Geçici Vergi Beyannamesinden Geçmiş Yıl Zararlarını Mahsup Etmemek

Ant Z

Tanınmış Üye
Merhaba

Firma 2006 ve 2007 de zarar 2008 de kar ve geçmiş yıl zararlarını mahsup ettik 2009 2 . geçicide kar ve ödemek istiyor .

Eğer biz çıkan vergiyi ödersek bundan sonra artık geçmiş yıl zararlarını mahsup etme şansımız kalmaz mı?

Teşekkür ederiz

Ynt: Geçici Vergi Beyannamesinden geçmiş yıl zararlarını mahsup etmemek

Geçmiş yıl zararlarını kurumlar vergisi beyannamesinde mahsup edersiniz.2009 geçicilerinizi ödeme çıkıyorsa ödeyin kurumları verirken zararlarınızı mahsup edersiniz.

Ynt: Geçici Vergi Beyannamesinden geçmiş yıl zararlarını mahsup etmemek

Sercan bey

Yanlış anlamayın bilmediğimden soruyorum yoksa sizin yazdığınız hatalıdır anlamında değil.

Ben geçicilere mahsup etmeyip ödersem ve sene sonunda zarara dönersem ödediğim vergiler içerde kalmaz mı ?

Geçici vergi beyannamesinde açıklamalarda 15 numaralı satıra yazılacak olan mahsup edilecek geçmiş yıl zararları aynı yıla ait geçici vergi beyannamelerinin tamamında yer alacaktır ibaresi var. Ben oraya yazdığımda zaten ödeme çıkmıyor ki ?

Teşekkür ederim

Ynt: Geçici Vergi Beyannamesinden Geçmiş Yıl Zararlarını Mahsup Etmemek

Sayın Ant,sorunuz biraz eksik.2006 ve 2007 yıllarınız zarar.2008 yılı kar çıkmış ve geçmiş yıl zararlarınızı mahsup etmişsiniz,peki mahsup edilemeyen zararınız kaldı mı?Kaldı ise, geçmiş yıl zararları geriye dönük 5 yıl içinde mahsup edilebilir.Dolayısıyla mahsubunuz kalmışsa, geçici ödeseniz dahi bu kalan mahsubu kullanmanıza engel olmaz.Yeterki 5 yıllık zamanaşımını aşmayın.

Haklısınız sayın twolf özür dilerim

Hakkım kaldı geçmiş yıl zararlarından

benim takıldığım konu şu 2. geçiciyi ödeyeceğim ve beyanname üzerine geçmiş yıl zararını yazmayacağım
sonra 4. geçicide ödemem çıkınca beyannameye geçmiş yıl zararlarını yazacağım ve sene sonunda kurumlarda geçmiş yıl zararlarını mahsup edeceğim

ama böyle yaparsam geçicic verginin arkasında yazan açıklamalara ters düşmez mi?

"Geçici vergi beyannamesinde açıklamalarda 15 numaralı satıra yazılacak olan mahsup edilecek geçmiş yıl zararları aynı yıla ait geçici vergi beyannamelerinin tamamında yer alacaktır"

Teşekkür ederim

Beyannamenin arka sayfasına yazılı uyarıya tabiki ters bir işlem olacaktır ama,birde şu açıdan bakın.Zararı düşerseniz o vergiyi de ödemeyeceksiniz.Yani sonuçta vergi ödeyerek maliye lehine bir iş yapmış oluyorsunuz.Sorarlarsa "zararı görmedik çıkan vergiyi ödedik,sonra ki beyanlarda zararı gördük düşmeye başladık" dersiniz :) Sonuçta vergi ödemekler maliye kasasına para koyuyosunuz. İsterseniz vergi çıkarmayabilirdiniz de,öyle değil mi? :)

Sayın ant dediğiniz şekilde yapınca 2009 kurumlar vergisi beyannamesinde alacaklı durumuna gelebilirsiniz sizde bunu soruyordunuz herhalde .

Ne işlerle uğraşıyoruz mesaimizin en az yarısı gayrı resmiyi resmiye uydurmakla geçiyor bazısına zarar çıkar kar çıksın ister vergi ödemek ister bazısına kar çok çıkar zarar çıksın ister.Sanki elimizde sihirli değenek varmış gibi zarar çıkan müşteriye kar çıkarmazsak kötü muhasebeci oluyoruz .

