fonradar

Geç Verilen e-Beyanname ve Vergi Ziyaı

merhaba arkadaşlar,
başıma öyle bir iş geldiki çözemiyorum.Birde sizinle paylaşayım istedim.Umarım problemim hakkında sizlerden güzel haberler alabilirim.

Şimdi olay şöyle gelişti.Gelir vergisi beyannamelerimden birini 26.03.07 de 24:00 e kadar yetiştiremedik ve geç vermiş olduk.Ama bu onaylamayı yaparken daha önce hiç uygulamak zorunda kalmadığım özel onay butonuyla onay verdim.Ancak bu işlemi yaparken beyannameyi tıpkı vergi dairesine verir gibi düşündüm ve günü geçtikten sonra beyanname ve bir pişmanlık dilekçesi verirmiş gibi hem pişmanlık hemde kanuni süresinden sonra butonlarını tıkladım.Bu şekilde beyannameyi kabul etmedi.Beyannameyi Pişmanlıkla vermem gerekirken yanlış butona basarak Kanuni Süresinden Sonra göndermiş bulunuyorum.Bu nedenle vergi ziyaı cezası ile karşılaştım.
Ortada vergi ziyaını gerektiren bir durumun olmadığını , henüz ödeme vadesinin geçmediğini ve bu olayın tamamen bir kullanıcı hatası olduğunu belirterek,Mükellefim adına vermiş olduğum beyannamenin V.U.K.?nun 371. maddesine istinaden pişmanlıkla verilmiş beyanname olarak düzeltilmesi ve Vergi Ziyaı Cezasının iptali için çabalıyorum ancak ne ankara nede ilgili vergi dairem durumu çözemedi.
Ankara ile görüştüm dilekçe yaz dairene ver dedi.Dilekçeyi verdim daireye ancak daire netten düzeltme beyannamesi yap 368 den sonra ve ebeyanname olan beyannamelere müdahele edemem dedi.Ankara'ya durumu bildirdim bu sefer gelir idaresi başkanlığı veri uygulama merkezine dilekçe yaz dedi.ama aslında bunu dairenin çözmesi lazım dedi.Daireye tekrar dönünce mukteza istedi.Kendime mukteza için muhatap bulamıyorum.Kimden ne istiyeyim bilmiyorum herkes yapabileceğim birşey yok diyor.Çıldıracağım teknoloji kolaylık sağlamak için güzel ama insanız neticede hata yaptık şimdi bunun cezası cepten fena çıkacak.
Umarım bana yardımcı olabilirsiniz.Daireye dilekçe verdim ama içim rahat değil bugün düzeltme imkanının son günü :(((

Ynt: Geç Verilen e-Beyanname ve Vergi Ziyaı

Sayın kırmızı,

Karışık bir durum. Ancak anladığım, hatalı bir ceza kesilmiş. Cezayı kesen ve tebliğ eden mükellefi olduğunuz vergi dairesidir. Dolayısıyla bunu düzeltmeye yetkili kurum daireniz ve yetkili kişi VD müdürüdür. Dairenizden Hatalı beyana, bildirime ait cezayı terkin etmesini istemeniz gerektiğini düşünüyorum.

sayın GMANCE verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.Daire der ki;
Bu tahakkuku biz oluşturmadık dolayısı ile hatayı biz yapmadık.Hatayı biz yapsaydık tereddüt etmeden düzeltirdik .Herhangi bir değiştirme yapsak bile doğru olmayacak diyor.ısrarla düzeltme yapmamızı istiyor.Ne yapmalıyım bilemiyorum.

İdare düzeltme yetkisini kullanılması için hatanın sahibi olunması gerekmiyor. Nihayetinde ceza ihbarnamesi daire tarafından tebliğ edilecek ve muhattab yine vergi dairesi müdürü olacaktır. İdarenin sistemin kendilerine ait olmadığı gibi bir anlayış kabul edilebilir bir tutum değildir. Sistemin yönetimi kendilerine ait değildir, ancak sonuçları idareye aittir. Hatanın düzeltilmesine ilişkin dilekçeyi kayıtlara geçirmeniz ileride doğacak muhtemel itilafların önüne geçebilir. Sonrasında size önerdikleri gibi görüş talep edebilirsiniz.

