fonradar

Geçici Vergi

BJK

Mrb

önceki dönemlerde hesablanan gecici vergiler de

1 dönem 9 000 matrah (kar)
1 800 hesaplanan gecici vergi
400 mahsup edilecek vergi
1.200 ödenecek gecici vergi

2 dönem 4.000 matrah (zarar)
1.800 önceki dönem de hesablanan gecici vergi

3 dönem 30.000 matrah zarar

bu tabloya göre 3 dönem de önceki dönem de hesablanan gecici vergi kısmını yazıp yazmama konusunda teredüdte kaldım nasıl bir yol izlemem gerekir baktığım bazı kaynaklarda sadece 1 dönem beyanın da yazılmaması gerektiğini ve ilk dönemde hesaplanan gecici vergi çıktıysa diğer dönemlerde yazılacağını söylüyor kanunen kabul edilmeyen giderlerde mi bu şekilde olması gerekiyor

birde fatura bilgileri kısmında ben iki seri fatura kullanıyorum bir ihracat faturası birde iç piyasa satışlarım için fatura kullanıyorum ihracat için kestiğim faturayıda gecici vergide yer alan fatura kısmında yazmam gereklimi gerekli ise ithalatcı firmanın vergi numarası kısmına ne yazmanm gerek şimdiden teşekkür ederim

Ynt: Geçici Vergi

1 dönemde hesaplanan gecici vergi çıktığı zaman diğer dönemlerde zarar çıkarsa yazılması gereklidir buna istinaden hesaplanan gecici vergi kurumlar vergisin de gösterilerek iade ve mahsup taleb edilebilir iki seri fatura kullanılması halinde iki seriyi fatura bilgileri de yazılması gerekiyor ihracat faturasınında vergi numarası kısmınada bs formlarında olduğu gibi yani 2222222222 bu şekilde yazılması gereklidir kanunen kabul edilmeyen giderler ise hangi dönem beyanı veriliyor ise dönem sonlarında ki bakiyeler yazılması gereklidir