Geçici vergi tutarı kurumlardan yüksek

tarkaniz72

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar 2007 yılı son geçici vergisi 5000 TL iken Kurumlar vergisi 3000 TL. tahakkuk ettirilmiş. Yani 2000 TL. eksilmiş. Sonra 2007 Kurumlara düzeltme verilerek ve Geçici vergi ile aynı birebir olmuş. Bu fazla rakam 2008 ilk gecici vergiden düşülerek (gecici vergi az ödenerek) sonrada aynı gün mahsup dilekcesi verilerek ödenmiş. Vergi dairesi düşen bu tutarı kabul etmiyor . Nasıl bir yol izlemeliyim ?

Ynt: geçici vergi tutarı kurumlardan yüksek

2008 ilk geçici vergide 2007 yılı için fazla ödenen tutar olan 2000 TL. ye doğal olarak 2100 TL de faiz işlemiş bu güne dek . 2000 TL vergiyi ödesek de Bu faizde uzlaşabilirmiyiz ?

Ynt: Geçici vergi tutarı kurumlardan yüksek

Selamlar
Yazdıklarınızdan bişey anlamak zor.
2007 son dönemde çıkan geçici vergi 5000 tl (ödenmemiş)
2007 kurumlarda çıkan vergi 3000 tl
düzeltme verilmiş..2007 kurumlarda çıkan vergi geçici vergiye eşitlenmiş 5000 olmuş..(yani 2000 lira arttırılmış)
Ödenmeyen geçici vergi tutarı aynı şekilde kurumlar vergisi olarak çıkarıldığından geçici vergi ana para olan 5000 lira terkin edilir.Sadece gecikme faizi işletilir.

"fazla rakam" dediğinizi anlayamadım.kurumları geçiciye eşitlediğinizde her iki rakamda 5000 lira oluyor.Fazlalık nerede çözemedim..

Sayın twolf tşk ederim. Yalnız durum tam tersi. 5000 TL. gecici vergi ödenmiş. Sonra aynı dönem kurumlar vergisi 3000 TL. tahakkuk etmiş. Sonra Gecici vergiye düzeltme verilerek gecici vergi de 3000 TL. tahakkuk ettirilerek Kurumlar ile aynı rakam olmuş. Yani 5000-3000=2000 TL. fazla ödenmiş.

Daire vergi düştüğü için 2000 TL yi başka vergiden mahsup etmemizi kabul etmiyor.

Geçici vergiye düzeltme vermeden önce yorumlarımızı alsaydınız. Eğer; düzeltme vermeyin derdim. Kurumları onayladıktan sonra 2.000,00.-TL fazla ödediğiniz rakamı, vergi borçlarınıza mahsubunu yapabilirdiniz.

Geçici vergiye düzeltme vermemi memur istedi. ben memura inanarak bazı hatalar yaptım sanırım

esas hatayı sonra bu 2000 TL yi 2008 yılı ilk geçicicsinde çıkan vergiden mahsup etmem ( ettiğimi zannetmem :( sanırım

Evrak ve belge incelemesine razı gelirseniz bu fazlalığı mahsup edebilirsiniz.Ama zor ve zahmetli bir iş. Kaldı ki bunun için evrak incelettirir misiniz,o da ayrı bir konu..vergi dairesi mahsupları fiilen ödenen makbuzlar üzerinden yapar.Hazır elinizde makbuz varken,birde düzeltme vererek hem vergiyi düşürmüşsünüz, hemde incelemeye sebebiyet vermişsiniz.
Çok ısrar ederseniz 2007 yılını kendi isteğinizle incelettirebilirsiniz elbette.Fakat zamanaşımınızda göz önüne aldığınızda vergi dairesi bu işleme yanaşmayacaktır.yani kısacası bu mahsubu yapmanız zor görünüyor.
tabiki düzeltme beyanı için mutlaka haklı bir sebebiniz vardı elbette ama hiç düzeltme vermeyipta rakamları olduğu gibi bıraksaydınız zaten bu 2000 lirayı fazla ödenen geçici vergi iadesi olarak mahsup edebilirdiniz.
Saygılar

teşekkür ederim. bende ilk başta söylediğiniz gibi yaptım. düzeltme vermedim. ve sonra verginin mahsubunu istedim. ancak memurun aklına uyup düzeltme yaptım :(

sn.kurt ve sn. Ayse dairede şef ile görüştüm.
beyannamelerinizi ilk verdiğiniz hale getirin dedi. Yani yaptığım düzeltmeleri bir nevi iptal etmiş olacağım.
Gecici ve Kurumlara düzeltme vereceğim. Yani geçici 5000 TL. olacak Kurumlar 3000 TL. olacak . bu kez kurumlarda da 2000 tl. iade gözükecek (ilk yaptıklarım gibi) fikrinizi öğrenmek istedim...

bu şekilde yaparsan Mahsup hakkın doğar dedi şef...