fonradar

Gazete-Dergi Aboneliği KDV Hk.

Selamlar,

Şimdiden özür dileyerek konuyu dilimin döndüğünce izah etmeye çalışacağım.

Ajans olarak bilimum reklam, baskı, tasarım işlerinin yanı sıra aylık periyodik olarak dergi çıkartmaktayız. Dergimiz herhangi bir bayide satılmamakta, tamamen tarafımızdan abonelere gönderilmektedir. Abone faturalarında %1, reklam faturalarında ise %18 KDV uygulamaktayız.

Ancak her ay ve geçici vergi dönemlerinde muhasebecimiz ile cebelleşmek zorunda kalmaktayız. Uygulanan işlemi bir ayı baz alarak şöyle örnekleyeyim:

Kesilen Fatura :
5.000,00 + %1 (50,00) KDV
10.000,00 + %18 (1.800,00) KDV

Gelen Fatura:
4.000,00 + %8 (320,00) KDV
7.000,00 + %18 (1.260,00) KDV

Ödenecek KDV: 270,00 TL
Elde Edilen Kar : 4.000,00 TL

%1 lik herhangi bir girişimiz olmadığından her ay normalin çok çok üzerinde bir kar marjı ile karşı karşıya kalmaktayız. Hali ile minimum %15' ini de gelir vergisi olarak geçici vergi dönemlerinde ödüyoruz.

Forumdaki Gazete-Dergi KDV leri ile ilgili bölümleri okudum. Konu ile ilgili paylaşılan 11 seri nolu kdv genel tebliğini vb. inceleyip muhasebecime ve tanıdık bir kaç muhasebeciye ilettim. Ancak işin içinden çıkabilen olmadı.

Biz bunu %1 ile satarken matbaa bize %18 den fatura kesmekte. Diğer giderlerimizde (bir kaç kalem kırtasiyeyi saymazsak) genelde %18.

Konu hakkında fikirlerini paylaşacak arkadaşlara şimdiden şükranlarımı sunuyorum.

Ynt: Gazete-Dergi Aboneliği KDV Hk.

Tam olarak ne soruyorsunuz, öğrenmek istediğiniz nedir?

Sanırım abonelere kestiği %1 kdv li faturalara istinaden alımları ise %8 ve %18 olmasına karşın neden kdv veya geçici vergi ödeme çıktığı konusunda açıklama bekliyor.

Eğer durum böyleyse sadece abonelik faturası kesmiş olsaydınız bırakın kdv ödemesi devredeniniz çıkması gerekirdi.

Ancak reklam faturalarınız karınızı artırdığı gibi kdv ve geçici ödemenizi doğurması gayet normal

+
Sorunuz sayın NİSANLI' nın dediği gibi ise, bir anormallik yok bencede.Ama bunu daha iyi anlamanız için Fatura bedellerini (Matrah) ve Kdvleri ayrı ayrı takip ediniz, o zaman durum karşınızda daha net yer alır.
Bende gazeteci bir müşteri var.Oda her geçici döneminde sorar, niye bu kadar vergi ödüyorum diye.!Reklam faturaları gelirlerinizi ve kdv ödemelerini, gazete satışlarına göre bir hayli artırdığı için ödeme çıkıyor sayın NİSANLI' nın dediği gibi.

İyi günler.

İlginize teşekkürler.

KDV matrahında bir sıkıntımız yok. %1 - %18 farkından ötürü çoğu aylarda KDV alacaklarımız devrediyor. Ancak %1 gider gösterememe durumundan ötürü NISANLI nın belirttiği gibi geçici vergi ödemeleri bir hayli yüksek çıkıyor.

Bugün birkaç maliyeci arkadaş ile de görüştüm konuyu. ZİNDAN'ın mükellefinde olduğu gibi gazete-dergi vb. periyodik yayıncılar aynı sıkıntıları yaşıyorlarmış.

Fırıncılar, Kasaplar, Lokantalar vb. kuruluşlarda %1 den satın alıp %8 den satarak bunun tam tersi bir durumu yaşıyorlarmış.

Sanırım şimdilik görünen çözüm, %8 lik giderleri biraz daha arttırmak. En azından dönem sonlarında oluşan fahiş kar marjlarını biraz daha makul seviyelere çekebiliriz.

Her iki arkadaşa da ilgilerinden ötürü tekrar ayrı ayrı teşekkür ediyorum.