Ben artık bu tarz şeylere taviz vermiyorum zararmı çıktı baştan düşününecektin arkadaş kimseye fatura fiş kesme her türlü gideri doldur hiç kdv ödeme ama bana kar çıksın kredi kullanmam kolay olsun böyle saçmalık varmı.Malı alıyor şahıs 10.000 satıyor 40-50000 tl ye sene sonu bana niye bu kadar kar çıktı bu kadar ödeyemem biraz az olsun .Pazarlıkmı yapıyoruz maliye böyle bir yetkimi verdi bize pazarlık yapın ne kurtarırsanız alın diye .

Neyse işler yoğun böyle zamanlarda aklımıza geliyor hep böyle şeyler.

Kolay gelsin

Sayın Akın bey ve Sayın Twolf ve Sayın Sercan Bey

Aslında konu şurdan çıktı mükellef vergi levhasında matrahsız yazısı görmek istemiyor :) Geçen sene kkeg lerle beraber kara geçirdik fakat geçmiş yıl zararı olması nedeniyle vergi ödemedi

Vergi levhasınada kurumlar beyannamesindeki tahakkuk fişinin aynısın yazmak gerekli sanırım o nedenle yine matrahsız yazdık

Şimdi bu sene tekrar vergi levhasında yazmaması için benim kurumlar beyannamesinden geçmiş yıl zararlarını mahsup etmemem mi gerekir ?

Eğer etmezsem ve 2010 da etmek istesem ( zarar yetiyor ve süre dolmamış) edebilir miyim ?

Zamanınızı aldığım için kusura bakmayın

Teşekkür ederim

Geçmiş yıl zararları yıl içindeki bütün geçici vergilere yazılınca; bizim hiç geçici vergimiz çıkmıyor. Benim anlamadığım şu, diyelim ki geçmiş yıl zararımız 20 tl. 5 tl geçici vergimiz çıktı mahsup ettik ödemedik, bir sonraki geçici vergi döneminde 18 tl geçici vergi çıktı. Biz geçmiş yıl zararına 20 tl yi yazdığımızda yine ödeme çıkmıyor fakat mantıken düşündüğümüzde 20 tl geçmiş yıl zararının 5 tl sini geçen dönem mahsup etmiştik şimdi 15 tl kalması gerekiyor ve yeni dönemde çıkan 18 tl geçici vergide 3 tl vergi ödememizin çıkması gerekiyor, öyle değil mi? Doğru olan hangisi?

Maalesef sayın mes_ar,kazın ayağı öyle değil,ara dönemleri gözardı ediyorsunuz,yıl sonu genele bakıyorsunuz.Bu şuna benzer,serbest meslek kesintisi yapıyosunuz muhasebeci olarak veya avukat olarak.İlk 3 dönem kar çıktı,kestiğiniz makbuzlardan kesintileri sıraladınız vergi ödemediniz,sonraki geçici vergide yine kar çıktı diyelim.Şimdi daha önceki dönemde yaptığınız kesintileri yapmayacakmısınız sadece son 3 aya ait makbuzlarımı dikkate alacaksınız.Sonuçta verdiğiniz beyan veya çıkan vergi son 3 aya aitmiş gibi görünsede 6 aylık genel beyan veriyorsunuz.Sizin örnekte aynı şey. Geçici vergilerde ara dönemleri dikkate almayıp,sene sonu genele bakacaksınız. Anlatabildim mi bilemiyorum.Saygılar

twolf kestiğimiz serbest meslek makbuzlarının herbirindeki stopajı bir kez indirim konusu yapıyoruz, mesela 2. dönem geçici vergisinde önceki dönemden artan mahsupları dikkate alıyoruz yalnızca, yani kestiğimiz bi serbest meslek makbuzunun stopajını yalnızca bir kez indiriyoruz. Fakat geçmiş yıl zararını dikkate aldığımızda; her geçici vergiye yazdığımızda defalarca indirim konusu yapmış olmuyor muyuz?

Arkadaşlar geçici vergi de niye geçmiş yıl zararlarını mahsup etmeyelim. Öyle olsa oraya neden böyle bir satır açsınlar. Diğer arkadaş bir önceki dönem zaten 5 i mahsup ettik demiş. Evet ama geçici vergi her dönem 1-3 /1-6 /1-9 ve 1-12 arası için verilir dolayısıyla her seferinde geçmiş yıldaki zararın tümü yazılır. Biz böyle yapıyoruz. Zaten paket yaparken dikkat ederseniz 1-6 arası geçici vergi diyor 4-6 arası değil. Yanlış mıyım?

zaten mantıken düşününce 2008 zarar kapandı. Ve şirket bir daha hiç zarar etmedi e o zaman nasıl mahsup edeceksiniz 2008 deki zararı. Geçici de etmezseniz zaten geçiciyi ödeyen bir daha kurumlarda pul ödüyor tek. Puldanmı mahsup edeceksiniz?

kümülatif düşünmek gerekiyor geçici vergilerde

benim sorum şu geçmiş yıl zararımı kullanmadım ödedim bir sonraki sene kullanabilirim değil mi ?