Kaldı ki beyannamenizi vade tarihinden önce pişmanlık hükümleriyle vermemenizin sonuçta bir değişiklik yapmayacağını düşünüyorum. Vadesi gelmeden yapılan değişikliklerde vergi ziyaından bahsetmek mümkün değildir.

Sayın; Kırmızı

İnternet üzerinden beyanname verirken yapmış olduğunuz hata sonucu mükellef adına tarh ve tebliğ edilen, vergi ziyaı cezasını, VUK'nun 122 maddesine göre düzeltme talebinde bulunmanızı tavsiye ederim. Eğer düzeltme işlemi yapılmazsa, dava açma hakkına sahipsiniz.

Dilekçe yapacağınız müracaat neticesinde, vergi dairesi düzelterek terkin yapılacağı kanaatindeyim. Dilekçenize beyanname ve beyannameye bağlık ceza ihbarnamesi ve tahakkuk fişinide eklemenizi tavsiye ederim.

İyi çalışmalar

Cemil KIRMIZI

Sayın Kırmızı
Vergi Uzul Kanunun 341 Mad. Vergi Ziyanı tarif etmektedir. ve mükellefin vergilendirme ile ilgili ödevlerini zamanında yerine getirmemesi veya eksik yerine getirmesi yüzünden verginin zamanında tahakkuk ettirilmemesini vergi ziyaı olarak tanımlamıştır. Aynı şekilde de 344 Mad. Vergi Ziyaı suçunun müeyyidesini belirlemiştir. Madde metninde Vergi ziyaı suçu, mükellef veya sorumlular tarafından 341. maddede yazılı hallerle vergi ziyaına sebebiyet verilmesi olduğunu açıklamış ve Vergi ziyaı suçu işleyenlere, ziyaa uğrattıkları verginin bir katı tutarında vergi ziyaı cezası kesilir hükmü karşısında vergi ziayını ödemeye değel tahakkuka bağlamıştır. Dolayısıyla henüz ödeme vadesinin geçmediğini belittiğiniz vergi zamanında tahakkuk ettirilmediğinden ve beyanname 371 talepsiz olarak verilmdiğinden kesilen cezanın düzeltileceğini tahmin etmiyorum.

merhabalar kırmızı arkadaşım,,
senin bahsetmiş olduğun durumun aynısı ile bir arkadaşım karşılaştı. Galata V.d. beyannamelerini kanuni süresinden sonra internet ordamında göndermiş yanlışlıkla ek beyan butanlarına bastığı için sistem otomatik olarak vergi ziyayı cezalarını kendisi kesiyor. aynı bölümde vuk371 pişmanlık butonlarıda var. sistem kullanıcı hatalarından kaynaklanan cezaları vergi dairesi kaldıramıyor, durumu ancak bölge idare mahkemesine taşıyabilirsin fakat bunun içinde gelir idaresi başkanlığına bu konu ile ilgili mukteza alman gerekecektir. Arkadaşımda bu yolları izledi mahkemede durumu kaybetti 1 sene evvel kullanıcı hatasından kaynaklanan cezaları ödemek zorunda kaldı. cünkü sistem bunu komutlar doğrultusunda gerçekleştiriyor.
Size şu konuda katılıyorum ilkdefa süresinden sonra beyan verecek kişi için sanki kurulmuş bir tuzak gibi ilk önce ek beyan seçeneklerin çıkması, aynı ekranda pişmanlık ile verilme butanları çıksa kullanıcı tabiki bunu seçecek, ama sonraki ekranda bu pişmanlık buton ları çıkıyor,, Neyse sevgili arkadaşım geçmiş olsun sana şimdiden umarım birdahakine daha dikkatli olursun,,,