fonradar

Geçici Vergi Dönemlerinde Zarar Mahsubunun Unutulması Ve Gelir Vergisi ?

rkrlmaz

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar geçen yıl kurulan ve kurulduğu yıl zarar eden bir şahıs bilanço firmamızda bu seneki geçici vergi dönemlerinde zarar mahsubu yapmayı unuttum.İlk dönem kar çıktı firma bunu ödedi. 2-3-4 dönemlerde yine kar çıktı ama ödenmedi.Gelir vergisi için hazırlanırken zararı unuttuğumu fark ettim.Gelir vergisi beyannamesinde zarar mahsubu yapsam geçici vergi beyannamelerini düzeltmemi ister mi vergi dairesi. Nasıl bir yol izlemeliyim?

Sayın rkrlmaz,

Gelir Vergisi beyannamesinde doğrusunu yapacaksınız. Ancak Geçici Vergi beyannamelerini de düzeltin. Vergi Dairesinin isteyip istemediği değil önemli olan, doğrusu bu olduğu içindir.

:)

üstadım zaten terkin olacak belirtilien geçiciler ( gecikme faizi olacak tabiii )

soruda arkadaş geçicileri düzeltmemi isterler mi ? diye soruyor...bende böyle birşey isteyemezler dedim...

Yalnızca ilk dönem geçiciyi ödedik diğerlerinde de kar cıktı fakat firma ödemedi.

:)

üstadım zaten terkin olacak belirtilien geçiciler ( gecikme faizi olacak tabiii )

soruda arkadaş geçicileri düzeltmemi isterler mi ? diye soruyor...bende böyle birşey isteyemezler dedim...

Terkin Olmayacak, ödemesi yapılmadığı için KV beyannamesine yazılamayacak alacak olarak ancak GV beyanındaki borç olarak kalmaya devam edecek. Sen beyannameyi düzeltmezsen VD nereden bilecek.