fonradar

Geç Gelen Ssk Prim Ödemeleri

sahin12

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar hepinize merhaba.SSK prim ödemeleri elime geç ulaşıyor.Mesela Haziran ayında ödenmiş ama bana Ekim ayında geliyor.Ben bu ödemeleri Haziran ayına kaydedersem geçici vergi matrahları değişiyor.Ne yapmamı önerirsiniz?Ekime e mi yoksa Haziran a mı kaydedetmem daha doğrudur?

Merhaba
Yorumumuzu yazarız ama bu geç ulaşma konusuna bir önlem almalısınız,bununda farkındasınızdır.
Önce yorumumu yazayım; ödemeler ilgili ayında kaydedilecektir.Yani ekimde haziranın makbuzu da gelse,geriye dönüp haziran ayına kayıt yapmalısınız.
Gelir ya da gider açısından geçici vergi rakamları değişecekse değişecektir.Bence burda da beyana düzeltme vermenize gerek yok.Sonraki geçicide total bazda işlem yapacağınız için bu farklar otomaitk olarak güncellenecektir.
Fakat;bu bir çözüm değildir.Sizin bir şekilde bu geç gönderme işlemini engellemeniz veya hiç değilse ödemeleri zamanından kaydetmenin yollarını aramalısınız.
Mesela ödemeler banka hesabından mı yapılıyor? En azından dekontu görmeseniz bile ekstreyi baz alarak ödeme kaydını yapabilirsiniz pekâla.
Ya da nakit elden mi ödeniyor. O zamanda e-bildirge ekranındaki "müfredat" bölümünden ödeme tarihlerini görebilir,buna göre kayıt düşebilirsiniz.
Ama hepsinden önemlisi,mükellefinizden aylık evrakları alırken,dosyaya dekontları da ilave etmelerini alışkanlık haline getirteceksiniz.Aksi halde bu döngü devam eder durur.
Birde e-defter ise mesela kasımda gelen haziran ayı dekontunu nasıl işleyecektiniz,birde bu açıdan düşünün.
Son olarak bu arada e-bildirge ekranında borç yoksa,her ayda örneğin 5510 indirimini alan bir işletme ise demek ki aylık zaten ödemeler düzenli yapılıyor.ben bu durumda dekontu görmesem bile (evrak tarih ve no gerekirse sonradan tamamlanacak şekilde) ödeme kaydını düşüyorum.Çıkış hesabının 100 yada 102 olacak olması o an için çok önemli değil,önemli olan gelir ya da gider kaleminin döneminde ya da ilgili ayında deftere kaydedilmiş olmasıdır.Makbuzun gelip kayıtların düzeltilmesi sonraki aşama.Ama gelir yada gider doğru ve zamanında kaydedilsin yeter.
Çok sıkışırsam anlattığım varyasyonlardan birini mutlaka yapıyorum.