fonradar

Geçici KDV Mükellefiyeti

mes_ar

Tanınmış Üye
Günaydın arkadaşlar,
Biliyorsunuz vakıflar kdv mükellefi değil. Cami yaptıran bir vakıf, aralık ayında aldığı bakır faturasındaki kdv tutarının 9/10 unu kdv beyanıyla ödemesi gerekiyormuş (bunu bakır faturasını kesen firma söylüyor). Bu durumda bu vakıf yalnızca 12. ay için kdv beyannamesi vermeli. Bu kdv vakıf için ödenecek mi olur yoksa indirilecek mi? Bir de bu kdv bir mükellefiyet tesis ettirilmeden verilebilir mi?

Ynt: Geçici KDV Mükellefiyeti

Selamlar
Ortada bir tevkifatlı fatura varsa tevkif edilen kdv de mutlaka ödenecektir.Mükellefiyetiniz yoksa sadece o ay için açtırılıp kapanmalıdır.Sadece kdv2 beyanı açtıracaksınız.
Kayıtlarınızda kdv kullanmadığınızdan aldığınız faturanın tamamını giderleştireceksiniz.Tevkif edilen kdv'yide 360 da göstereceksiniz.Yani
770
360
100 şeklinde bir kaydınız olacak.Vergi dairesine de şöyle bir dilekçe verebilirsiniz.

"Aralık ayında Vakfımıza 3065 sayılı kdv kanunu'nun 91 nolu tebliği kapsamında malzeme alınmış ve bu malzeme dolayısıyla kdv tevkifatı uygulanmıştır.Tevkifat dolayısıyla sorumluluk sıfatıyla kdv2 beyanı vermemiz gerektiğinden 2011/Aralık ayı için kdv2 mükellefiyetimizin açılarak yine aynı ay itibariyle kapanmasını arz ederiz."

"Kapanması" hususunu da dilekçenizde mutlaka belirtin.Hem daire böyle istemektedir,hemde kapanmasıyla ilgili ayrıca bir dilekçe vermenize gerek kalmayacaktır.
Saygılar

sadece kdv 2 mükellefiyeti açılması gibi bir durum söz konusu değildir.kdv mükellefiyeti açılır ve siz 2 nolu kdv yi verdiğinizde açık kalan bir dönem kdv niz bulunur ve takdire sevk edilebilir. aslında mükellef olmayan kurumların 2 nolu kdv yi 9015 vergi kodu ile vermeleri gerekir ancak evdo sistemi maalesef illaki mükellefiyet istiyor yani sistem ile mevzuat arasında bir uyumsuzluk söz konusu siz ilgili vakıf için 03 vergi kodunu açtırırsanız 2 nolu kdv nizi verebilirsiniz ,03 içinde kesintimiz yoktur diye dilekçe verirsiniz ve ay sonu itibariyle mükellefiyetinizi kapattırırsanız sorununuz çözülmüş olr

bu vakıf cami yaptırdığına göre (şu ana kadar bu tür fatura gelmemiş olsa dahi) cami bitene kadar bu tür fatura gelme ihtimali var, şimdi; açmayla kapamayı aynı dilekçe ile yaparsak, karşımıza her fatura çıktığında tekrarlamamız gerekir bu işlemi. mükellefiyeti "gerektiğinde kdv2 beyannamesi vereceğiz" şeklinde açabilir miyiz? kapanış vermezsek bu tür bir fatura olmasa dahi her ay kdv2 beyannamesi vermemiz gerekir mi?

bir de, geçici kdv mükellefiyeti açtırmak için vergi dairesi ne gibi evrakalr ister?

Selamlar
Konunun gidişatı belkide değişecek ama;siz isterseniz şunuda bir araştırın.
Kdv mükellefi olmayan vakıflara tevkifatlı fatura kesildiğinde vakıf bunun için kdv2 öder mi?
Beni tereddüte düşüren bir açıklama okudum o yüzden söylüyorum.
Kiralama ve reklam verme işlerinde sorumluluk uygulaması başlıklı bir yorumda şöyle belirtiliyor.

