Geçici vergi uygulamaları.

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan ELHAS
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
merhaba . benim sorum şu. bir şirket hem mal satışı yapıyo hem de işçlik geliri faturası kesiyor. bu işçilik gelirini geçici vergide nasıl göstereceğim. yani 622 hesaptamı göstereceğim . kısacası dönem sonlarında yapmam gereken kayıtlar nelerdir. cevaplayan arkadaşa şimdiden teşekkür ederim.

Ynt: geçici vergi uygulamaları

Hem mal satışı yapıyor hemde hizmet satışı yapan bir firma yani.

Mal satışlarının maliyetini 621 hesapda , mamül satışlarının maliyetini 620 Hesapda, Hizmet Satışlarının maliyetlerini 622 hesapda izlemeniz gerekmektedir.

600 Hesabın altında alt hesaplar açmanızı öneririm.

600.01 Mal Satışları
600.01.001 A Malı Satışı
600.01.002 B Malı Satışı

600.02 Hizmet Satışları
600.02.001 A Hizmet Satışı
600.02.002 B Hizmet Satışı

Ynt: geçici vergi uygulamaları

arkadaşlar günaydın , böyle bir forumu hazırlayan emeği geçen herkese teşekkürler,çok faydalı bir site.

yeni stajyerim bir sorum olacak yardımcı olursanız çok sevinirim.
770-760 ve diğer hesapların alt hesaplarında kanunen k.e.gid.takip ediyoruz. yansıtma yoluyla bunları 600 lü hesaplara atarken k.k.e.g.rakamlarıda 600 lü hesaplara gönderiyormuyuz.
diğer sorum 3.dönemde 50.000 tl bağış yaptık son dönemde 10.000 tl yaptık şimdiki geçici vergide kaç tl bağış rakamı düşeceğim. ( bağışların tamamını indirebiliyorum)
teşekkür ederim.

Ynt: Geçici vergi uygulamaları.

kkeg leri 600 lü hesaplara yansıtabilrisin.beyannamede kkeg ler sütununa yazarak matraha ilave etmiş olacaksın zaten.son dönemde de 60.000 tl bağış düşeceksin.

Ynt: Geçici vergi uygulamaları.

kkeg 600 lü hs aktarırsan beyannamede eklemezsin.benim karşılaştığım ve yaptığım uygulamalar beyannamede kkeg eklemek.bağış konusunda da kar ının %10 nunu geçmemesi yönünde diye biliyorum.yani 60.000 indirebilmen için 600.000,00 tl kar ın çıkması gerek.(son durumdan haberim yok )

iyi çalışmalar