fonradar

Geç Gelen Faturanın KDV' si ?

accountmanager

Katkı Sunan Üye
Merhaba,
Bir firmanın 1.aya kestiği gider faturası yeni elime geçti. Sizce bu faturayı 01.03.07 tarihinde işleyip kullanabilirmiyim ? Ben normalde bu gibi durumlarda kullanıyorum kdvyi ama bir yerden KKEG olacağını da duymuştum . Eğer KKEG ise fatura üzerindeki tarihi mi kullanacağım ?

Ynt: Geç gelen faturanın KDV'si ?

accountmanager ' Alıntı:
Merhaba,
Bir firmanın 1.aya kestiği gider faturası yeni elime geçti. Sizce bu faturayı 01.03.07 tarihinde işleyip kullanabilirmiyim ? Ben normalde bu gibi durumlarda kullanıyorum kdvyi ama bir yerden KKEG olacağını da duymuştum . Eğer KKEG ise fatura üzerindeki tarihi mi kullanacağım ?

Dönemsellik ilkesi göz önüne alındığında 01.03.2007 tarihine işleyip kdv yi indirim konusu yapabilirsin. ayrıca kdv yi kkeg yapmanıza gerek yok.

Ynt: Geç Gelen Faturanın KDV' si ?

Sadece Aralık ayı kdv beyannamesinin verilmesinden sonra gelen faturadaki kdv'nin indirilmesi mümkün değildir. Ocak 2007 dönemine ait faturanın kdv sini Mart 2007 de indirim konusu yapabilirsiniz. Ancak faturanın tarafınıza geç ulaştığını gösteren bir belge de olmasında fayda vardır çünkü inceleme ya da ihtilaf halinde VUK 352. maddesi gereğince usulsuzluk cezasına muhattap olunur.

Ynt: Geç Gelen Faturanın KDV' si ?

Sn. acc..?

Sözünü ettiğiniz faturayı VUK ca belirlenen kayıt sürelerini göz önünde bulundurarak kaydetmeniz şartıyla ve yılı aşmamak şartıyla o aydan sonraki herhangi bir ayda da KDV sini indirebilirsiniz. (KDV Kanunu'nun 29/3. maddesine bakınız.)