fonradar

Gebze'de 1999 Da Alınmış Arsanın Beyannamesi Doldurulmamissa Ne Olur ?

Annem 1999 da Gebze de bir arazi almis. Ama Gebze nin e-belediye sitesine gidip annemin tc kimlik no sunu girdigimiz zaman kaydiniz yok diyordu.

Telefonla Gebze belediyesini aradim, arsanin ada parsel pafta no su falan verince, sistemden buldular ve annemin uzerine arsa oldugunu anladik. Bende neden bunun emlak vergisini vermek icin gittigim e-belediye sitenizde kaydi bulamiyorum diye sordum.

Onlarda " bir gayrimenkul un vergisini vermek icin beyanname doldurulmasi gerekiyor" dediler. Yani 16 yildan beri bu arsanin vergisi verilmemis.

Arsayi satmak istesek, borcu yoktur ciktisi almamiz lazim. Peki bu ciktida borc cikarmi? Cunku beyanname yok.

Eger beyannameyi bu sene ilk defa olarak doldurmak istersek ceza mi odeyecegiz. Bunlari belediyeye sormak istemedim.

Belediye geriye dönük son 5 yıla ait emlak vergilerini ve cezalarını tahsil eder. Daha önceki dönemleri isteyemez.

Emlak Vergisi Kanununun 40. Mad.gereğince Emlak Vergisinde Zaman aşımı süresinin başlangıç tarihi,Bu gayrımenkulun bildirim dışı bırakıldığının öğrenildiği tarihi takip eden yılın başından itibaren başlamaktadır. Belediyeye bildirim yapmadığınızdan Belediye bu gayrımenkule sahip olduğunuzdan bi haberdir. Buna agöre siz bu arsayı bildirim dışı bıraktığınızdan 1999 tarihinden bu güne kadar ödenmeyen vergileri öedemekle mükellefsiniz.

Son düzenleme:
En azından tapuda işlem yapınca vergi dairesine ve belediyeye bildirim yapılıyor.Personel bu bildirimleri değerlendirerek tarayarak 1 ay içinde beyanname vermeyenleri beyana çağrı yapması lazım beyana çağrıyıda kaldırdılar vatandaştan bekliyorlar.Belediye personeli görevini yapmamış mazeret hazır yeterli eleman yok yetişemiyoruz.Yurdumun hali bu özel sektör olsa idi çoktan istenirdi çalıştığı kurumun menfeatlerini koruyamayan çalışanlar olduğu gibi vatandaşta mal sahibi olarak görevini yapmamış aracı ile yapılan işlerde böyle oluyor 1 ay içinde beyannamenizi verin diye söylenmesine rağmen vatandaş para gidecek diye uzak durmuş memur neden uzak durmuş tartışılır.

Cevap icin tesekkurler ancak burada birbiriyle celisen iki cevap var

Biri diyorki son 5 yilin gerisine gidilemez oburu diyorki arsa alindigindan beri butun cezalar falan uygulanir.

Peki hangisi dogru arkadaslar?

Doğrusu Emlak Vergisai Kanunundaki özel düzenleme ve 5 yılıın ötesine gidilebilir. Ancak sayıın Hasan Er in söylediği gibi eğer Belediye ye herhangi bir şekilde Tapu Dairesi bu devir işlemini Belediye ye bildirmiş ve bunu belgeleyebiliyorsanız bu bildirimin yapıldığı yılın başından itibaren 5 yıl geçmiş ise vergi tarhaman aşımına uğramıştır.

Zaman mı değişti, ben mi değiştim acaba diyorum.Son iki senedir bu ülkede görmediklerimi görmeye başladım. Gerek vergi hukuku açısından ve gerekse hukuksal düzenlemeler açısından inanamayacağım tatbikatlarla karşılaştım son zamanlarda. Bunları zaman zaman yazılarımda dile getirmeye çalıştım.