Kullanabilirsin arkadaşım 5 yıl hakkın var.Aralarda kulanmaman bu hakkı kaldırmaz.Saygılar.

Ant Z ' Alıntı:
kümülatif düşünmek gerekiyor geçici vergilerde

benim sorum şu geçmiş yıl zararımı kullanmadım ödedim bir sonraki sene kullanabilirim değil mi ?
Yanıltmak istemem ancak; bildiğim;

2007 yılı zararınızın sonraki dönemlerde kardan düşülmesi için 5 yıl süreniz var ancak bu demek değildir ki 2007 yılı zararınızı 5 yıl içinde istediğiniz bir dönemde karınızdan düşebilirsiniz.
Yani 2007 yılı zararınızı 2008 karınızdan düşmezseniz o hakkınız yanar sonraki senelerde bunu karınızdan düşemezsiniz.

Bumin Doğrusöz / Yorum' Alıntı:
Kurumlar Vergisi Kanunu'nun 9. Maddesi'ne göre, Kurumlar Vergisi beyannamesinde, her yıla ilişkin tutarlar ayrı ayrı gösterilmek ve 5 yıldan fazla nakledilmemek şartıyla geçmiş yılların beyannamelerinde yer alan zararlar, kurum kazancından indirilebilecektir. Mükelleflerce bir hesap dönemi içerisinde oluşan zararın, müteakip 5 hesap döneminde oluşacak kârlarla mahsup edilememesi halinde mahsup imkanı ortadan kalkmaktadır. Zarar mahsubu bu süre içinde gerçekleştirilemediği takdirde, oluşan zarar işletme zararı olarak değerlendirilmemekte ve sermayede meydana gelen zarar olarak dikkate alınmaktadır. Geçmişte birden fazla yılın zararlı olması halinde, zarar mahsubuna en eski yıldan başlanır. Aksi halde 5 yıllık sürenin kullanımı mümkün olmayabilir. Buradaki beş yıllık sürenin hesabında, zararın oluştuğu yıl nazara alınmayacak, izleyen beş yıl hesaplamaya dahil edilecektir.Zarar mahsubu, bir seçimlik hak değildir. Yani mükellefler, kâr dağıtım politikaları veya başka sebeplerle, belli bir dönemde geçmiş zararlarını mahsup etmedikleri takdirde, bu haklarından vaz geçmiş kabul edilirler ve izleyen dönemde artık bu haklarını kullanamazlar. Benzeri olarak, zarar mahsubunda yıl atlanmaması, en eski yılın zararından başlanarak sırasıyla düşülmesi gerekmektedir. Yıl atlanması halinde de, atlanılan yıla ait zararın mahsup hakkından vaz geçildiği sonucu ortaya çıkacaktır. Geçmiş yıl zararları yıllık beyannamede düşülebileceği gibi, aynı zamanda geçici vergi beyannamelerinde de mahsup konusu yapılabilir. Geçmiş yıl zararları, kanunun 10/1c maddesinde belirtilen bağış ve yardımların indirilebilecek üst sınırının tespiti açısından da önem taşımaktadır. Zira üst sınırın hesabına esas kurum kazancı, giderlerin ve geçmiş yıl zararlarının düşülmesinden sonraki (iştirak kazançları hariç indirim ve istisnalar düşülmeden önceki) tutardır. Özellikli durumlarGeçmiş yıl zararının tespiti açısından önem taşıyan bir konu da, yıllara yaygın inşaat ve onarım işleridir. Bu gibi işlerde kâr veya zarar Gelir Vergisi Kanunu'nun 42 - 44. maddeleri hükümlerine göre, işin bittiği yıl itibariyle saptanmakta ve işin bittiği yıl vergilendirilmektedir. Dolayısıyla, işin zararla sonuçlandığı hallerde, işin süresinin beş yıldan uzun olup olmadığına bakılmaksızın, zararın tamamı işin bittiği yıl kazancından indirilmek durumundadır. Kazancın yetersizliği nedeniyle bu zararın indirilememesi halinde ise, izleyen beş yıl içerisinde indirim konusu yapılması mümkündür. Bu süre içerisinde de indirim konusu yapılamayan zararlar, artık indirilemez. Benzer bir yorum ve sonuç, tasfiye için de söz konusudur. Tasfiye döneminin beş yıldan uzun sürüp sürmediği önem taşımaksızın, tasfiye dönemi içerisindeki dönemlerde oluşan zararının tamamının tasfiye bitimi dolayısıyla verilecek beyannamede indirim konusu yapılması gerekir.Uygulamada bazen Şirketlerin bilançolarında geçmiş yıl zararları, onların sermayelerini yitirmelerine, Türk Ticaret Kanunu'nun 324. maddesi uyarınca bazı tedbirler almalarına yol açmaktadır. Şirketlerce alınan tedbirler genellikle, şirket zararının ortaklarca ?zarar karşılığı hesabı? yaratılarak kapatılması veya sermayenin yitirilen sermaye kadar azaltılması şeklinde olmaktadır. Şirketin yetkili organlarının kararı ile açılan ve ortaklarca şirkete zararı kapatmak üzere nakden konulan tutarı ifade eden bu hesabın veya sermayenin azaltılması sonucu, bilançolarda geçmiş yıl zararları kapatılmaktadır. Ancak bu işlemler şirketin ticari bilanço ve yaşamı ile ilgili bir husus olup, şirketin vergi kanunları karşısındaki durumunu etkilemez. Bu gibi hallerde de, geçmiş yıl zararları, yıllık beyannamelerde gösterilmeye devam olunarak indirilebilir. Aynı durum ve sonuç, geçmiş yıl zararların, ticari bilançoda yer alan yedek akçelerle kapatılması halinde de söz konusudur.

