Geçici Görevlendirme

Üyelik
21 Şub 2006
Mesajlar
2
Sevgili forumdaşlarım ben merkez binamızda çalıştırdığım bir personelimi günün belli saatlerinde personeliminde yazılı muvaffakatınıda alıp şubemde çalıştrabilirmiyim buna yasal bir engel varmı.Personelin dosyası merkezimde çünki
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Geçici Görevlendirme

Şubeniz aynı belediye sınırları içersinde ise olur almanıza gerek dahi yoktur. Başka şehirde veya başka belediye sınırları içersinde ise yazılı olur alarak çalıştırabilirisn.
 
Üyelik
15 Nis 2008
Mesajlar
87
Konum
Sakarya
Ynt: Geçici Görevlendirme

hocam bende aynı sorunla karşı karşıyayım hatta, teftiş geçirdim, geriye dönük iptaller, ekler falan istiyorlar, kanunda bunun açıklaması varmıdır, ben bulamıyorum bir türlü ???
 
O

Ogün Güneş

Ziyaretçi
Ynt: Geçici Görevlendirme

Geçici iş ilişkisi

Madde 7 - İşveren, devir sırasında yazılı rızasını almak suretiyle bir işçiyi; holding bünyesi içinde veya aynı şirketler topluluğuna bağlı başka bir işyerinde veya yapmakta olduğu işe benzer işlerde çalıştırılması koşuluyla başka bir işverene iş görme edimini yerine getirmek üzere geçici olarak devrettiğinde geçici iş ilişkisi gerçekleşmiş olur. Bu halde iş sözleşmesi devam etmekle beraber, işçi bu sözleşmeye göre üstlendiği işin görülmesini, iş sözleşmesine geçici iş ilişkisi kurulan işverene karşı yerine getirmekle yükümlü olur. Geçici iş ilişkisi kurulan işveren işçiye talimat verme hakkına sahip olup, işçiye sağlık ve güvenlik risklerine karşı gerekli eğitimi vermekle yükümlüdür.

Geçici iş ilişkisi altı ayı geçmemek üzere yazılı olarak yapılır, gerektiğinde en fazla iki defa yenilenebilir.

İşverenin, ücreti ödeme yükümlülüğü devam eder. Geçici iş ilişkisi kurulan işveren, işçinin kendisinde çalıştığı sürede ödenmeyen ücretinden, işçiyi gözetme borcundan ve sosyal sigorta primlerinden işveren ile birlikte sorumludur.

İşçi, işyerine ve işe ilişkin olup kusuru ile sebep olduğu zarardan geçici iş ilişkisi kurulan işverene karşı sorumludur. İşçinin geçici sözleşmesinden aksi anlaşılmıyorsa, işçinin diğer hak ve yükümlülüklerine ilişkin bu Kanundaki düzenlemeler geçici iş ilişkisi kurulan işverenle olan ilişkisine de uygulanır.

İşçiyi geçici olarak devralan işveren grev ve lokavt aşamasına gelen bir toplu iş uyuşmazlığının tarafı ise, işçi grev ve lokavtın uygulanması sırasında çalıştırılamaz. Ancak, 2822 sayılı Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Kanununun 39 uncu maddesi hükümleri saklıdır. İşveren, işçisini grev ve lokavt süresince kendi işyerinde çalıştırmak zorundadır.

Toplu işçi çıkarmaya gidilen işyerlerinde çıkarma tarihinden itibaren altı ay içinde toplu işçi çıkarmanın konusu olan işlerde geçici iş ilişkisi gerçekleşmez.
 
Üyelik
15 Nis 2008
Mesajlar
87
Konum
Sakarya
Ynt: Geçici Görevlendirme

nguroy ' Alıntı:
Şubeniz aynı belediye sınırları içersinde ise olur almanıza gerek dahi yoktur. Başka şehirde veya başka belediye sınırları içersinde ise yazılı olur alarak çalıştırabilirisn.
iyi de hocam diğer forumda sigorta giriş çıkışı gerekir demiştin..???
 
Üst