fonradar

Geçici Vergi Tahakkuk Kaydı

mes_ar

Tanınmış Üye
Merhaba arkadaşlar,
2009 2. dönem geçici vergi beyannamesini verdik. 3,500 + 16,90 tl tahakkuk etti.
Biz bunu ödersek tahakkuk kaydı ve ödeme kaydı,
Mahsuplardan dolayı ödeme çıkmazsa tahakkuk ve ödeme (damga) kaydı nasıl olur?

Ynt: Geçici Vergi Tahakkuk Kaydı

----------------/-----------------------------
193 3.500
770 16,90
360 öd.geçici vergi 3.500
360 öd.damga 16,90
360
100/102
------------/------------------------------
mahsup derken pek anlamadım ama ödeme çıkmazsa

sadece beyannamenin damga vergisini ödersiniz
770 b
360 a
360 b
100 a

yok eğer kdv iade alacağınızdan mahsup ise
193
770
136 vergi dairesinden alacaklar

tahakkuk kaydı yapmana gerek yok.
ödendiğinde
193 peş.ödenen vergi ve fonlar
193 01 geçici vergi ödemeleri 3.500,00
770 gyg
770 01 damga vergisi 16,90
100 -102 3.516,90

193 nolu hesap dönemin sonunda 371 e aktarılarak kapatılacak.

sadece damga vergisi varsa zaten 770 ve 100 olacak.

sayın figo soruda diyorki biz bunu ödersek tahakkuk kaydı nasıl olur .bende o nedenle yukarıdaki hesapları çalıştırdım.

Geçici verginin tahakkuku

193....3500

360........3500

Geçici verginin ödenmesi

360..........3500
770...........16,5
102........3516,5

Dönem içinde ödenen geçici verginin karşılık hesabına yansıtılması

371........3500

193........3500

Geçici vergini kurumlar vergisine mahsubu

370......5000( Atıyorum rakamı)
371.........3500
360.........1500

Mahsuplar dolayısı ile ödemiyorsanız ( banka gelir stopajı mesela)

zaten beyanname üzerinde ödeme yok o yüzden bence sene sonuna kadar 193 hesaba dokunmayın yani sene içinde mahsuplarda 193 u calıstırmayın sene sonunda zarara donebilirsiniz bence

iyi çalışmalar

Neden 770? Vergi, Resim, Harç için 795 i kullanmıyor muyuz?

7 A seçeneğini kullanıyorsanız 770
7 B seçeneğini kullanıyorsanız 795

Peki arkadaşlar kanunen kabul edilmeyen gider ve gelirler kar hesaplanırken dikkate alınıyor mu yoksa beyannameye hiç yazılmıyor mu?

kanunen gider kabul edilmediği için gider kısmına yazdığınız tutar kadar ticari kazancın üzerine ilave ediyorsunuz ondan sonra bulunan rakam üzerinden yani mal kar üzerinden vergi hesaplıyorsunuz.

kkeg yi kar/zarara ilave ederek beyan üzerinde işleme alacaksınız.

Fakat kar/zarara ilave edince vergiden düşmüş olmuyor muyuz?

Bir de arkadaşlar 1/6/2009 da aldığımız bir mükellefimiz var. İlk aylarda mutabık kalamadık. Ben onların 31/5/2009 da aldıkları mizana bakıp üzerine benim gelirleri toplayıp giderleri çıkararak geçici vergi yapmam gerekiyor. Sonradan işlemlerde mutlaka ufak tefek farklılıklar olacaktır. Ama her durumda ödeme çıkmayacağı kesin. Bu durumda bu yanlış beyannameyi mi vermeli yoksa hiç mi vermemeli? Çünkü o şahıslar tatile çıktı. Dönene ve biz biraraya gelip işlemleri halledene kadar geçici vergi süresi geçmiş olacak, ne tavsiye edersiniz?

Ticari kar
Matraha ilave edilecek unsurlar ( kkeg)
Matrahtan inidirlecek unsurlar
-------------------------------
mali kar

kkeg için özellikle bir fiş kesmiyorsun ama kkeg eklenmiş olan matrahından vergiyi hesaplayıp 691 ordanda 370 e alıyorsun

mes_ar ' Alıntı:
Bir de arkadaşlar 1/6/2009 da aldığımız bir mükellefimiz var. İlk aylarda mutabık kalamadık. Ben onların 31/5/2009 da aldıkları mizana bakıp üzerine benim gelirleri toplayıp giderleri çıkararak geçici vergi yapmam gerekiyor. Sonradan işlemlerde mutlaka ufak tefek farklılıklar olacaktır. Ama her durumda ödeme çıkmayacağı kesin. Bu durumda bu yanlış beyannameyi mi vermeli yoksa hiç mi vermemeli? Çünkü o şahıslar tatile çıktı. Dönene ve biz biraraya gelip işlemleri halledene kadar geçici vergi süresi geçmiş olacak, ne tavsiye edersiniz?

Süreyi geçirirseniz,VUK Mükerrer 355 e göre ceza kesilir.

31.5.tarihli mizanı PC nizde kayda alın.6.ayıda zaten kayda girmişsinizdir.Toplu mizan çıkartın.Gördüğünüz sonuçlara göre,geçiciyi hesaplayın.Olmuyormu böyle ?sorun nerde?

mahsuplardan dolayı ödeme çıkmazsa herhangi bir kayıt yapmıyacaksın dönem sonunda kurumların işlemlerini yaparken fazla ödenen g.vergi yi 193 nolu hesapı 136 nolu hesaba aktaracaksın...

7 B kullanıyoruz, evet öğrenmeye çalışıyorum arkadaşlar yardımlarınızdan dolayı teşekkürler. Zatene hepimiz birer öğrenci değil miyiz :)