Gece Çalışması

Ben kömür yıkama tesisinde (lavvar) çalışmaktayım, bizler akşam saat 22'de iş başı yapıp saat 8' de iş bitiriyoruz fakat şöyle bir şey de var saat 13'i bulduğu da oluyor yani mesainin adı 10 saat fakat öyle olmuyor maalesef, iş veren bizlere şöyle diyor; Devlet bize günlük belli bir tonaj veriyor bunu bitirmeden bırakamayız diyor ve 3 aydır devamlı gece vardiyasında çalışmaktayız, bu konuyla ilgili neler yapa biliriz.
Not: Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

bizler akşam saat 22'de iş başı yapıp saat 8' de iş bitiriyoruz
-burada fazla çalışma doğmayabilir(ancak bu iş fazla çalışma yaptırılmayacak işler kapsamında ise doğar.)
fakat şöyle bir şey de var saat 13'i bulduğu da oluyor yani mesainin adı 10 saat fakat öyle olmuyor maalesef,
-sabah 8 den sonra,haftalık çalışma süresi muhtemelen aşılıyor,böyle olduğı için de f.çalışma doğar,hatta haftalık çalışma süresi(45 saat) aşılmasa da,günlük 11 saati aşan çalışma süreleri fazla çalışmadır.
iş veren bizlere şöyle diyor; Devlet bize günlük belli bir tonaj veriyor bunu bitirmeden bırakamayız diyor
-evet olabilir AMA bu durum işciyi bağlamaz
ve 3 aydır devamlı gece vardiyasında çalışmaktayız,
-dediğim gibi sözkonusu aşan süreler f.çalışmadır.
bu konuyla ilgili neler yapa biliriz.
-bu f.çalışmaların ücretini talep edebilirsiniz
Tabi haklı olduğunuz bu talep,işvereni rahatsız edecek,dolayısyle işci-işveren ilişkisi zedeleneceğinden çekişme başlayacak,bu nedenlerle sonuç,taraflardan birinin sözleşme feshi ile sonuçlanabilecektir.
Burada işci yönünden yapılması gereken,gerçekten var ise sözkonusu bu f.çalışmaları ispat etmek olacaktır.Önce talep edersiniz, vermezlarse (yine söylüyorum ispat edebilirseniz) İŞ kanunu M.24/II-e ve f bendinin virgül(')den sonraki son cümlesine göre fesih yoluna gidebilirsiniz.

Cevap için tekrar teşekkürler, peki nasıl fesih edebilirim yani nereye gidip de bu işlemi başlatabilirim, bir yol göstere bilir misiniz?

Fazla çalışma ücretlerimin ödenmemesi nedeniyle sözleşmemi feshediyorum, ödenmemiş fazla çalışma ücretlerim, kıdem tazminatımın xx gün içinde yy banka hesabıma ödenmemesi durumunda hukuki yollara başvuracağımı bilgilerinize sunarım şeklinde bir yazıyı
Notere götürüp işyerinize göndertiyorsunuz, o andan itibaren sözleşmenizi feshetmiş oluyorsunuz.

Önce talep edersiniz,
vermezler ise;

Fazla çalışma ücretlerimin ödenmemesi nedeniyle sözleşmemi feshediyorum, ödenmemiş fazla çalışma ücretlerim, kıdem tazminatımın xx gün içinde yy banka hesabıma ödenmemesi durumunda hukuki yollara başvuracağımı bilgilerinize sunarım şeklinde bir yazıyı
Notere götürüp işyerinize göndertiyorsunuz, o andan itibaren sözleşmenizi feshetmiş oluyorsunuz.
Yine de vermez/ödemezler ise (artık şikayet yoluna gidip süreyi uzatmayınız,çünkü şikayet sonucu düzenlenen rapora da işveren itiraz edebilir)son çare yargı yoluna başvurmak olacak.