fonradar

Geç Gelen Stopajlı Meslek Makbuzu

Merhabalar firmanın icra davası sonucu karsı tarafın avukatı makbuz kesmiş. Subat ayına ait makbuz nisanda elimize ulaştı. Subata düzeltme versem hem muhsgk hem kdv ya da mart ayına işlesem sene sonunda karsı taraf iade alırken bana sorun yaratırlar mı subata düzeltme verin vs diye cevaplarınızı bekliyorum

Herkese merhaba

Vergi usul yönünden şubat ayına vermeniz gerekir.

Karşı taraf iade istediğinde veya V.D. tespiti halinde cezalı tarhiyata muhatap kalabilirsiniz.

Düzeltme yapılırken geç gelen serbest meslek makbuzu açıklama kısmında bildirin.

Devreden kdv varsa fazla sorun olmaz fakat ödenecek kdv çıktıysa vergi azaltıcı durum olduğu için v.d. izah(açıklama)isteyebilir veya defter kayıtları üzerinde sınırlı inceleme yapabilir.

Merhaba,
Elimize 2023 Kasım tarihli bir serbest meslek makbuzu ulaştı. Bu durumda tamamen KKEG yapmalı mıyız yoksa yalnızca hizmet bedelini KKEG yaparak KDV ve stopajı kayıtlara alarak, stopaj için düzelme mi vermeliyiz?
Şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkürler.

Merhaba
Öncelikle şöyle bir ricada bulunayım sizlerden.Sayın bistanbul sizin şahsınızda tüm forumdaşlara olsun bu hatırlatmamız.
Sorularınızı sorarken mümkün olduğunca , işletme defteri mi bilanço mu E-defter mi normal defter mi hatta gelir mi kurumlar mı olduğunu belirtirseniz cevaplarken daha doğru veya doğruya yakın bilgiler vermeye çalışırız.KKEG'en bahsettiğinize göre defterinizin bilanço olduğu anlaşılıyor.
Ben önüme böyle bir makbuz gelse idi, şöyle yapardım.Karışıklığa meydan vermemek adına;
1- Manuel defterse,gelir ve kurumların henüz verilmediğini de varsaydığımızda makbuzun brütü + kdv toplamını gidere diğerlerini normal kaydeder,kdv'ye düzeltme vermez ama kasım 2023 stopajını pişmanlıkla düzeltirim.
2- E-defterse yine aynı kaydı 01 aralık tarihine yapar,yine kdv'ye dokunmadan kasım 2023 stopajına düzeltme verirdim.

Merhaba
Öncelikle şöyle bir ricada bulunayım sizlerden.Sayın bistanbul sizin şahsınızda tüm forumdaşlara olsun bu hatırlatmamız.
Sorularınızı sorarken mümkün olduğunca , işletme defteri mi bilanço mu E-defter mi normal defter mi hatta gelir mi kurumlar mı olduğunu belirtirseniz cevaplarken daha doğru veya doğruya yakın bilgiler vermeye çalışırız.KKEG'en bahsettiğinize göre defterinizin bilanço olduğu anlaşılıyor.
Ben önüme böyle bir makbuz gelse idi, şöyle yapardım.Karışıklığa meydan vermemek adına;
1- Manuel defterse,gelir ve kurumların henüz verilmediğini de varsaydığımızda makbuzun brütü + kdv toplamını gidere diğerlerini normal kaydeder,kdv'ye düzeltme vermez ama kasım 2023 stopajını pişmanlıkla düzeltirim.
2- E-defterse yine aynı kaydı 01 aralık tarihine yapar,yine kdv'ye dokunmadan kasım 2023 stopajına düzeltme verirdim.
Çok teşekkür ederim.