Gayrımenkul satışından doğan vergi

Merhaba 2008 yılında inşaat halinde bir yazlık aldım.2011 yılında sattım.2009 yılında başka bir yazlık aldım ve 10 günde geri iade etmek zorunda kaldım.2010 yılında da 2 adet dubles aldım ve aşagı yukarı 2 3 ay içinde sattım.Bu alım satımı olan dairelerin hiç bir tanesinde iskan izni yok tu.Bütün işlemlerimi belediye raiçine uygun olarak yaptım.Maliye bana ceza vesaire bir uygulama yaparmı.Son bir yıl içinde de hiçbir alım satım yapmadım.Yardımcı olursanız sevinirim.

Ynt: Gayrımenkul satışından doğan vergi

2010 ve 2011 yıllarında arka arkaya taşınmaz alıp sattığınız için artık elde ettiğiniz kazanç ticari kazanç olmuş gibi görünüyor. Hem 2010 hem de 2011 yıllarında elde ettiğiniz ticari kazanç için gelir vergisi beyannamesi ve de KDV beyannamesi vermeniz gerekirdi. Biliyorum biraz katı ve acımasız bir yorum ancak mali idarenin bakış açısı böyle maalesef. İleri de vergi incelemesi ile tespit edilirse cezalı tarhiyat ile karşı karşıya kalacaksınız.

Peki şu anda ne yapabilirim,yakalama ihtimalleri nedir ve yakalarlarsa ne yapabilirim.Tahminen ceza ne kadardır.Verdiginiz ve vereceğiniz yanıt için şimdiden teşekkür ederim.

Zor durum ve borç ödemesi hallerinde ticari kazanç olarak vergilendirilmiyor :)
Değer artış kazancı'na göre vergilendiriliyor

Yani şimdi gidip vergi dairesine müracat etsem ama alım satımlar da toplam aşagı yukarı 2000tl gelir gözükür.bu işleri nasıl ve kaça temizlerim.Teşekkürler.

Size ileride çıkacak vergiyi bilmemiz için her bir taşınmazı ne kadara aldığınızı, kaça sattığınız tek tek bilmemiz lazım,standart bir vergi ve ceza yok.

1. 5000tl alış 6000tl şatış 2. 11000tl alış 11500tl satış 3. 5000tl alış 6000tl satış

Alış ve satış bedelleriniz bana çok düşük geldi ama siz öyle diyorsanız öyledir. Verdiğiniz bilgilere göre 3 taşınmazın satışından toplam 3.500.-TL kar elde etmişsiniz. Vergi dairesine gidip pişmanlık ve ıslah hükümlerine göre beyanname vermek için başvurun. Buna göre

Gelir Vergisi=3.500*0,15=525
KDV=23.500*0,18=4.230
Pişmanlık Zammı(Yaklaşık)=760
TOPLAM=5.500.-TL

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Peki ben vergi dairesine gittiğimde,hazır yakalamışken cezalı halledelim derlermi.Derler ise ne yapabilirim.Birde kdv konut veya arsa payında yinede 0,18 midir.

Rica ederim. Merak etmeyin kimse öyle bir şey demez,siz yanlış yaptığınız için pişman olmuşsunuz,kendi ayağınızla vergi dairesine gitmişsiniz, kanun sonradan pişman olan mükellefler için özel bir düzenleme yapmış(Vergi Usul Kanunu md.371). Ancak benim tavsiyem ne olur olmaz bir usul hatası yapamamak için bir mali müşavirden de danışmanlık hizmeti almanızdır.

Çok teşekkür ederim.
Birde teşekkür puanınıza nasıl katkıda bulunabilirim.

