fonradar

Geçici Vergide Kesinti Listesi

iyi çalışmalar
serbest meslek erbabının kesmiş olduğu makbuzlara istinaden yapılacak kesiniti lisleri geçici vergi ile birlikde verilme mecburiyeti varmıdır.İnternetten gönderilen beyannamelerde durum ne olurşimdiden teşekkürler

Sayın Canyurt..

Evet kesinti listesini ekleyeceksiniz,, makbuzları tek tek listeye dökeceksiniz,, internetten veya elden farketmez..

saygılarımla

FATİH PESEN
SMMM
İST

kesinti listesi

teşekkür ederim Fatih Bey.
fakat bu soruyu kafam karıştığı için sordum . e-beyannamede böyle bir bölüm yok zaten .ben bu yüzden geçenlerde listemi elden verdim vergi dairemizin müdür yardımcısı olan bey anlayamadı niye verdğimi.dilekçe ekiyle verdiridiler.diğer mükelleflerimi elden veririken liste ekliyorum niye ekledin diyen yok.bi tanesini unutmuşum niye eklemedin diyen de yok .bu yüzden hagi işlem doğru diye fikir alıyım dedim.ayrıca buradaki pek çok arkadaş liste vermiyor.

T.C.
İZMİR VALİLİĞİ
DEFTERDARLIK
Vasıtasız Vergiler Gelir Müdürlüğü
Sayı: 171724-1164-23

Gelir ve Kurumlar Vergisi Mükellefleri II.Üçer aylık döneme ilişkin geçici vergi beyannamelerini 10 Ağustos 2004 günü akşamına kadar bağlı oldukları vergi dairelerine vereceklerdir.

Bazı Vergi Dairelerinin, Geçici Vergi Beyannamesinin 28. Satırında “Mahsup Edilecek Tevkifat Tutarı’na ilişkin meblağ bulunan mükelleflerden; 252 seri nolu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde belirtilen (Ek:1 Tablo) ve (Ek :2 Dilekçe Örneği) gibi belgeleri beyanname ekinde istedikleri müşahede edilmiştir.

Bu nedenle uygulama birliğinin sağlanması açısından aşağıda belirtilen açıklamaların yapılmasına gerek duyulmuştur.

Geçici Vergi Beyannamesine;
Bilanço esasına göre defter tutan mükellefler, bu beyannameye, geçici verginin ilgili olduğu dönem sonu itibarıyla çıkaracakları gelir tablosunu; işletme defteri tutan mükellefler, beyannamenin ilgili olduğu dönemin son günü itibariyla çıkaracakları işletme hesabı özetini; serbest meslek kazanç defteri tutan mükellefler ise beyannamenin ilgili olduğu dönemin son günü itibariyla çıkaracakları serbest meslek kazanç bildirimini ekleyeceklerdir.

06.04.2004 tarih, 25425 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 252 Seri No’lu Gelir Vergisi Genel Tebliği’nin “2.4.Tevkif Yoluyla Kesilen Vergilerin Geçici Vergiye Mahsubu“ başlıklı bölümü aşağıdaki gibidir.

“İlgili dönemler halinde hesaplanan geçici vergiden varsa o hesap dönemi ile ilgili olarak daha önce ödenmiş geçici vergi ve geçici vergiye tabi kazançlarla ilgili olarak tevkif edilmiş vergiler mahsup edilmekte, mahsuptan sonra kalan tutar o dönem için ödenmesi gereken geçici vergi olmaktadır.

Yıllık beyannamenin vergi bildirimi tablosunda yer alan geçici vergiye ilişkin satırda, beyannamenin ilgili olduğu geçici vergi dönemlerinde ödenen geçici vergi tutarı (ilgili geçici vergi beyannamelerinin ödenecek geçici vergi satırında yer alan tutarlar toplamı) gösterilir. Yıllık beyannamenin vergi bildirimi tablosunun kesinti yoluyla ödenen vergiler satırında ise, o yıl içinde tevkif yoluyla kesilen vergilerin tamamı (geçici vergiden mahsubu yapılan tevkifat tutarları dahil) gösterilir.

Yıllık beyanname üzerinden hesaplanan vergiden, yukarıda sözü edilen geçici vergi tutarı ile yıl içinde tevkif yoluyla kesilen vergilerin tamamı mahsup edilir, kalan tutar ise Tebliğin 1.3. bölümünde yer alan açıklamalar çerçevesinde red ve iade edilir.”

Sözkonusu tebliğde geçici vergi beyannamesine eklenecek; gelir tablosu, işletme hesabı özeti veya serbest meslek kazanç bildirimi dışında herhangi bir ilave yapılmamıştır. Bu nedenle alınacak geçici vergi beyannameleri için yukarıda sayılanlar dışında 252 seri nolu tebliğde belirtilen (Ek:1 Tablo) ve (Ek:2 Dilekçe Örneği) gibi belgelerin istenmesine gerek bulunmamaktadır.

Bilgi edilmesini ve gereğinin buna göre yapılmasını önemle rica ederim.

Levent GENÇYÜREK
Defterdar a. Defterdar Yrd.V.

kesinti listesi

Sayın Semray
çok teşekkür ederim içim rahatladı..yapacağım işin en doğrusunu bilmek beni çok rahatlattı...

Serbest meslek mensubunun kesinti yoluyla ödediği vergileri gösteren listeyi 3'er aylık geçici vergi beyannameleri ile birlikte değil de; yıl sonunda yıllık gelir vergisi beyannamesi ile birlikte toplu olarak bildirsek sorun olur mu?

Merhaba,

Geçici Vergiyi internetten gönderirseniz kesinti listesi istemiyor. Elden verilirse Vergi dairesi istiyor.

Yıllık Beyannameyi e beyanname veya elden gönderirseniz. Zaten Kesinti Listesi isteniyor. Kesinti Listesi eklemeden Yıllık Beyannaeme kabul edilmez.

İyi çalışmalar.