fonradar

Geç Gelen Covid Raporu

Değerli Arkadaşlar

Mükellefin çalışanı eylül ayında covid 19 dan 14 gün karantinaya alınıyor .İş göremezlik raporu eylül ayına düzenleniyor ancak sgk işgöremezlik rapor onaylama ekranına 03/12/2020 tarihinde düşüyor .İşveren eylül ayında işçiyi 30 tam gün bildiriyor. Dolayısıyla şimdi düzeltme yapmak gerekiyor. Eylül ayında yine 30 gün göstereceğiz ancak çalışmadı seçeneğini evet olarak ve muhtasar sgk kısmını düzeltmek istediğimde hata veriyor. Doğrusu değişik şekillerde denediği halde beyannameyi düzeltemedim .konu hakkında bilgisi olan varsa yardım rica ederim.

Merhaba Eylül ayına düzeltme verebilmeniz için, bu kişinin eylül bildirgesini önce iptal etmeniz gerekecek.Bu işlemi yaptınız mı?

Merhaba Eylül ayına düzeltme verebilmeniz için, bu kişinin eylül bildirgesini önce iptal etmeniz gerekecek.Bu işlemi yaptınız mı?
Hayır yapmadım. Kişi 27103 teşvikten faydalanıyor. İptal ettikden sonra 27103 ile ilgili bir hak kaybı olur mu ? Emin olamadım .Tam sıralamayı nasıl yapacağım konusunda emin değilim

Bu kişinin raporunu çalıştı mı yoksa çalışmadı şeklindemi onayladınız/onaylayacaksınız. Sonuçta siz çalıştı şeklinde bildirge vermişsiniz.

27103'den dolayı bir hak kaybı olmayacağını düşünüyorum.Sonuçta ASIL bildirge süresi içinde onaylandı.fakat şundan emin değilim.
İstirahatli birine istenirse işveren maaş ödemesi yapar ve primini öder,buna rağmen işçi istirahat ödeneğini yinede alır.(istirahat süresince çalışmamıştır onaylamak şartıyla) Ancak bu tip teşvikli durumlarda aynı uygulama devam eder mi,bundan çok emin değilim.Yanlış yönlendirmek istemem. İsterseniz önce kurumla görüşün.
Normal prosedür (herhangi bir yanlışlığa sebebiyet vermemek için benimde tavsiyem) eylül ayı bildirgesini önce iptal edin. fakat iptal edince,bu iptal işlemini v2 ekranından yapacaksınız ancak kurumun onaylamasını bekleyeceksiniz.Kurum onaylamadan EK bildirgeyi veremiyorsunuz.Kurumun onaylaması da epey bir vakit alıyor.Hızlandırmak için kurumla görüşmeniz gerekiyor.Kurum iptali onaylayınca sonra ek verebiliyorsunuz. SORUN bu ek bildirgeyi nasıl vereceksiniz. EK'i verirken benim tavsiyem kişiyi 14 gün raporlu(eksik) gösterin yine 27103 talep edin.
Bence önce kuruma giderek görüşmenizde fayda var.Bu günlerde bu raporlardan dolayı çok cezalar geliyor.Yanlış üstüne yanlış yapmaktan kaçınırım.

Hayır yapmadım. Kişi 27103 teşvikten faydalanıyor. İptal ettikden sonra 27103 ile ilgili bir hak kaybı olur mu ? Emin olamadım .Tam sıralamayı nasıl yapacağım konusunda emin değili

Bu kişinin raporunu çalıştı mı yoksa çalışmadı şeklindemi onayladınız/onaylayacaksınız. Sonuçta siz çalıştı şeklinde bildirge vermişsiniz.

27103'den dolayı bir hak kaybı olmayacağını düşünüyorum.Sonuçta ASIL bildirge süresi içinde onaylandı.fakat şundan emin değilim.
İstirahatli birine istenirse işveren maaş ödemesi yapar ve primini öder,buna rağmen işçi istirahat ödeneğini yinede alır.(istirahat süresince çalışmamıştır onaylamak şartıyla) Ancak bu tip teşvikli durumlarda aynı uygulama devam eder mi,bundan çok emin değilim.Yanlış yönlendirmek istemem. İsterseniz önce kurumla görüşün.
Normal prosedür (herhangi bir yanlışlığa sebebiyet vermemek için benimde tavsiyem) eylül ayı bildirgesini önce iptal edin. fakat iptal edince,bu iptal işlemini v2 ekranından yapacaksınız ancak kurumun onaylamasını bekleyeceksiniz.Kurum onaylamadan EK bildirgeyi veremiyorsunuz.Kurumun onaylaması da epey bir vakit alıyor.Hızlandırmak için kurumla görüşmeniz gerekiyor.Kurum iptali onaylayınca sonra ek verebiliyorsunuz. SORUN bu ek bildirgeyi nasıl vereceksiniz. EK'i verirken benim tavsiyem kişiyi 14 gün raporlu(eksik) gösterin yine 27103 talep edin.
Bence önce kuruma giderek görüşmenizde fayda var.Bu günlerde bu raporlardan dolayı çok cezalar geliyor.Yanlış üstüne yanlış yapmaktan kaçınırım.
Eylül de onayladığım muhtasar sgk da işçiyi çalıştı olarak onaylamıştım.(rapor gelmediğinden ).Şimdi ise Eylül ayına düzeltme yaparken hem 30 gün gösterip hem de çalışmadı olarak onaylamak istiyorum. Muhtasar sgk yi sisteme attığımda vergi kısmında sıkıntı yok ama sgk da aşağıdaki uyarıyı aldım .Bana da önce iptal etmek mantıklı geliyor ancak 27103 olunca emin olamadım. Ayrıca işçi raporunu e-sgk /işgöremezlik raporu uygulamasında çalıştı olarak onayladım İlginiz için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2020-12-20 at 15.40.54.jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-20 at 15.40.54.jpeg
    162.6 KB · Görüntüleme: 4