Mesela, 80-90 yaşındaki emekli müdürlerime yapılan zaman aşımına uğramış vergi tebligatları gibi. Neyse ki vergi idarecileri, memurlarının yaptıkları yanlış kendilerine bildirildiğinde bunları düzeltmişti.
Ama aynı tatbikatlar şimdi de emlak vergisi dolayısıyla belediyelerde karşıma gelmeye başladı. Belediyeler emlak vergisi yasasının 40 ıncı maddesini herhalde yanlış yorumluyorlar. Hiçbir yasa genel hukuk kurallarına aykırı hükümler içermez, önce bunu belediyelerdeki dostlarımıza hatırlatarak zaman aşımı kavramına geçelim.

Zamanaşımı, gerek özel hukukta ve gerekse de kamu hukukunda çok önem arz eden bir kavramdır, hatta bir kurumdur.

Genel olarak zaman aşımı, kanunda belirlenmiş bir sürenin geçmesi ile bir hakkın kazanılması ya da kaybedilmesi şeklinde tanımlanabilir. Biz, yazılarımızda konu ettiğimiz kavramları özellikle vergi hukuku açısından ele almaktayız. Vergi hukuku açısından vergi usul kanunundaki zaman aşımı kavramını alacağız. Borçlar kanunu, medeni kanun, ticaret kanunu açısından da zamanaşımı kavramı bulunmaktadır. Her bir kanunu ilgilendiren zaman aşımı konusu yukarıda belirtildiği gibi neticede bir hakkın kazanılması veya kaybedilmesi sonucunu doğuracaktır.
Vergi Usul Kanununda zamanaşımı 113 ve 114 üncü maddelerinde düzenlenmektedir.Vergi Usul Kanununun 113. üncü maddesine göre zamanaşımı: belli bir süre geçmesi suretiyle vergi alacağının kalkmasıdır. Zamanaşımı, mükellefin bu hususta bir müracaatı olup olmadığına bakılmaksızın hüküm ifade eder.Maddenin bu kesin ifadesine göre, zamanaşımı ilgilileri kesinlikle bağlar ve o kadar bağlar ki, zamanaşımının bu açık hükmüne uymayan ilgililer şahsen de sorumlu olacaklardır.Vergi Usul Kanununun 114. üncü maddesi ise zamanaşımı sürelerini düzenlemiştir.Vergi alacağının doğduğu takvim yılını takip eden yılın başından başlayarak beş (5) yıl içinde tarh ve mükellefe tebliğ edilmeyen vergiler zamanaşımına uğrar.
YMM Cevdet Akçakoca'nın yazısından..

Zaman mı değişti, ben mi değiştim acaba diyorum.Son iki senedir bu ülkede görmediklerimi görmeye başladım. Gerek vergi hukuku açısından ve gerekse hukuksal düzenlemeler açısından inanamayacağım tatbikatlarla karşılaştım son zamanlarda. Bunları zaman zaman yazılarımda dile getirmeye çalıştım.

Mesela, 80-90 yaşındaki emekli müdürlerime yapılan zaman aşımına uğramış vergi tebligatları gibi. Neyse ki vergi idarecileri, memurlarının yaptıkları yanlış kendilerine bildirildiğinde bunları düzeltmişti.
Ama aynı tatbikatlar şimdi de emlak vergisi dolayısıyla belediyelerde karşıma gelmeye başladı. Belediyeler emlak vergisi yasasının 40 ıncı maddesini herhalde yanlış yorumluyorlar. Hiçbir yasa genel hukuk kurallarına aykırı hükümler içermez, önce bunu belediyelerdeki dostlarımıza hatırlatarak zaman aşımı kavramına geçelim.

Zamanaşımı, gerek özel hukukta ve gerekse de kamu hukukunda çok önem arz eden bir kavramdır, hatta bir kurumdur.

