Geçici vergide önceki dönem sorunu hk.

dolap

Katkı Sunan Üye
Geçici vergi beyannamesinde mesela önceki dönem hesaplanan geçici vergi 2000 TL olsun. Bu dönem çıkan vergi 8000 TL olsun. Mahsup edilecek tevkifat tutarı da 20.000 TL olsun. Ben bu dönem geçici vergi beyannamesini yaparken önceki dönem hesaplanan 2000 TL yi düşmüyorum. Çünkü benim alacağım 20.000 TL. Bu durumda sonraki döneme devreden tevkifat tutarım 12.000 Tl oluyor. Kalan alacağım bu kadar. Fakat ben önceki dönem hesaplanan 2000 TL yi de düşersem kalan tevkifat tutarı 14.000 TL oluyor ve bu rakam doğru değil. Önceki dönem hesaplanan tutarı yazmadığımda sistem uyarı veriyor (önceki dönem hesaplanan tutmuyor diye) Siz nasıl yapıyorsunuz?

Ynt: Geçici vergide önceki dönem sorunu hk.

Bizim nasıl yaptığımız değil, vergi mevzuatının ne dediği önemli. Önce daha önceki dönemde ödenen geçici vergiyi daha sonra tevkifatı düşmeniz lazım.

217 Nolu GVK Genel Tebliği madde 71;

"71. Bir geçici vergi döneminde tevkif suretiyle kesilen vergiler hesaplanan geçici vergi tutarından fazla ise, artan tutar izleyen geçici vergi dönemlerinde hesaplanacak vergiden mahsup edilecektir."

Hesaplanan Geçici Vergi=8.000
Ön.Dön.Öd.Geç.Ver=2.000
Tevkifat=20.000
Son.Dön.Dev.Tev=14.000

Haklısınız ama benim takıldığım benim alacağım 12.000 TL .Ben daha fazla para istemiş oluyorum devletten.

Alacağınız 12.000.-TL değil, 14.000.-TL ki onu da yılık beyannamede iade edilecek tevkifat çıkması durumunda 252 Nolu GVK Genel Tebliğinde yer alan açıklamalara göre iade alacaksınız, şimdi değil.

üstad sn.dolap geçiciyi ödemdiğinden dolayı böyle düşünüyor olabilir,

Evet geçiciyi ödemedim. Benim satışlarımın %20 si tevkifat tutarı .Onada örneğimizde 20.000 dedik. Ben 20.000 den 8.000 i çıkardığım zaman 12.000 kalıyor. Bu benim alacağım. Ama ben buna önceki dönemi de dahil ettiğimde 14.000 oluyor. İlk defa yapacağım yanlış yapmak istemem. Sayın koraykarakayanın dediği gibi mi yapacağım?

koraykarakaya üstad sizin gibi düşünüyor,

ancak uygulamada 14.000 oluyor, ama yıl sonunda yine aynı olur.