fonradar

Geçici Sözleşmelerde Damga Vergisi

Merhaba ben 657 4-c maddesine istinaden geçici olarak çalışmaktayım. kurumumla her yıl belirli süreli sözleşme imzalıyorum. benden bu sözleşme için binde 7,5 damga vergisi peşin olarak alınıyor ayrıca bu sözleşmeyle almaya hak kazandığım maaşlarımda da binde 6 oranında damga vergisi kesiliyor yani bir çeşit mükerrer vergi oluyor. daha önce bu konuyu maliye bakanlığı bilgi edinme birimine yazdım "mütaala olur" diye açıklamalı bir cevap vermediler. bu konuda bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsanız memnun olurum. ayrıca nereden bilgi alabilirim.
iyi çalışmalar

Ynt: Geçici Sözleşmelerde Damga Vergisi

Bahsettiğiniz damga vergisi olayını ben açıklayayım size.
Her yıl kurumunuzla sözleşme imzaladığınızı söylüyorsunuz.imzalanan sözleşmeye ait dv %0 7,5 dur. burda sorun yok.
Maaşınızdan her ay kesilmekte olan %06 oranındaki dv.diğerinden farklıdır.
%0 7,5 oranında kesilen yıllık sözleşmeye ait dv dir.
%0 6 oranında kesilen aylık maaşlarınızdan kesilmesi gereken dvdir.
sonuç olarak hatalı işlem bulunmamaktadır.

aldığım maaş zaten bu sözleşmenin kazanımı onun için aynı sözleşmenin üzerinden 2 defa dv kesilmiş olmuyormu. ayrıca bu konuda resmi görüş için hangi kurum yetkili hangi kuruma yazmalıyım. saygılar

Maliye B. yazabilirsiniz.(vize işlemini yaptığı ve kurumlara bu dv kesilmesi ile ilgili talimatı gönderdiği için.) Serpil YAVUZ'un yazdığı gibi biri kurumunuzla yaptığınız iş akdi için, diğeri alacağınız aylık için ödediğiniz dv.