Geç Tahakkuk ettirilen Beyannameler

Arkadaşlar öncelikle merhabalar
benim çok büyük bir sorunum var ve bana yardımcı olabilirseniz sevinirim
Nisan 2007 döneminde ayın 23'ünde vermem gereken beyannamemizi dalgınlık sonucu atlıyarak 1 gün sonrasında ayın 24'ünde verdik ancak e-Beyannameden giriş yaparken Kanunu Süresinden sonrayı yanlışlıkla işaretledik ve bize çok yüklü bir vergi ziyai cezası çıkardı bunun üzerine hemen vergi dairesine gittik ve işlemin yanlışlıktan kaynaklandığını anlatıp işlemin düzeltilerek Pişmanlıkla verilmesi gerektiğini belirttik ancan çok kötü bir cevapla karşılaştık bu mükellefin seçimiymiş ve düzeltme işlemini yapamıyacaklarını beyan ettiler gerekirse mahkemeye yada uzlaşmaya gidin diyorlar ancak işin en ilginç tarafı beyannameyi 1 gün geç verdik ama son ödeme günü olan ayın 26'sında ödememizi yaptık bu konuda ne yapabilirim elinde mukteza, genelge, mahkeme kararı yada bunlara benzer bir belge olan var mıdır.
lütfen çok zor durumdayım bana yardımcı olursanız çok sevinirim
saygılarımla
Cem ÇELİKER

Ynt: Geç Tahakkuk ettirilen Beyannameler

2007 felan demişsiniz.yanlışlıklamı yazdınız bilemiyorum. Ama 30 günlük uzlaşma talebinde bulunma süresini geçirmediyseniz,

*uzlaşma talep edebilirsiniz.
*vergi mahkemesine gidebilirsiniz./yada doğrudan 376.taleptede bulunabilirsiniz.
başkada şansınız yok.

ödemesi çıkan bir beyannameyi, 1 gün bile olsa yasal süresinden sonra vermiş bulunuyorsunuz.
eğer,beyanı verirken;pişmanlık ve kss işaretleseydiniz,vergi ziyaı kesilmezdi.
v.d.ndende dedikleri gibi,beyan mükellefin kendinin yaptığı beyan olarak değerlendirilir.
PİŞMANLIK VE ISLAH

Madde 371- [ 1] Beyana dayanan vergilerde vergi ziyaı cezasını gerektiren fiilleri işleyen mükelleflerle bunların işlenişine iştirak eden diğer kişilerin kanuna aykırı hareketlerini ilgili makamlara kendiliğinden dilekçe ile haber vermesi hâlinde, haklarında aşağıda yazılı kayıt ve şartlarla vergi ziyaı cezası kesilmez.

İstanbul odasının sitesinde bu konu ile ilgili açıklamalar var yardımı olabilir.

Bir dilekçe ile bergi hatasının düzeltilmesini isteyin, VUK' un 122. maddesi gereğince. Size kesilen ceza, 355. madde kapsamında, bilgi vermekten imtina edenlere kesilen cezadır. Vergi idaresinin resen tahakkuku da söz konusu değil, dolayısıyla 1 kat usulsüzlük ödemeniz gerekirdi.

Eğer başvurunuz olumlu karşılanmazsa vergi mahkemesine taşıyın, kesinlikle terkin edilecektir.

arkadaşım aynı şey bizimde başımıza geldi , ve pişmanlıkla kestiğimiz halde cezayı yedik 300 küsür bi ceza ve vergi dairesi dedi ki pişmanlıkla ver yada verme kanuni süresi geçerek tahakkuk ettirilen her beyannamede ceza yiyorsun sadece pişmalık işaretlersen indirimin söz konusu ...sistem sana diyorki herşey internet üzerinden gece yarısına kadar bunu verebiliyorsun süreni geçirme gerekirse boş ver sonra düzeltme yap ama bir beyan ver yoksa cezayı yersin dava hakkın baki . odanın sitesinde dilekçe örneği var .kolay gelsin...

Kerem21 ' Alıntı:
Bir dilekçe ile bergi hatasının düzeltilmesini isteyin, VUK' un 122. maddesi gereğince. Size kesilen ceza, 355. madde kapsamında, bilgi vermekten imtina edenlere kesilen cezadır. Vergi idaresinin resen tahakkuku da söz konusu değil, dolayısıyla 1 kat usulsüzlük ödemeniz gerekirdi.

Eğer başvurunuz olumlu karşılanmazsa vergi mahkemesine taşıyın, kesinlikle terkin edilecektir.

Peki kerem 21,
mükellef kss beyanını 371.talebi olmaksızın veriyor.beyandada ödemesi mevcuttur.
sence bu mükellefe vergi ziyaı cezası uygulanmaz mı?

merhabalar
kesilen ceza vuk mükerrer 355.maddeye göre kesiliyor. yanlış işaretlemeden kaynaklanan bi durum değil
Bilanço usulülü ve serbest meslek 1490ytl
ikinci sınıf deftere tabi olalara 680ytl

Ancak oda ve türmob bununla ilgili yeni bir düzenleme için görüş bildirdiğini sitesinde yayımladı ve kesilen cezalara ilişkin mahkemeye başvurulması yolunda görüş açıkladı.
Saygılar

benim arkadaşın olayından anladığım,kendisi söylüyor ilk yazısında vergi ziyaı kesildiğini.
demekki beyanda ödemesi vardı da ,geç verdiğinden ve 371 talepsiz verdiğinden dolayı,çıkan ödemenin yarısı kadar vergi ziyaı uygulanmış diye düşünüyorum.
yani vuk mükerrer 355 e göre kesilen ,internetten döneminden sonra verilen beyanlar için kesilen özel usulsüzlük cezası değil bu.

bir beyannamesyi geç veriyorsunuz ve gelen cezalara bakın,

1- vuk mükerrer 355.e göre özel usulsüzlük cezası
2-vuk 352.ye göre 1.derece usulsüzlük
3- beyanda çıkan ödemen vardı ise,çıkan ödemenin yarısı kadar vergi ziyaı cezası uygulaması,

ne kadarda adil bir ceza sistemi uygulaması değil mi?

Arkadaşlar merhabalar öncelikleyaptığınız açıklamalar için teşekkür ederim
beyanname Nisan/2008 dönemine ait yani 15 gün önceki bir işlem kesilen cezanın iptali için dilekçe verdik ama daha öncede söylediğim gibi ödemenin son günü olan Mayıs ayı içerisinde vergimizin aslını ödedik bu konuda daha önce alınmış olan bir mahkeme kararı işimizi çok kolaylaştırır gibi geliyor.
İstanbul S.M.M.M. odasında belirttiğiniz açıklamarı gösteren yeri bulmadım link verebilme imkanınız olabilirse çok sevinirim.
saygılarımla
cem çeliker