Saklama ödevine etkisiZarar mahsubunun kullanılması, defterlerin (ve belgelerin) saklama ve ibraz sürelerini uzatabilir. Vergi Usul Kanunumuzda saklama ve ibraz ödevi, her ne kadar 5 yıllık tarh zamanaşımı süresi ile sınırlandırılmışsa da, zarar mahsubu bu süreyi uzatan hallerden biridir. Zira saklama ve ibraz ödevi, vergilendirmeyle ilgili işlemlerin vergi ile ilgisinin kurulduğu son tarihi izleyen yılbaşından itibaren başlamaktadır. Örneğin 2001 yılı zararını, 2004 dönemi kazancından indiren bir mükellefin, 2001 yılı defter ve belgelerini saklama ve ibraz süresi, 2001 hesapları sonucunun (zararının) vergi ile ilişkisinin kurulduğu son dönem olan 2004?den sonraki 5 yıl olacak ve 31.12.2009 tarihinde dolacaktır. Ancak buradaki saklama ve ibraz ödevi, sadece 2004 yılında indirilen 2001 zararının tevsiki kapsamında söz konusudur. Yoksa 2001 yılına ilişkin tarh zamanaşımı süresi 31.12.2006 tarihinde dolduğundan, 2001 yılı için bir tarhiyat yapılamaz. Dolayısıyla 31.12.2006 tarihinden sonra ibraz etmeme halinde, kaçakçılık suçu oluşmaz. Ancak bu 31.12.2006 tarihinden sonra, 2004 dönemi için yapılan bir vergi incelemesinde, 2001 yılı defterleri isteme rağmen ibraz edilmezse, mükellef 2001 yılı zararının ticari faaliyetleriyle ilgili olduğunu kanıtlayamamış durumuna düşeceğinden, bu zararın indirimi, bir inceleme sonucunda reddedilebilir

Ogün bey

Teşekkür ederim benim sormak istediğimde aslında tam buydu.

Ozaman sonuç olarak şu çıkıyor ya geçmiş yıl zararını geçici ve kurumlarda mahsup edeceksin yada yada vergi ödeyip bu zararlardan faydalanmaktan vazgeçeçeksin.

Arada bir sene devlete vergi ödeyip dikkat çekmeyeyim sonraki senelerde zararımı mahsup edeyim diye bir şey sözkonusu olmadığı bu yazıdan çıkartılabilecek sonuçlardan biri sanırım.

Demekki ben geçmiş yıl zararlarını mahsup ettiğim sürece vergi levhamda matrahsız yazmaya devam edecek değil mi ?

Saygılarımla

Geçmiş yıl zararlarınız, cari yıl matrahınızı erittiği sürece matrahsız yazacaksınız.

5 yıl hakkın var ama yıl atlamamak şartı ile
örnek :
2004 yılı mali zarar
2005 yılı mali kar ( 2005 yılı kurumlar v.beyannamesinden 2004 yılı mali zararını indirmediniz diyelim)
2006 yılı mali kar ( 2004 yılı mali zararını 2006 yıllı mali karından indiremezsiniz.