Sayın Murat Bey,
Bu gayrimenkulleri satarken amacınız borç ödemek veya zor durumdan kurtulmak ve yahut da servetini korumak maksadı güdüyorsa, buradan elde edilen kazanç değer artış kazancıdır. Buna göre;
Gelir Vergisi=3.500*0,15=525+pişmanlık zammı şeklinde ödemeniz mümkündür.
Buradan elde edilen kazanç ticari kazanç hükümlerine göre vergilendirilmemesi gerekir.
Diğer tarafdan ticari kazanç hükümlerine göre beaynname verirseniz defter tasdik ettirme işe başlama vb. alanlardan usulsüzlük cezası yeme ihtimalininiz vardır.
Ancak değer artış kazancı olması halinde, bu cezalar yanı sıra KDV'ye tabi olmayacaksınız.

İçimi rahatlattınız.Peki amacımınborç ödemek veya zor durumdan kurtulmak ve yahut da servetini korumak maksadı güdddüğünü nasıl ispat ederim. ben şimdi vergi dairesine gidip ne gibi bir işlem yaptırayım.Kendi başıma yaptırabilirmiyim.Veya profesyonel yardım alayım mı.Ne önerirsiniz

Tabiki profesyonel yardım alın. Tek başınıza kurtlar sofrasına gitmeyin. :)

Ankarada beni bu dertten kurtaracak bi müşavir tavsiyeniz varmı,müşavirin bana maliyeti hakkında bir bilgi verebilirmisiniz.

Buradan bir isim vermemiz etik açıdan doğru olmaz. Maliye konusuna gelince hastalanınca en iyi ve en bilgili doktora gitmeye çalışıyorsunuz değil mi,en ucuz olana değil. Yine de asgari ücret tarifesine göre gelir vergisi beyannameniz 243.-TL, KDV beyannameniz ise 160.-TL karşılığında SMMM tarafından verilebilecektir.

Az evvel bi mali müşavirle görüştüm,2012 den önceki tapu devirlerin önemli değil, işlem yapman gerekmez dedi ama yinede tedirginim.Sizlerin bilgisi varmı acaba.

Bakın 2 saattir size yasal gerekçeleriyle açıklama yapmaya ve bilgi vermeye çalışıyorum, eğer bana değil de o görüştüğünüz mali müşavire inanıyorsanız onun dediğini yapın. Bir de mesajlarımın altında yazan ibare var,onu da bir kere daha okuyun.

MURAT13 ' Alıntı:
Az evvel bi mali müşavirle görüştüm,2012 den önceki tapu devirlerin önemli değil, işlem yapman gerekmez dedi ama yinede tedirginim.Sizlerin bilgisi varmı acaba.
Bu bilgiyi hangi kanuna dayanarak söylediğini size bir anlatsın bizimle paylaşın. (Sanırım sizin 6111 sayılı kanundan yararlandığınızı düşünüyor. Bu kanundan yararlansanız dahi 2011 ve 2012 iiçin geçerli değildir.)
koraykarakaya ' Alıntı:
Bakın 2 saattir size yasal gerekçeleriyle açıklama yapmaya ve bilgi vermeye çalışıyorum, eğer bana değil de o görüştüğünüz mali müşavire inanıyorsanız onun dediğini yapın. yarım mali müşavir maldan eder
Bu görüşede katılıyorum.

2010 Yılında maliyeye gidip danıştığımdada birşey olmaz demişlerdi ama işte gel gör ki olacak gibi.MM in söyledikleri benide tatmin etmedi ama acaba doğrumu diye aklıma geldi.Bu nasıl bir müşavirlik anlamadım zaten.Herkez ceza yersin diyor ama birtek mm tanıdığım bu zamana kadar tebligat gelmediyse birşey olmaz diyor.Devlet bana gelince herşeyi bilmek zorundasın diyor ama konunun uzmanı olması gereken kişiye gelince sen bu işi bilmiyorsun bir daha bu işi yapma demiyor.İşte bu sebeple ankarada tanıdığınız uzman bir MM varmı diye sormuştum.Herkeze katkılarından ve paylaşımlarından dolayı çok teşekkür edrim.İyi günler.