda, arsa aktifde 2 tam yıl süreylede kalsada KDV 17/4-g maddesinden yararlanamaz. Yani KDV istisnasından yararlanamaz.
Çünkü gayrimenkul alım-satım işiyle uğraşılıyor.
Yani taşınmaz ticareti ile uğraşılıyorsa hem KDV 17/4-g maddesi ile KDV istisnasından, hemde KVK 5/1-e maddesindende yararlanılmazdı. Tabi eğer kurumlar vergisi mükellefi olsaydı.

Çok teşekkür ederim arkadaşlar ilginize. İrem hanım firma taşınmaz alım satımı ile ugrasıyor doğrudur. Ben arsa alım satımında kdv oranında tereddütte kalmıstım bir de bu konuda çok muallakta cevaplar aldım. İkinizinde verdigi cevaplar süperdi yani kafama yatan olması gerekende bu şekilde diye yorumladım teşekkür ediyorum