fonradar

Gayrimenkul Satışında Vergi Ve Ceza Yönünden Dikkat Edilecek Hususular

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Gayrimenkul satışında vergi ve ceza yönünden dikkat edilecek hususular

Soru: Bir dairem var. Satmayı düşünüyorum. Sattıktan sonra vergi ceza vb. şeylerle muhatap olmamak için nelere dikkat etmeliyim? Yapacağım işlemler nelerdir? N.A.

Cevap: Dairenizi satarken öncelikle dikkat etmeniz gereken husus: satış kazancınızın vergiye tabi olup, olmadığıdır. Dairenizi 1 Ocak 2007 tarihinden önce almışsanız 4 yıl, sonra almışsanız 5 yıl içinde satarsanız, elde edeceğiniz kazanç değer artış kazancı kapsamında gelir vergisine tabidir. Cezalı duruma düşmemek için kazancınızı takip eden yılın 1-25 Mart tarihleri arasında beyan ederek vergisini ödemeniz gerekir. Tapu Harcı yönünden problem yaşamamak için, devir işlemleri sırasında gerçek alım satım bedeli üstünden Tapu Harcı ödemenizi gerekir(gerçek alım-satım bedeli emlak verginden azsa emlak vergisi üstünden). Devir ettiğinizin yılın emlak vergisi size ait olduğundan emlak vergisi borçlarınızı ödeyip, ilişiksiz belgesi almanızda yarar var. Belediye ileride tekrar borç çıkarttığında işinize yarar. Ayrıca, satıştan sonra belediyeye daireyi sattığınıza dair bir bilgi dilekçesi vermeniz, takip eden yıllarda adınıza emlak vergisi salınmasını önleyecektir.

EKREM SARISU