"Kiraya verme işlemlerindeki uygulamanın aynısı reklam verme işlemlerinde de uygulanmaktadır. Buna göre, reklam alanın KDV mükellefi olmaması ve reklam verenin ise KDV mükellefi olması halinde, reklam bedeli üzerinden hesaplanan katma değer vergisi reklam veren tarafından beyan edilerek ödenecektir. Bu uygulama, genellikle spor kulüpleri formalarına verilen reklamlar ile binaların dış duvarları üzerinde yapılan reklam işlemlerinde söz konusu olmaktadır. "

Kafaları karıştırmak istemiyorum ama kdv mükellefi olmadığınız için böyle bir istisnai durumunuz olabilir.Olayı bu açıdanda araştırmak yerinde olur diye düşünüyorum.
Belkide birbirinden alakasız konular,onuda bilmiyorum :)
Saygılar

twolf ' Alıntı:
Selamlar
Konunun gidişatı belkide değişecek ama;siz isterseniz şunuda bir araştırın.
Kdv mükellefi olmayan vakıflara tevkifatlı fatura kesildiğinde vakıf bunun için kdv2 öder mi?
Beni tereddüte düşüren bir açıklama okudum o yüzden söylüyorum.
Kiralama ve reklam verme işlerinde sorumluluk uygulaması başlıklı bir yorumda şöyle belirtiliyor.

"Kiraya verme işlemlerindeki uygulamanın aynısı reklam verme işlemlerinde de uygulanmaktadır. Buna göre, reklam alanın KDV mükellefi olmaması ve reklam verenin ise KDV mükellefi olması halinde, reklam bedeli üzerinden hesaplanan katma değer vergisi reklam veren tarafından beyan edilerek ödenecektir. Bu uygulama, genellikle spor kulüpleri formalarına verilen reklamlar ile binaların dış duvarları üzerinde yapılan reklam işlemlerinde söz konusu olmaktadır. "

Kafaları karıştırmak istemiyorum ama kdv mükellefi olmadığınız için böyle bir istisnai durumunuz olabilir.Olayı bu açıdanda araştırmak yerinde olur diye düşünüyorum.
Belkide birbirinden alakasız konular,onuda bilmiyorum :)
Saygılar
benim gerçekten kafam karıştı siz 30 nolu tebliğden bahsediyorsunuz ve bu tebliğde açık olarak sadece reklam ve kiralama işlemleri sorumluluk kapsamına alınmış ayrıca 17 ye 1 e göre vakfın teslimi istisna kabul edilmiş ancak vakfa yapılan teslimat tevkifat konusuna girer diye düşünüyorum ancak hala bir boşluk var gibi

Selamlar

Vakıfların ve İktisadi İşletmelerin Vergi Kanunları Karşısındaki Durumları
Muhammet AKDİŞ
....
...
VI ? KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU KARŞISINDA VAKIFLAR:

Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 1/3-9 maddesinde belirtildiği üzere «...vakıflara ait veya tabi olan veyahut bunlar tarafından işletilen müesseselerin ...ticari, sınai, zirai ve mesleki nitelikteki teslim ve hizmetleri Katma Değer Vergisine tabidir.»

Yalnız Bakanlar Kurulu'nca vergi muafiyeti tanınan vakıfların Kültür ve Eğitim amacı ve Sosyal amaç taşıyan teslim ve hizmetleri ile bu kuruluşların bu maksatla işlettikleri kurum ve kuruluşlara bedelsiz olarak yapılan teslimler ve ifa edilen hizmetler K.D.V.?sinden istisna edilmiştir (K.D.V.K. Md. 17/1 ve 2.).

