fonradar

Geçici Verginin Yüksek Çıkması

Selamlar...
Ben Ön muhasebeciyim...Genel Muhasebecimiz bugün aradı ve 1.Dönemde geçici vergi tutarımızın 5.000 lira olduğunu söyledi...Yani buradan da karlılık oranımızın ilk dönemde 20.000 lira gözüktüğünü anlıyoruz...Ben mortingen şitrayze tabi...Şirketimiz yeni fakat alış yaptığımız firmalar bir türlü faturalı sevkiyat yapmıyorlar...Sonuçta bu şekilde çıkıyor...3-4bin liralık bir elektrik faturası ve diğer faturalar var...Fakat makul bir duruma inmesi mümkün gözükmüyor...Ne yapmam lazım bu tutarın düşmesini nasıl sağlayabilirim ?

Merhaba, makul bir duruma inmesi derken umarim olmasi gereken gercek tutari kast ediyorsunuzdur yoksa vergiyi dusuk odemek icin yontemler aramiyorsunuzdur.

Sorunuzun cevabina gelince faturalari zamaninda aliyor olacaksiniz. Su an Mayis ayina girdik ve hala Q1 e ait faturalarinizi alamiyorsaniz bu ciddi bir sorun. Benim anlamadigim faturalari almadan neden firmalara odeme yapiyorsunuz? Faturali gelmeden odemezseniz pasa pasa gonderirler. Acikcasi bu faturalarin gec gelmesi ve mutabakatlari cikan o vergiden cok daha ciddi bir sorun sizin icin. Bu donem yuksek odediginiz vegiyi sene sonuna kadar diger gecicilerde kapatamaz iseniz arada kalan farki diger vergilerden mahsup edebilirsiniz. (tabi online dilekce vb formaliteleri var)

Yeni kurulan firma iseniz kurulus ve orgutlenme gideriniz var ise direk gidere atabilirsiniz, amortisman surelerini hizlandirilmis olarak hesaplayabilirsiniz.

Forumdaki arkadaslar da size daha iyi fikirler sunacaktir ama benim tavsiyem sorunu kaynagindan cozmeniz. Sizin yaptiginiz alti delik bir kuveti su ile doldurmaya calismak. Size ve vaktinize yazik.

Selamlar
Mali müşavirinizle konuyu görüştünüz mü?Veya size ne gibi bir bilgi verdi.
Ön muhasebecisiniz.Göreviniz,yaptığınız iş ve müşavirinizle iş anlaşmanız ne şekilde.? Kar,süpriz mi oldu yoksa bekleniyor muydu?

Faturalı mal ya da hizmet alımı yapmayıp fatura kestiğiniz takdirde o yazdığınızdan her dönem olursunuz. Konuyu malî müşavirinizle paylaşın.

Ben biliyorum bu sorunun cevabını. Geçici vergi 0 Çıkması için ne yapmak gerektiğini hemde zor bişeyde değil. Satış yapmıyorsun Vergi çıkmıyor.