fonradar

Geçici Vergiyi Ödemedim, YGV Geldi Ama Geçici Vergi Hala Görünüyor

Merhaba,

Geçtiğimiz yılın son geçici vergisini ödemedim. Bu ay gelir vergisi geldi. Ödenmeyen geçici vergilerin ne olduğu ile ilgili bir kaç yazı okumuştum. Bu yazılarda "terkin edilir, sadece faizini ödersiniz" yazıyordu.

Şu an benim sistemdeki borçlarda, halen geçici vergi görünüyor. Terkin etmek, silmek olarak algılıyorum ben. Neyi gözden kaçırıyorum? Bu geçici verginin sistemden silinmesi ve sadece faizini ödemem gerekmiyor mu?

Henüz gelir vergisinin ilk taksitini ödemedim. Onu ödeyince mi silinecek acaba gel. geç vergisi.

Aydınlatırsanız sevinirim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sayın feyyaz

yıllık Gelir Vergisini verdiğiniz zaman ödemediğiniz geçici vergiyi düşmediğiniz için "terkin edilir, sadece faizini ödersiniz. Şu anda sistemde gözüken geçici vergilerin terkini için vergi dairenize dilekçe verin

Sayın feyyaz

yıllık Gelir Vergisini verdiğiniz zaman ödemediğiniz geçici vergiyi düşmediğiniz için "terkin edilir, sadece faizini ödersiniz. Şu anda sistemde gözüken geçici vergilerin terkini için vergi dairenize dilekçe verin

Şimdi hemen gidip vermeli miyim dilekçeyi? Henüz gelir vergisini ödemedim, sistemde görünüyor ama ödemedim. Bu ay sonu ödeyeceğim. Ödemeden gidip dilekçeyi verebiliyor muyum?

Bir de "terkin etmek" silmek demek değil mi?

Sayın feyyazustaer;

***Şimdi hemen gidip vermeli miyim dilekçeyi?

----Evet gidin verin. Gecikme zammı işlemesin.

***Henüz gelir vergisini ödemedim, sistemde görünüyor ama ödemedim. Bu ay sonu ödeyeceğim. Ödemeden gidip dilekçeyi verebiliyor muyum?

--- İstediğiniz zaman ödeyin. Ödediğiniz döneme kadar ona da gecikme zammı işliyor. Önemli olan ödemediğiniz geçici vergiyi Yıllık Gelir Vergisi Beyannamenizden mahsup etmemiş olmanız.

****Bir de "terkin etmek" silmek demek değil mi?

----Evet

Sayın feyyazustaer;

***Şimdi hemen gidip vermeli miyim dilekçeyi?

----Evet gidin verin. Gecikme zammı işlemesin.

***Henüz gelir vergisini ödemedim, sistemde görünüyor ama ödemedim. Bu ay sonu ödeyeceğim. Ödemeden gidip dilekçeyi verebiliyor muyum?

--- İstediğiniz zaman ödeyin. Ödediğiniz döneme kadar ona da gecikme zammı işliyor. Önemli olan ödemediğiniz geçici vergiyi Yıllık Gelir Vergisi Beyannamenizden mahsup etmemiş olmanız.

****Bir de "terkin etmek" silmek demek değil mi?

----Evet

Çok teşekkürler, çok sağolun.

Ferhat üstat ek olarak son dönem ödenen geçici vergi ödendiği halde e-beyanname sorgulamasında sadece 3.dönemin geçici vergisi ödenmiş olarak gösteriyor..Nedeni ne olabilir ?

Mart ayında şöyle birşey başıma geldi.
Son dönem geçici vergi ödenmemiş haldeyken mart ayına gelindi.Gelir vergisi beyanını vermeden,önce geçiciyi ödemek istedik.
Fakat daire,beyanname ayına girildiği için artık geçiciyi ödeyemezsiniz,yıllık beyanda tahakkuk edeceksiniz diyerek vergi tahsilatını yapmadı.
Önceki yıllarda beyanı onaylamadığın müddetçe geçicileri ödeyebiliyordun.Ama şimdi beyan ayına girildiği anda ödenmemiş geçicileri tahsil etmiyorlar.
Kurumlar içinde aynı şey söz konusu olacaktır.