Bunların dışındaki II. bölümde açıklanan ve K.V.K.'nun 7/7. maddesine göre muafiyet almış vakıfların iktisadi işletmelerinin teslim ve hizmetleri K.D.V.?ne tabi olacaktır. Çünkü müessesseler K.D.V. Kanunu'nda sayılmamıştır ve «Diğer Kanunlardaki vergi muaflık ve istisna hükümleri bu vergi bakımından geçersizdir (K.D.V.K. 19/1.)».

Bu açıklamalar ışığında soruyu cevaplamak biraz zor gerçekten..
İlgili vakfın kdv muafiyetinin hangi kanuna dayanılarak alındığınıda bilmek lazım.İdareden görüş istemek (önce vergi dairesiyle görüşmek) daha doğru gibi geliyor.
Saygılar

Ayrıca şöyle açıklamalarda mevcuttur.

5228 Sayılı Kanunla (31.7.2004 tarih ve 25539 sayılı Resmi Gazete?de yayımlanmıştır) Kamu Yararına Çalışan Derneklerle Bakanlar Kurulu?nca Vergi Muafiyeti Tanınan Vakıfları İlgilendiren Değişiklikler:
..
..
**? Bazı Kültür ve Eğitim Faaliyetleri gösteren ve bazı Sosyal Amaç Taşıyan Faaliyetleri ifa eden Kamu Menfaatine Yararlı Derneklerin ve Bakanlar Kurulunca Vergi Muafiyeti tanınan vakıfların hizmet ve teslimleri KDV?den muaf olduğu için bunlar KDV tahsil edememekte, kendi alımları nedeniyle ödedikleri KDV?ni mahsup edememekte idiler. Yapılan değişiklikle vergiden istisna edilmiş işlemleri yapan bu tür Dernek ve Vakıflar ilgili vergi dairesine yazılı başvuruda bulunarak, belirtecekleri işlem türleri için vergiye tâbi tutulmalarını talep edebilirler. Bu şekilde Kamu Menfaatine Yararlı Dernekler ve Bakanlar Kurulunca Vergi Muafiyeti tanınan vakıfların söz konusu hizmet ve teslim bedellerinin üzerine KDV?yi ekleyerek bu hizmet ve teslimleri alanlardan KDV tahsil edebileceklerdir. Tahsil edilen KDV?lerden de kendilerinin ödedikleri KDV?leri indirerek aradaki farkı Vergi Dairesine yatırabileceklerdir. Bu düzenleme ile Maliye KDV iadesi yapmak yerine ödenen KDV?lerin hizmet ve teslimleri alanların ödeyecekleri KDV?lerden mahsup edilme imkanını getirmiştir.
(Yürürlük tarihi: 1.9.2004 )
..

bu vakfın vergi muafiyeti yok, bu durumda;
"Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 1/3-9 maddesinde belirtildiği üzere «...vakıflara ait veya tabi olan veyahut bunlar tarafından işletilen müesseselerin ...ticari, sınai, zirai ve mesleki nitelikteki teslim ve hizmetleri Katma Değer Vergisine tabidir.» geçerli sanırım.

ben vakfın bu alımından dolayı tevkifat uygulayıp 2 nolu kdv ile (aslında 9015) yatırması gerektiğini düşünüyorum

ZARAR ' Alıntı:
ben vakfın bu alımından dolayı tevkifat uygulayıp 2 nolu kdv ile (aslında 9015) yatırması gerektiğini düşünüyorum

Bende aynı fikirdeyim.KDV2 bana görede ödenmelidir.
Sadece bahsettiğim istisnalarında akılda bulunmasında fayda var.
Ayrıca belirttiğiniz gibiyse sadece kdv2 mükellefiyetide açılamayabilir.Vergi dairesinin bunada bir çözümü vardır elbet.
Ayrıca yukarıda açıklamalarını sunduğum yazılarda daha ziyade vakıfların teslim ve hizmetlerinden bahsedilmektedir.Burada ise bir alım söz konusudur.Yinede bu açıdan belki istisnai bir durum olabilir. En doğrusunu tabiki idare bilecektir.
Saygılar