Genel olarak zaman aşımı, kanunda belirlenmiş bir sürenin geçmesi ile bir hakkın kazanılması ya da kaybedilmesi şeklinde tanımlanabilir. Biz, yazılarımızda konu ettiğimiz kavramları özellikle vergi hukuku açısından ele almaktayız. Vergi hukuku açısından vergi usul kanunundaki zaman aşımı kavramını alacağız. Borçlar kanunu, medeni kanun, ticaret kanunu açısından da zamanaşımı kavramı bulunmaktadır. Her bir kanunu ilgilendiren zaman aşımı konusu yukarıda belirtildiği gibi neticede bir hakkın kazanılması veya kaybedilmesi sonucunu doğuracaktır.
Vergi Usul Kanununda zamanaşımı 113 ve 114 üncü maddelerinde düzenlenmektedir.Vergi Usul Kanununun 113. üncü maddesine göre zamanaşımı: belli bir süre geçmesi suretiyle vergi alacağının kalkmasıdır. Zamanaşımı, mükellefin bu hususta bir müracaatı olup olmadığına bakılmaksızın hüküm ifade eder.Maddenin bu kesin ifadesine göre, zamanaşımı ilgilileri kesinlikle bağlar ve o kadar bağlar ki, zamanaşımının bu açık hükmüne uymayan ilgililer şahsen de sorumlu olacaklardır.Vergi Usul Kanununun 114. üncü maddesi ise zamanaşımı sürelerini düzenlemiştir.Vergi alacağının doğduğu takvim yılını takip eden yılın başından başlayarak beş (5) yıl içinde tarh ve mükellefe tebliğ edilmeyen vergiler zamanaşımına uğrar.
Üstat haklısınız ama Emlak Vergisi Kanunu 40. madde de çok açık değil mi zamanaşımı konusunda. Özel bir kanunda düzenleme varsa ona uyulması gerekir.

Yani bunun anlami sumu?

Biz vergi beyannamesi doldurmadik bu yuzden de hic vergi tahakkuk etmemis ve 16 yil once alinmis bu arsa hicbir zaman emlak vergisi odenmemis cunku tahakkuk etmemis

Simdi zaman asimi olayi burada uygulanirmi uygulanmazmi?

Birisi aciklik getirirse sevinirim.

Sayın Arkadaşlar,

Zaman aşımı konusu çeşitli yasalarda farklı farklıdır. Bu nedenle de her yasada var olan zaman aşımı kavramını birbirine karıştırmayalım. Sayın bulent249 bahsettiğiniz zaman aşımı meselesi VUK çerçevesinde, bu yasa çerçevesinde zaman aşımının geçerli olması için konunun vergi yasaları çerçevesinde (GV ve Kurumlar) olması lazım, bu yasalar yoksa VUK'dan bahsedilmez.

Emlak vergisi yasasında zaman aşımı maalesef yok. Mülkiyet nedeniyle yok. Sahip olduğunuz mülk için beyannameyi vermemiş olmanız beyan suçudur ve bunun zaman aşımı yoktur. Emlak ve arazide hak düşürücü bir zaman aşımı var ancak bu 20 yıldır ve bir mülkün 20 yıl boyunca vergisinin arafınızdan ödendiğinin ispatı gerekir.

Burada mülkiyet tarihi belli olduğu için zaman aşımı ancak 6183 sayılı yasaya göre çalışır. VUK'a göre değil. 40 maddeye göre de zaman aşımı şöyle çalışacaktır. Bildirim dışı bırakıldığı tarih 2014 yılı olsun borcu yoktura müracaat ettiğiniz yıl diyelim, süre 2015 yılında başlayacak ve 5 yıl içinde bu borçlar tahsil edilmez yada takibata uğramazsa 2020 yılının sonunda zaman aşımına uğrayacaktır.

Sayın bil_gin yukarda açıkladıklarım çerçevesinde "...Özel bir kanunda düzenleme varsa ona uyulması gerekir." cümlenizin de bu aşamada geçerliliği yoktur.